Tavuklar Aylardır Yumurta Salmıyorlar Neden?

Geldik mi? Her yıl yaşadığımız ama bir türlü anlam veremediğimiz konu…

Bu tavukçuluğa yeni başlayan bir çok arkadaşın başına gelen en yaygın sıkıntıdır yeni alınan tavukların aylarca yumurta salmaması.

Gelin hep birlikte Harikalar Diyarı olarak edindiğimiz tecrübeleri sizlere aktarayım.

YouTube video

YENİ ALINAN HAYVANLAR

  • Öncelikle unutmayın çiftlikten alınan yada şahıslardan alınan yumurta tavuklarının yaş ortalamalarını bilemeyen yetiştiriciler. Bilmedikleri bir firmadan yada şahıstan aldıkları bu hayvanların belki de 3 aylık birer piliç olduğunun farkında değiller. Alırken yetiştirici bir hataya yada bir ay içinde yumurtaya çıkacaklar diye ikaz ederek malını satar alıcı bu süreçte hayvanlar 6 aylık olana dek yumurta yapmayacağı için mağdur olacaktır.

 

  • Bir diğer durum ise kümese yeni katılan hayvanların ortama alışma süresi 15 gün ile 3 ay arası değişmektedir. Bu durumda hava şartları çok etkili rol oynar… Yeni getirdiğiniz feriklerinizin yumurta yapması için önce güvenebilecekleri bir ortam ve hava şartlarının da kümese alışma sürecinde yeterli olması gerekmektedir. Mevsim geçişlerinde dışarıdan hayvan almak çok mantıklı bir davranış değildir.

 

  • Sürünüze yeni gelen bir kaç hayvanınızın sürü içinde kabullenmesi ve rütbe alması 7 gün 15 gün sürmektedir. Bu süre içinde hayvanlar strese girecek belki de hasta olacaklar. Bunların hepsinin sonucunda aylarca yumurta yapmayan tavuklarla karşılaşmanız olağandır. Sürü gelenleri 20 gün içinde kabullenmez ise daha büyük bir sıkıntı sizi beklemektedir.

 

  • [minima-blockquote quote=”SORU Sıfırdan hayvan aldınız hayvanlar 5 aylık yada 7 aylık ancak yumurta yapmıyorlar aylardır bekliyoruz yerleri de çok güzel  her şey normal ama yumurta yok neden?” author=”” bgcolor=”danger”]

 

  • [minima-alerts alert_color=’primary’ alert_header_text=’CEVAP ‘]Tavuklar bazı dönemlerde kendilerini uyku haline alırlar aslında bu durum hayvanların dinlenme süresidir. Uzun yumurta salım süreci sonunda dinlenmek onlarında hakkı… Daha yumurtaya başlamamış hayvanlar aldıysanız kümesinizde halen yumurta yapmıyor ise bu durum hayvanın ortama alışma süresine girer 15 gün ile 3 ay sürebilmektedir. Bu süreç şu şekilde işler. Tavuklar ortama alışır bu sürede güven duygusu pekişir. Sonrasında yumurta yapacak yerler aramaya başlarlar. Yumurta yoksa hayvanlar hava şartlarından etkilenmiş enerjilerini tüy kalitesine veriyor olabilirler. Bu durumda yumurta yapmazlar. Ayrıca yeni aldığınız hayvanların bir horozu yoksa buda bir sorun oluşturabilir. Horozlar tavuklarınızın yumurta yapması için teşviklerde bulunurlar örneğin folluklara girerek tavukları çağırır yumurta yapmaları için onları uyarır. [/minima-alerts]

chicken eggs 4212132 640

Sonuç olarak bizlerde yaşadık ama sabırla bekledik. Yıllarca edindiğim tecrübeler sonucunda… Tavukların yumurta salmasını istiyorsanız önce horoz sonra hava koşulları ve stres bunlara dikkat ettiğiniz sürece hayvanlar yumurta yaparlar.

Ayrıca Yumurta Yapmayan Tavuklarınız için size bir fikir vereyim… Biraz acımasız gelebilir ancak çok etkili bir çözümdür… Benden duymuş olmayın…

Yumurta yapmayan tavukların yerini küçültün sadece yem ve su içmek için canlanabilecekleri çok küçük bir alan oluşturun sadece 15 Gün bu alanda onlara bakın vermeniz gereken besinler ise şe şekildedir. Sabah öğünleri hafif kırmızı bir yardımı ile haşlanmış yumurta karışımı elma sirkeli hayvan başına 120GR şeklinde – Öğlen ve Akşam öğünleri de en sevdikleri yiyecek buğday buğdayın yanında vitaminli su ve bol miktarda bulgur pirinç gibi yoğun karbon hidratlı besinler verin…

Bunu 7 Gün uyguladıktan sonra Sadece Arpa Buğday ve Yumurta Yemi Karışımı Yapın Yüzdeleri Şu Şekilde… %20 Yumurta Yemi %50 Buğday  %15 Arpa %15 Un Kurdu ve Kalsiyum Kurdu 7 Günü daha tamamladığınızda bu hayvanlar artık birer fişek olarak sahalara çıkabilirler. Yumurtlar vaziyette… 🙂 Ha bunlardan sonrada yumurta yapmazlar ise idam fermanını imzalayabilirsiniz. 😀 Şakaydı tabi emin olun salacaktırlar…

roosters 5599141 640

Unutmadan hayvanların ortamının en az 20 Derece olması gerekmektedir. İmkanınız varsa bu sıcaklığı 25 kadar çıkarın fazlasına çıkmayın fazlası hayvanları dışarı çıkardığınızda üşütmesine ve hastalanmasına sebep olur..

Aylarca Yumurta Salmayan Tavuklara 15 Gün Kamp Yaptınız mı Yıllarca Yumurta Salmaya Başlarlar…

Ayrıca şunları da söylemeden geçemem çiftlik ortamlarında binlerce hayvan alıp yumurta yapmıyorlar diyen kardeşlerim yada salma şekilde doğal yumurta üretmeye çalışan kardeşlerim. Aylarca yumurta alamıyoruz zarar ediyoruz diyen arkadaşlar aldığınız yerlere dikkat edin aldığınız hayvanların en az 5,6 aylık olduklarından emin olun sonrasında gelen hayvanların kılavuz yumurta süreçleri vardır kılavuz atan tavuklar kılavuzdan sonra ara verirler.

15-20 Gün yumurta yapmazlar ayrıca kılavuz bile gelmedi diyen yetiştiriciler. Bu durumu da şöyle çözersiniz mevsim geçişlerinde bu işe başlamayın. Aşırı sıcak yada aşırı soğuk zamanlarda da almayın genelde ılımlı iklim aralıklarında alın hayvanları.

Ayrıca bu işin temeli sabırdır 6 ay sabredersen cepten yer sonrasında kat kat fazlasıyla geri döner.. Saygılar sevgiler birer yorum düşüp emeğimizi ödüllendirirseniz seviniriz. Kolay gele..

Yazar: Harikalar Diyarı – Turgut Canbaş

Yorum yapın