Organik Tavuk Yemi Nasıl Yapılır? El Yapımı Tavuk Yemi

Tavuk Yemi Yapma: Kendi Tavuk Yemini Yapmak tavuklarınızın ne yediğini bilmenizi sağlar. Tavuk yemi nasıl yapılır Tavuklarınızı organik olarak beslemek istiyorsanız, bu tariflerde organik maddeler kullanabilirsiniz. Tavuk yemi nasıl yapılır ? Tavuk yemi tarifi kullanarak tavuklarınızı daha güzel besleyin. Size vereceğim her iki tarif de protein ve besin bakımından zengindir. Yumurta yemi nasıl yapılır ve yumurta yemi içeriği hepsi bu yazımızda mevcut.

Organik tavuk yemi yapmak için en önemli adım malzeme listesini oluşturmak olacaktır. Yumurta yeminin içinde neler var yumurta yemlerinin içerisinde kalsiyum, protein değerleri yanı sıra vitamin ve minareler mevcuttur. Tavuk yemi bir çok yetiştiricinin kolayca yapacağı bir rasyonel değildir. Öncelikle bu yemi yapabilmek için tavuk yemi formülü bulmalı ve işe koyulmalısınız. Ayrı tarifleri civciv yemi yapımı konusunda da kullanabilirsiniz. Bütün detaylar aşağıdadır.

Tavuk Yemi için MALZEMELER

Yumurta Tavukları İçin Tavuk Yemi Yapma

49 KG Bütün Mısır unu

19 KG Soya

13 KG Balık Unu

14 KG Mısır Kepeği

5,9 KG Kireç Tozu

TOPLAM: 100 KG Tavuk Yemi yapar…  Bu Karışımı Yumurta Tavuklarınız İçin Yedirebilirsiniz.

Broyler (Et Tavuğu) İçin Yem Yapmak

110 KG Kırık Mısır

68 KG Öğütülmüş kavrulmuş soya fasulyesi

11 KG Yulaf Ezmesi

11 KG Yonca

11 KG Balık veya Kemik Unu

4,5 KG Aragonit (Kalsiyum Tozu)

6,8 KG Kümes Hayvanları İçin Besin Dengeleyicisi

Toplam: 230 KG Tavuk yemi yapar.

YUMURTLAYAN TAVUKLAR İÇİN TAVUK YEMİ YAPMA

Malzemeleri bir kapta toplayın. 49 KG tam mısır unu, 19 kg soya, 13 kg balık unu, 14 kg mısır kepeği ve 5,9 kg kireç bunların hepsini bir kaba toz haline getirin. Bu tarif 100 kg tavuk yemi yapar ve böylece yemi karıştırmak ve saklamak için büyük bir kaba ihtiyacınız var.

Tavuklarınızın organik beslenmesine önem veriyorsanız onları organik beslemeye özen gösterin.

MALZEMELERİ BİR ARAYA GETİRENE KADAR KARIŞTIRIN

JHJHJ

Tüm malzemeler kapta eşit bir şekilde dağılıncaya kadar bir kürek yardımı yada sopa yardımı ile karıştırın. Kabın dibinde bulunan malzemelere kadar karıştığından emin olun tavukların seçim yapmamasını sağlamak için ne kadar kırık olursa o kadar iyi olur.

HER BİR TAVUĞA GÜNDE 0,13 KG YEM VERİN.

RTRTRT min

Tavuk başına gereken yem miktarını sahip olduğunuz tavuk sayısı ile çarpın. Sonra yiyecekleri bir yemliğe koyun yada önlerine serpin yemlik tercihimdir.

TAVUK YEMİNİ 6 AYA KADAR SERİN VE KURU BİR YERDE SAKLAYIN.

SADASD

Garajlar veya kulübeler tavuk yemi depolamak için idealdir. Yemleri tavuklara vermeden önce dikkat edin küf olmasın. Eyer yemi saklayacağız bir bölge yoksa kabın üzerini bir kapakla kapayın ve güneşten uzak tutun.

BROYELLER TAVUK YEMİ YAPMAK

Çatlak mısır ve kavrulmuş soya fasulyesini bir kapta karıştırın. 110 kg kırık mısır ve 68 kg öğütülmüş soya fasulyesini, büyük bir kapta bir araya getirin. Malzemeler iyice birleşene dek karıştırın.

Bu öğün tavuk büyümesinde iyi iş yapar hızlı gelişimlerini destekler çünkü protein değerleri çok olacaktır.

EZİLMİŞ YA DA UN ŞEKLİNDEKİ YULAFLARI, YONCA VE BALIK UNUNU KARIŞTIRIN.

