Tavuk Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Eğer bu işte yeniyseniz cevaplanması imkansız bir soru gibi görünebilir, sonuçta tavuğumuzu doğum sertifikasıyla almayız.

Şahsen, tavuklarınızın kayıtlarını tutmanızı öneririm.

Ancak, bir tavuğu gözlemleyerek yaş tahmininde bulunabilirsiniz.

Tam erişkinlik yani anaç şekli yaklaşık on beş ila on sekiz aydır – bir tavuk 12 ayı geçinceye dek tüy dökümü yapmaz bir diğer deyişle erimez…

Kümes bir yastık fabrikasını andırmaya başlayınca onlar tüy değişimine girmiş demektir. Tüy dökümünü tamamlama ve yeni tüyler yetiştirme hızı değişkendir. Bu durum iki ila dört ay sürebilir.

Genç kuşlar canlı ve hayat dolu görünme eğilimindedirler. Tüyler onlara parlak bir görünüş verir, tarak ve yanaklar tam kırmızıdır, gözleri parlak ve meraklıdır, incik gibidirler ve ayaklar iyi düz renklere sahiptir. Her zaman çok fazla enerjiye ve ruhuna sahip görünürler – ayrıca çok meraklıdırlar.

Daha yaşlı bir tavuk, genç tavuklara göre biraz daha sakin ve bir anne gibidir! Büyük tavuklar yiyecek için koşarlar ve mutlu bir şekilde genç tavuklara patron olduğunu hatırlatacaktır. Genç tavukların kafaları küçük darbelerle kendini belli eder. Ayrıca yaş analizi yaparken gözlerine de iyi bakabilirsiniz. Çünkü gözler her şey anlatır canlı ve meraklı gözler genç bir hayvanı işaret ederken daha solgun ve göz kapaklarındaki gözdeki tahrişi hissetmelisiniz.

Ayrıca tüylerin sıklığını kontrol ederek de yaşını tahmin edebilirsiniz. Yıllar geçtikçe tavuktaki tüyler seyrekleşir sıkı tüylerin yerini az ve seyrek tüyler alacaktır. Elinize alarak tüyleri kontrol edebilirsiniz. Bu durum 2 Yılın üstündeki hayvanlarda daha belirgindir.

Yaşlı tavuklarda taraklardan da anlayabilirsiniz, kırmızılığını yitirmeyen taraklar pürüzsüzlüğünü yitirecektir. Çok yaşlı hayvan taraklarında kopmalar ve eskiden kalma izlerde bulabilirsiniz.

Yaşlı kuşların ayakları ve bacakları kalınlaşır ve yumurta delikleri büyüyebilir. Bacaklar solmuş görünecektir ve mahmuzlar bulabilirsiniz .

Tavuğunuzun mahmuzları varsa, o tavuk yada horoz genç değildir!

Genellikle, üç yaşından itibaren mahmuzlar büyür ve zamanla uzadıkça uzar müdahale etmek zorunda kalırsınız – uzun mahmuzlar yaşlı bir kuşa eşittir.

Yaşlı kuşlar ayrıca, tendonite neden olan ve artritli bir insan gibi sert hareket etmelerine neden olan bir tür viral artrit durumuna muzdarip olabilirler. Biraz daha dikkatli yürüdüklerini, biraz yavaşladıklarını ve iyi bir neden ortaya çıkmadıkça, genellikle kendilerini zorlamadıklarını fark edebilirsiniz.

Yaşlı tavukların kümeslerine daha kısa tarlar koymalısınız. Ayrıca hayvanların bacaklarına kremler sürebilirsiniz.

Yani anlayacağınız sıfırdan bir tavuk aldığınızda yaşını belirleme olasılığınız oldukça zordur ama yaş aralığını tahmin etmek daha kolay ve olağandır.

Aşağıda ki videomda sağlıklı bir tavuk nasıl olur. Videomu da izlemenizi tavsiye ederim:

YouTube video

özet

Bir tavuğa baktığınızda yaşı hakkında bir fikirde buluna bileceksiniz. Yukarıda tartışılan ipuçlarını açığa çıkardığınızda, kuşun genel yaşı hakkındaki düşüncelerinizi doğrulamaya (ya da onaylamamaya) yardımcı olacaktır. Her kuralın her zaman istisnaları vardır, ancak yukarıdaki ipuçlarını izlerseniz tavuk yaşınız hakkında oldukça iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Yorum yapın