Tavuk Yiyen Sansar

Kümes hayvanı yetiştiricilerinin en büyük düşmanları sansarlardır. Tavuk ve horoz gibi birçok kümes hayvanının ezeli rakibi olan sansarlar, saldırgan özellikleri ile birçok hayvandan ayrılır. Kanatlıların en çekindikleri hayvan olan sansar bir kümese dadandığı zaman içeride bulunan bütün hayvanları kısa süre içerisinde telef edebilir. Tavuk yiyen sansar özellikle gece saatlerinde iş başındadır. Kümeslere girmenin gizli bir yolunu bulduğu anda son derece sessiz bir şekilde kümes veya çiftliğe sızarak burada bulunan bütün hayvanlara zarar verebilir. Tavuk yiyen sansar kümesten nasıl uzaklaştırılır ve tavuklar sansardan nasıl korunur gibi soruların cevabı kümes hayvanı besleyen yetiştiriciler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır.

Tavuk Sansardan Nasıl Korunur?

Tavuk yiyen sansar kanatlılar haricinde kedilere de düşman olan bir hayvandır. Fareyi andıran bir kafa yapısına sahiptir ve son derece çeviktir. Günümüzde birçok farklı rengi bulunan bu hayvan tekstil atölyelerinde de derisi nedeni ile sık tercih edilir. Tavuk yiyen sansar özellikle kanatlı yetiştiricileri tarafından çok iyi tanınan bir hayvandır. Tavuk yiyen sansar özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Yüz ve kafa yapısı fareleri andırır.
 • Kuyruğu sincapları andırır.
 • Hızlı hareketleri ve çevik tavırları ile bilinir.
 • Avını tek bir hamle ile etkisiz hale getirebilir.
 • En küçük deliklerden bile kolay bir şekilde geçerek avına ulaşabilir.

Tavuk yiyen sansar kümesten nasıl uzaklaştırılır gibi sorulara yanıt arayan yetiştiriciler için birtakım önlemler mevcuttur. Gerekli güvenliğin sağlandığı taktirde sansar saldırılarından tavukları korumak mümkün olur. Tavuk yiyen sansar alınacak şu önlemler ile kümeslerden uzaklaştırılabilir;

 • Kümes etrafı ve kümesin tabanı tor ile çevrilmelidir.
 • Kümes içerisinde yaşayabilecek bir köpek almak
 • Dayanıklı kümesleri tercih etmek
 • Kümeste bulunan çitlere elektrik vermek (Başka birçok türde hayvana zarar vermesi riski ile tehlikelidir)
 • Gece tavukları daha güvenli bir bölgeye almak
 • Kümesin etrafını en ufak bir delik kalmayacak şekilde kapatmak

Sansar Neden Tavuk Boğar?

Tavuk yiyen sansar tavuğu av olarak gördüğü için bu hayvanlara saldırır ve telef eder. Karnını doyurmak ve neslini devam ettirmek için sansarlar gördükleri tavukları ortam müsaitse düşünmeden öldürür. Hayvanın doğasında olan bu durumla baş edebilen yetiştiriciler tavuklarını daha güvenli ortamlarda besleyebilir.

Tavuk yiyen sansar kümese geldiğinde bazı hayvan türleri tehlikeyi erkenden sezerek bir takım uyarı sesleri çıkartabilmektedir. İran tavuğu gibi tavuk ırkları kümeslerde beslenerek de tavuk yiyen sansar tehlikesine karşı önlem almak mümkün olabilir.

Sansar Tavukları Nasıl Öldürür?

Tavuk yiyen sansar öldürme sırasında tavukların kafalarını kopartır. Tem hamle ile gerçekleşen bu durum sonrasında tavuğu öldürür. Fırsat bulduğu durumda kümeste bulunan bütün tavukların kafalarını koparması kaçınılmaz olur. Tavuklarda kafa kopartarak öldürme yöntemini seçen tek hayvan tavuk yiyen sansar türüdür.  Yetiştiriciler sansara karşı koruyucu önlemler il tavuklarını daha güvenli ortamlarda yetiştirebilir.

Yorum yapın