Tavuk Yumurtası Nasıl Döllenir?

Hiç şüphemiz yoktur ki horoz olmadan da tavuklar yumurta salarlar. Tavuklar erkek bir kuş olmadan da günlük yumurta bırakabilirler. Siz eyer civciv almak ya da sürünüze eşlik edecek bir horoz isterseniz sürünüze horoz dahil edebilirsiniz.

Sürünüzde bir horozun olması tavuk sürünüzün mutlu olacağına ve civcivler alabileceğinizin işaretedir. Sürünüzdeki horozun görevlerinden biri olan çiftleşme yani üremeyi nasıl yaptığına bakalım. Döllenme sürecinin nasıl olduğunu ve döllenmiş bir yumurtayı nasıl elde ettiğimizi görelim. Ayrıca bu makalemiz sürece nasıl katkıda bulunabileceğimiz hakkındadır.

Çiftleşme Mevsimi

Kur yapma, çiftleşme ve yavru yetiştirme genel olarak ilkbaharda başlar. Gün ışığının bolluğu horozlarda ve tavuklarda hormonlara enerji verir ve hormonlardaki artış üreme davranışlarına yol açar.

Tavuk beyinin Epifiz bezinde hafif artış tespit edilir. Yumurta üretimi ve broodines de artan sorumlu hormonlar – buda androjen, östrojen ve progesteron üretimini uyarır.

Bu hormonlar, yumurta sarısının ve yakında embriyonun gelişmesi için gerekli olan diğer hormonların üretilmesini sağlar. Böylece tüm bunların getirdiği art art da çiftleşme sebebiyetini oluşturur.

Kur

Bazı horozlar biraz romantik bazıları ise daha hırçın ve kaba karakterlerdedirler. Belirli bir tavukta ilgiyi artırmak için kur dansı yapacaktır. Bu kur durumu tavuğun ondan uzaklaştığını fark edene dek ya da sonuca ulaşana dek devam edecektir.

Tavuklar için daha önemli olan şeyler. Yiyecek sağlıyor mu? İyi bir koruyucu mu? Sağlıklı mı? Seksi mi? (Büyük ve kırmızı bir tarak tavukların oldukça dikkatini çeker)

Tavuk Yumurtası Nasıl Döllenir?

Eşleşme sırasında eğer tavuğun ilgisini çekecek bir şey olmaz ise horozu fırlatacaktır. O yüzden horoz tavuğun gözüne girmelidir.  Çok nadirdir bir tavuğun horozdan hoşlanmaması.

Ayrıca tavukların horoz spermiyle ilgili küçük bir hilesi vardır. Tavuklar horozu beğenmez ve istemezlerse çiftleşme sonrası spermin çoğunu çıkarabilirler.

Çiftleşme

Tavuk Sırtlığı Hırkası

 

Bir çiftleşmeye ilk kez tanıklık ediyorsanız, aşktan daha çok tecavüz görebilirsiniz. Neyse ki tavuklar bunu bu şekilde görmezler. Horozlarımız çiftleşme konusunda çok isteklidirler. Bayanların iş birliğine bağlı olarak bu durum günde 10-30 kez arası gerçekleşebilir. Bir horoz yaklaşık 15 tavuğu idare edebilir. Lakin önerimiz 10 Tavuğa 1,2 horoz yumurtaların doluluk oranı için bu önemlidir.

Çiftleşme için en uygun zaman, spermlerin en yoğun olduğu vakittir yani sabah vaktidir. Bu ritüel tavuklarımızı yaralayabilmektedir. Horozlar pençeleri ile tavuk sırtında dengede durmaya çalışırlar o nedenle bazen tavuklarımıza zarar verebilirler.

Tavuklarınıza yardım etmek istiyorsanız horozlarınızın mahmuzlarını kısa tutun. Ayrıca çok fazla çiftleşme sonrası tavuklarınızın sırtındaki tüy yolma ve yenme sorununa çözüm olarak onlara bir hırka alın ya da yapın.

Çiftleşme eylemi çok kısa sürmektedir. Horozumuz bir kez atladı mı üreme kanalındaki yolculuk başlar. Horozlar genelde çiftleşme sonrası zaferini ilan etmek için öter ve başka tavuklara yönelirler. Tavuklar ise hiç bir şey olmamış gibi devam edecektirler.

Tavuk Üreme Anatomisi

Erkek

Horozun karnında böbreklerinin çok yakınında bulunan iki çalışma tesisi vardır. Çiftleşme için sürekli sperm üretirler. Her zaman hazır.

Horozun penisi var mı?

Horozlarda penis yoktur. Cloaca’snda papilla denilen bir şey var. Papilla, kloakal duvarındaki küçük bir “yumru” Testisler spermi vas deferens yoluyla papillaya iletir ve bu da onun tavukların klozasına iletmesine yardımcı olur.

Kadın

Bir tavuk iki yumurtalık ile doğar, ancak bir süre sonra sağ yumurtalık ölür. Bu nedenle sol yumurtalık, bir tavuğun yayacağı tüm yumurtaları taşır.

Yumurtalık yüzlerce yumurta folikülü içerir ve gönderilmeye hazır olduğunda, yumurta kanalına düşer.

Yolculuk

Horozlardan gelen sperm yumurtalıkta yerini alır. Horoz spermleri taze olmasıyla birlikte 7-10 Gün yumurtalıkta yaşayabilirler. Yani horozunuz ölse de 10 gün boyunca horozunuzun atladığı hayvanlar onun miraslarını bırakacaktır.

Horoz DNA, germinal diskteki tavukların DNA’sına verildiğinde, birlikte kaynaşır ve bir zigot (döllenmiş tohum) haline gelirler. Hücre bölünmesinin başlaması yaklaşık 5 saat sürer ve bu noktada blastoderm veya embriyo olarak adlandırılır .

 

 

 

 

“Tavuk Yumurtası Nasıl Döllenir?” üzerine 4 yorum

  1. Peki abi . Horozum öldü diyelim. Başka bir horozdan yavru almak istiyorum farzedelim. Kaçıncı yumurtadan itibaren bu horozun spermi ölen horozun sperminin yerine geçer

    Cevapla
  2. Benim tavuğum yanında horoz yokken yumurlamaya başladı ve 2 gün oldu yanına horozu bıraktım çiftleştiler. Acaba kaçıncı gün sonra yumurtalar döllenmiş olarak çıkar daha yumurta toplayamadım.

    Cevapla
Yorum yapın