Aragonit (Kalsiyum Tozu) ve besin dengeleyicisini kaba ekleyin. Yemin içine 4,5 kg aragonit (kalsiyum tozu) ve 6,8 kg besin dengeleyicisi koyun. Malzemeyi iyice karıştırın. Tavukların hızlı bir şekilde büyümeleri için ihtiyaç duydukları besinleri almalarını sağlayan sağlam bir tariftir.

Bu malzemeleri bulmak biraz zor olabilir bu nedenle veterinerin izle konuşmanızı öneririm.

HER BİR TAVUĞA HER GÜN 0,27 KG KARIŞIMDAN VERİN

HJJHJ

Tavuk başına yem miktarını kümes içindeki tavuk sayısı ile çarpın. Bir yemlik yardımı ile hayvanlara sunun hepsinin yediğinden emin olmak için birkaç noktaya dağıtın.

Her beş tavuk için 1,4 kg yem kullanın. Ölümcül kalp krizlerine neden olabileceği için bu karışımı fazla miktarda vermeyiniz.

TAVUK YEMİNİZİ 6 AYA KADAR KAPALI BİR KAPTA SAKLAYINIZ.

KLO min

Yem kutularınız kapaklı olursa daha iyi olur. Bu yemlerinizi kapalı ve serin yerlerde saklayabilirsiniz. Yemlerinizde böcekler küfler ve fareler görürseniz tavuklarınıza yedirmeyin hasta edersiniz lütfen dikkatli olalım.

NOT: En Sağlıklı Tavuk Yetiştiriciliği için yazılmış bir makaledir.

“Organik Tavuk Yemi Nasıl Yapılır? El Yapımı Tavuk Yemi” üzerine 17 yorum

 1. Öncelikle bu işe yeni başlıyorum sayende çok şey öğrendim çok çok teşekkür ederim . ikincisi merak ettiğim günde üç dört saat büyük bir alanda dışarı saldığım tavuklara ortalama ne kadar yem vermek idealdir. üçüncüsü bir kaç güne kalmaz yumurta siparişi vereceğim (süper paket olacak ) kaç güne gönderebilirsin ve içinde kaç tane oluyor. çok teşekkür ederim şimdiden

  Cevapla
  • Dışarıya saldığınız hayvanlar dışarıda beslendiklerinden ötürü örneğin Bir Tavuk için 130 Gram yem gerekliyse bu durum 80 GR kadar düşebilir – Süper paket ise 15 Gün önden haber vermelisiniz yoksa sıra yetişmez

   Cevapla
 2. Hocam bu yumurta tavuğu için verdiğiniz tarif çok maliyetli bu şekilde yumurtalar yemin parasını çıkarmaz

  Cevapla
  • evet haklısınız ama doğal bir bakım istediğinizde maliyetin yüksek olması normaldir. Günümüzde bu durum ne yazık ki böyle

   Cevapla
 3. Merhaba evimizin behcesinde 2 adet tavuk besliyoruz kırık buğday ve yaklaşık tavuk başı günde tavuk başı 25 Gr kadar yumurta yemi veriyoruz %80 verim alıyoruz bahçede bitki yok sadece toprak var aynı gram ve ölçüde yumurta tavukculuhu yapsak verim alınabilir mi

  Cevapla
  • Kesinlikle verim değişken olacaktır tavuk sayısı artıkça hayvanlarda ki ruh halleri de etkilenecektir. Kalabalık ortamdamı daha rahat ve iyi çalışırsınız yoksa 1,2 kişinin bulunduğu ortamda mı? O nedenle hayvan sayısı artıkça maliyet artacak hastalık artacak yumurta verimi 2 tavuktaki gibi olmayacaktır.

   Cevapla
  • Üstadım soyanın zararlarına ilişkin bir dünya bilgi mevcut. Bu konu biraz kafa karışıklığı yaratıyor. Zararsız bir alternatifi yok mu?

   Cevapla
 4. Merhaba yumurta yemi tarifinizi çok beğendim ben Tayland da yaşıyorum Mısır kepeği bulmak çok zor burda pirinç kepeği veya kabuklu pirinç bolca var bunlarla ilgili bir rasyon ayarlıyabilirmisiniz şimdiden teşekürler not: Mısır kepeği dışımda hepsi var

  Cevapla
 5. Merhaba, makaleniz için teşekkürler! Tavuk yemi yapımı konusunda birçok farklı tarif görmüştüm, ancak bu tarif benim için yeni ve ilginç oldu. Sadece yapışkan bir kıvamda nasıl karıştırıldığını merak ediyorum. Karıştırmak için bir mikser veya blender mı kullanmalıyım? Teşekkürler.

  Cevapla
Yorum yapın