Tavuk Yemekleri

Etsiz yemek yiyemeyenlerin ilk tercihi haline gelen tavuk birçok tarifte kendine yer buluyor. Beyaz et kategorisinde yer alan tavuk protein deposu olarak biliniyor. Sade ve sebzelerle harmanlayarak eşsiz lezzetler sunulabilir.

Ana yemeklerin yanı sıra çorba, pilav, salata ve mezelerin içinde yer alan düşük kalori bir besin olarak biliniyor. Genellikle but, kuşbaşı, göğüs bölgesi daha çok tüketiliyor. Sofralarınıza yakışacak tavuk yemekleri şunlardır.

 • Tavuk tantuni
 • Tavuk sebzeli noodle
 • Tandoori tavuk tikka
 • Sebzeli tavuk sarma
 • Fırında tavuk
 • Tavuklu sultan kebabı
 • Izgara sebzeli milföy baget
 • Tavuk dolması
 • Piliç topkapı
 • Köri soslu tavuk
 • Ballı hardallı tavuk
 • Fırında sebzeli tavuk şiş
 • Fırında kalça but kızartma
 • Tuzda tavuk butu
 • Kayısılı tavuk baket tajin
 • Cevizli tavuk olmak üzere sıralanabilir.

Tavuk Tantuni

En sevilen sokak Lezzetleri arasında yer alan tavuk tantuni tavuk etinin çok ince doğranıp baharatlanması ile yapılıyor. Pişirilen tavuk tantuni isteğe bağlı olarak lavaş veya sandviç ekmeği içerisinde sunuluyor. Mersin ilimizle özdeşleşen tavuk tanıtımı hemen hemen her ilimizde yapılan lezzetli tavuk yemekleri arasında bulunuyor.

Tavuk Sebzeli Noodle

Asya mutfağından çıkarak dünya mutfağına yayılan noodle bir makarna çeşidi olarak biliniyor. Tavuklu sebzeli noodl tavuk göğsü, brokoli, mantar ve soya sosu ile hazırlanarak servis ediliyor. Farklı tatlar denemek isteyenler tavuk sesi sebzeli nodul yemeğini tercih edebilirler.

Tandoori Tavuk Tikka

Hint mutfağının en sevilen lezzetleri arasında yer alan tavuk tikka iri parçaları tavuk butlarından hazırlanıyor. Yapımında bol bol baharat kullanılan tandoori veya tandır ekmeği ile birlikte yenildiğinde hoş bir tat bırakıyor.

Sebzeli Tavuk Sarma

Fileto tavuk etini kaşar peyniri, biber, sarımsak gibi malzemelerle doldurarak nefis bir sarma hazırlayabilirsiniz. Ana yemek olarak sunulan sebzeli tavuk sarması fırında kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Fırında Tavuk

Fırında tavuk fırında pişirildiği için kalori değeri düşük olan tavuk eti demir bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip oluyor. Kas sistemini güçlendirdiği için özellikle çocuklar için önerilen besinler arasında yer alıyor. Pilav ve sebzelerle birlikte sunulan fırında tavuk tarifi ile sofranıza eşsiz bir şekilde zenginleştirebilirsiniz. Günümüzde en çok tüketilen tavuk yemekleri arasında bulunuyor.

Tavuklu Sultan Kebabı

Sofralarına farklı bir renk katmak isteyen ev kadınları için sultan kebabı önemli bir yemek türü olarak önerilir. İncecik yufka ile hazırlayan bu kebap isteğe göre tavuk yerine kırmızı et de servis edilebilir. Tavuk yemeği üzerine beşamel sos dökülerek daha da zenginleştirilebilir.

Izgara Sebzeli Milföy Baget

Özel günlerinizde misafirlerinize hem şık hem de bir lezzetli yemek hazırlamak isteyenler için ızgara sebzeli milföy paket önemli bir yemek tercihi olabiliyor. Tavuk bagetlerin milföye sarılarak pişirmesi ile hazırlanan bu yemek türü ızgara sebzelerle servis edildiğinde muazzam bir görüntü ortaya çıkıyor.

Tavuk Dolması

İç pilav ile doldurulan tavuk dolması kalabalık sofraların en güzel ve en sevilen tarifleri arasında bulunuyor. Baharat ve kuru meyvelerle süslenen tavuk dolması, vücudun ihtiyaç duyduğu enerji miktarlarını karşılıyor. Dolmayı bu şekilde deneyenler eşsiz bir lezzet ile karşı karşıya gelecekler. Hemen her zevke hitap eden tavuk dolması mutfakları favorisi olmuş durumdadır.

Piliç Topkapı

Kemiksiz olan tavuk etinin pilavlı iç harç ile doldurulduktan sonra ortaya nefis bir sonuç çıkıyor. Kısa sürede hazırlanan piliç topkapı tarifini sosla buluşturulduktan sonra ortaya muazzam bir görüntü ve tat çıkıyor. Bu aşamalar yapıldıktan sonra sadece lezzetin tadını çıkarmak kalıyor.

salad 2358532 640

Köri Soslu Tavuk

Son zamanlarda adının sıkça duyuran yemekler arasında köri soslu tavuk bulunuyor. Köri sosluı tavuk yemeğinde tavuk butlarla hazırlanan hem ekonomik hem de kolay bir yemek türü olarak ön plana çıkıyor. Protein bakımından zengin olan bu yemek özellikle gelişim çağında çocukların tüketilmesi konusunda bir sürü öneri bulunuyor.

