Tavuklar Ayda Kaç Yumurta Yapar?

Tavuk çiftliği yeni kuracak olan kişilerin merak ettiği tavuklar ayda kaç yumurta yapar sorusu bazı danışmanlar tarafından cevaplanarak kendileri bilgilendiriliyor. Ayrıyetten danışmanın kendisine ilk başta kaç tane tavukla bu işe girmesi hakkında bilgi veriyor. Üretici bu almış olduğu bilgilerden sonra daha garanti bir şekilde tavuk üreticiliği işine giriyor. Tavuklar cinslerine göre günde, ayda ve yılda vermiş olduğu yumurta sayılarında değişkenlik gösteriyor. Üreticinin hangi tavuk ırkını yetiştireceği tavuktan alacağı yumurtayı belirliyor.

Tavukların Türlerine Göre Ayda Kaç Yumurta Yaptıkları

Yumurtlayan tavukların hepsi yumurtadan kesilmedikten sonra hepsi en azı 1 tane olmak üzere yumurta veriyorlar. Bu durum tavuğun cinsine göre yumurta sayısında artış gösteriyor. Bazı cins tavuklar 1 tane yumurta verirken günde bazı cinsler daha fazla veriyor. Tavuk türlerinin ayda vereceği yumurta sayısını yazmak istiyoruz.

  • Ligorin tavuğu ayda en az 25 tane yumurta verir.
  • Lohman brown tavuğu ayda 23 ile 25 adet yumurta verir.
  • Rhode island red tavuğunun ise aylık 16 ile 20 tane arasında yumurta verimi vardır.
  • Atak tavuğu aylık olarak 20 ile 22 tane yumurta verir.

Bu tavuk cinslerinden hariç daha oldukça farklı bir çok tavuk cinsinin aylık yumurta adetleri bellidir.tavuklar ayda kac yumurta yapar

Yumurta Veren Tavuk Cinsi Özellikleri Hakkında

Sizlere bazı yumurta veren tavuk cinsleri hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Ligorin Tavuğu: En yüksek derece yumurta verimi olan tavuk cinsidir. Aylık en azı 25 olmak üzere yumurta verir. Bu sayı bazı zamanlarda 30 taneye kadar çıkabilir. Bu tavuğun özelliği arasında en az yem yediği halde en fazla yumurtayı veren tavuk olmasıdır.

Atak Tavuğu: Atak tavuğunun aylık vermiş olduğu yumurta sayısı 20 ile 22 tane arasındadır. Atak tavuğunun vermiş olduğu yumurtanın ağırlığı yaklaşık olarak 65 gram civarındadır.

Rhode İsland Red Tavuğu: Amerikan cinsli bir tavuktur. Aylık üreticisine 16 ile 20 tane arasında yumurta verir.

Lohman Brown Tavuğu: Bu cins tavuk aylık olarak 23 ile 25 tane arasında yumurta verir. Bunların haricinde özellikleri ve verdiği yumurta adedi farklı olan tavuklar bulunuyor.

“Tavuklar Ayda Kaç Yumurta Yapar?” üzerine bir yorum

Yorum yapın