Tavuk Uçar Mı?

Tavuk uçar mı ve uçarsa ne kadar yükseğe havalanabilir gibi sorular her daim kanatlı dostu insanlar tarafından araştırılan bir konudur. Çoğu durumda tavuklar ile çok fazla zaman geçirmeyenler tavukların kanatlarını açtıklarına bile şahit olamazlar. Kanatlarını nadiren açan ve kendini esneten tavukların ne kadar mesafeye uçabildiklerine dair araştırmalar her daim var olmuştur.

Kanatlılar sınıfında yer alan tavukların uçmaları pek olası bir durum değildir. Kanatlı hayvan severler Tavuk uçar mı konusunda yaptıkları araştırmalarda bu tavukların belirli bir mesafeye kadar süzülebildikleri sonucuna ulaşır. Tavuklar diğer hayvanlar gibi uçça konusunda herhangi bir beceriye sahip değildir. Ancak bununla birlikte belirli bir seviye boyunca havalanarak daha sonra da yükseldikleri yerden aşağıya doğru süzülebilirler. Tavuk uçar mı konusunda araştırma yapanlar bu konu hakkında çok daha ilginç bilgilere ulaşabilirler. Tavukların doğasında bulunan özellikler şu şekildedir;

 • Tavuklar kümeste yaşaması gereken canlılardır.
 • Topluluk halinde yaşayabilirler.
 • Rüya görebilirler.
 • Toprağa sürtünerek temizlenirler.
 • Ağrı ve acıyı hissedebilirler.

Tavuk Neden Uçamaz?

Tavuk uçar mı ve tavuk neden uçamaz gibi konularda yapılan birçok araştırmanın cevabı aslında oldukça basittir. Bu canlıların kanat yapıları uçmalarını kaldıracak şekilde güçlü bir yapıya sahip değildir. Bununla bitlikte cüsse olarak da ağır olmaları nedeni ile uçuş sırasında kanatları gövdelerini taşımaz. Bu durum sonucunda tavukların birçok ırkı uçma kabiliyetine sahip değildir.

Tavuk uçar mı hangi tavuk türleri uçar konusunda yapılan araştırmalar bazı tavuk ırklarının uçabileceği kanısını ortaya koyar. Buna göre özellikle daha hafif bir yapıya ve güçlü bir kanada sahip olan yaban tavukları uçabilen cinsler arasında yer almaktadır.

Tavuk uçar mı konusunda yapılan araştırmalar özellikle kümeste yaşayan hayvanların uçmaya elverişli olmadığı yönünde bilgileri doğrular. Bununla birlikte kümes hayat yaşamayan ve serbest bir şekilde yayılabilen tavukların belirli alıştırmalar sonucunda yavaş yavaş uçmaya başladığı görülür. Ancak bu tavuklar çok uzak mesafelere uçamaz. Sadece bulundukları alan üzerinde dairesel hareketler ile kısa süreli olarak havalanırlar.

Tavuk Uçar Mı?
Tavuk Uçar Mı?

Tavuk Kaç Metre Uçar?

Tavuk uçar mı ve uçarsa ne kadar mesafeye uçabilir gibi sorularda birçok araştırma hala devam etmektedir. Bu araştırmalar sonucunda bazı cinslerin uçma konusunda kendilerini geliştirerek yaklaşık olarak 10- 15 metre kadar ilerleyebileceği görülmüştür. Bazen bu tavuklar 3-4 metre yükseğe kadar da çıkabilirler. Bir tavuk için azami uçuş süresi 13 saniye olarak saptanmıştır. Bu süre boyunca tavuk yükselebileceği kadar yükselir. Ardından ise kendini bırakarak kanatlarını açar ve süzülerek tekrar yer iner.

Tavuk uçar mı konusunda bu tavukların uçmalarına engel olan durumlardan birisi ise birçok kümes hayvanı yetiştiricisinin bu hayvanların havalanmasını engellemek için kanatları kesmeleridir. Yetiştiriciler tavukların kanadında yer alan tüyleri belirli oranlarda azaltarak bu hayvanların uçma yetisi kazanmasının önüne geçer. Bu işlem doğru koşullarda yapıldığında tavuk herhangi bir şekilde acı hissetmez. Bu nedenle bu işlem tavuk için herhangi bir s orun teşkil etmez.

Uçabilen Hayvanlar Hangileridir?

Hayvanlar dünyasında uçabilen tek canlılar kanatlı kuşlar olarak bilinse de bu grup haricinde birçok hayvanın uçma yetisi bulunur. Bunlar şu şekildedir;

 • Uçan balık
 • Uçan kertenkele
 • Uçan köpek balığı
 • Uçan gecko
 • Uçan kurbağa
 • Uçan yılan
 • Uçan vatoz
Yorum yapın