Ballı Hardallı Tavuk

Tüm tavuk kullanmak istemeyenler için birçok nefis tavuk yemek önerileri bulunuyor. Bunlardan biri olan ballı hardallı tavuk yemeği kemiksiz tavuk pirzoların bal ve hardal soslu eşliğinde yapılıyor. İrlanda mutfağına özgü bir lezzet olan ballı hardallı tavuk yemeği yaklaşık 25 dakika içerisinde hazırlanabiliyor.

Fırında Sebzeli Tavuk Şiş

Kuşbaşı tavuk eti ve sebzeli karışım hazırlanan tavuk şişler kalabalık ailelerin sofralarının vazgeçilmez yemek tarifleri arasında bulunuyor. Özellikle hafif beslenmek isteyenler için sebze ile sunabileceğiniz bir alternatif tavuk yemeği olarak biliniyor. Tavuk eti insan sağlığına çok faydası olduğu için neredeyse her yemek türünde tavuk etine ıslanmak mümkündür

Tavuğun Etinin Faydaları

Tavuk eti kırmızı et oranla kolay hazmedilen bir hayvansal gıda olarak ön plana çıkıyor. Tavuk etinin birçok faydası bulunuyor. Yüksek proteine sahip olduğu için diyetlerde kilo vermekle etkili olduğu kanıtlanmıştır. Tavuk eti oldukça yüksek proteine sahip bir besin maddesidir. Bundan dolayı kilo vermede yardımcı oluyor. Düşük yağ içerdiğinden dolayı kan basıncı yani tansiyonu kontrol altına alınıp dengelenmesine yardımcı oluyor. Tavuk etinin tansiyona çok iyi geldiği ve düşük yağlı olduğu için aynı zamanda kolesterol kontrolünü de yardımcı oluyor.

Haşlanmış Tavuğun Faydaları

Zayıflamak isteyen herkesin uyguladıkları beslenme programları aynı değildir. Ancak yiyecekler genelde herkes için öneriliyor. Haşlanmış tavuk göğsü ile yapılan yemekler diyetisyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Protein bakımından zengin olan tavuk eti haşlandığında bir porsiyonda yaklaşık olarak 165 kalori bulunuyor. Haşlanmış tavuk göğsü düşük kalori bir besin olduğu için zayıflamayı da destekliyor. Tavuk dünya çapında en popüler besin kaynaklarından birisi olarak biliniyor. lezzetli ve sağlığa faydası olmasının yanında haşlanmış tavuk kilo vermeyi kolaylaştıran bir diyet ürünüdür.

chicken 2997406 640

Her Gün Tavuk Yenir Mi?

Bazı insanlar tavuk ve tavuktan yapılan yemeklerin çok severler. Günümüzde neredeyse her gün tavuk tüketen insanlarda bulunuyor. Ancak tavuk tüketmenin yanında bunun zararlı olup olmadığını da merak ediyorlar. Her gün tavuk kemiğinin elbet zararları bulunuyor. Ama her gün tüketilen tavuklar köy tavuğu olsa fazla zararları olmayabilir. Marketten alınan tavuklar çok tüketildiği zaman zararlar ortaya çıkabilir.

Fazla Tavuk Tüketmenin Zararları

Tavuk eti yemenin birçok faydası olduğu gibi sanayi ortamında yetiştiği için zararları da olabiliyor. Tavuk yemekleri vücuda birçok fayda veriyor ancak çok sık tüketilmesi iyi bir şey değildi. Çünkü her şeyin fazlası zarardır diye sözde bulunuyor. Özellikle köy tavuğunun daha çok tüketilmesinde fayda bulunuyor. Diğer tavuklar çok tüketildiğinde kalp ve damar hastalığı ve diyabet gibi hastalıklar ortaya çıkabiliyor.

Tavuk Etinde Bulunan Vitamin Ve Mineraller

Tavuk eti sadece çok iyi bir protein kaynağı değil de aynı zamanda iyi bir vitamin ve mineral kaynağı olarak biliniyor. Tavuk etinin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller vücudumuza sayısız miktarda faydaları bulunuyor. Tavukta bulunan B vitamini

 • Katarakt ve cilt hastalıkları önlemede,
 • Bağışıklık sistemini artırılması,
 • Halsizliği ortadan kaldırma,
 • Sindirim sistemini düzenleyici ve sinir sistemi geliştirmenin yanında birçok hastalıkların oluşmasına önlenmesinde yararları bulunuyor.

Tavuk etinde bulunan D vitamini ise kalsın Hem İliğini artırmada ve Kemik sağlığının gelişmesinde önemli rol oynuyor abi tahmini ise göz sağlığın geliştirilmesi annemi riskinin azalması kask aktivitelerin artması gibi önemli faydaları

Yorum yapın