Tavuklar da İshal Nedenleri, Tedavisi ve Bakımı

Tavuklarda ishalin birkaç farklı nedeni vardır.

Bazıları oldukça normaldir ve kendi başlarına düzelirler, ancak diğerleri sorunlu olabilir.

Bu yazımızda ishalin nedenlerini inceleyip, tavuklarınıza yardımcı olabilmek için neler yapabiliriz ona bakacağız.

TAVUK İSHAL NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Bu noktada normal kaka olan ve normal olmayan bir kaka için birkaç görsel yardımcı olacaktır. Görsel için şu yazımızı ziyaret ederek incelemenizi öneririm Normal Tavuk Kakası Hastalıklı Tavuk Kakası İçin Tıkla

Normal Vücuttan Atılması gereken çekal dışkı, bu işe yeni başlamış tavuk bakıcıları için ilgi çekici ve korkutucu olabilir. Ama merak etmeyin çok normal bir durumdur. Sonuçta normal bir kaka olarak görünmüyor – akıcı, kötü kokulu ve farklı bir renk.

Ekran Alıntısı

Bir kuşun günlük olarak bu çekal dışkılarından birkaç tanesini bırakması normaldir.

Ancak kümesinizde bu durumdan daha ileri bir durum var ise yani gerçek bir ishal okumaya devam edin.

AŞIRI GIDA

Çok fazla yiyen insanlar gibi, tavuklar da çok fazla iyi şeyler yerse ishal olabilir. Tavuklarınızı bir süre inceleyin. Bu durumda basit destekleyici tedavi gereklidir,  tavuklarınızın vitaminler elektrolitler ile temiz suya erişe bildiklerinden emin olun bunları onlara sağlayın.

İshal 24-36 saat sonra durmalıdır.

ISI YÜZÜNDEN

Sıcak günlerde tavuklar normalden çok daha fazla su içerler bazen bu durum 4 bardak suya kadar çıkar. Bu çok fazla sıvıdır ve ısı nedeniyle iştahın da azalması ile birlikte, tavuklarınız muhtemelen ishal olacaktır.

Tedavi nispeten basit ve kolaydır. Eklenen vitaminler ve mineraller ile temiz su verdiğinizden emin olun. Ayrıca tavuklarınıza serin birkaç yer ayarlayın.

Sonra hayvanlarınıza soğuk su ile bir yem püresi yaparak verin yemle birlikte su almışta olan hayvanımız için çok iyi olacaktır. İshalin yavaş yavaş geçtiğini göreceksiniz.

ANTİBİYOTİKLER

Eğer tavuğunuz herhangi bir enfeksiyon için antibiyotik kullanıyorsa, büyük olasılıkla ishal olur. Antibiyotikler, iyi bakterileri kötü ile birlikte öldürür, böylece bağırsaklar iyi bakterinden yoksun kalır sonrası malum ishal.

Yeterli vitaminler ve minareleri vererek kaliteli bir yem desteği ile kısa sürede ayağı kalkacaktır.

Ayrıca bağırsaktaki bakterileri onarmaya yarıdımcı olmaları için onlara probiyotik verebilirsiniz.

Ayrıca ishal durumunda yoğurtta oldukça faydalı gelecektir.

SOLUCANLAR

Solucanların fazla olması aşırı bağırsak hasarına ve ishale neden olabilir. Öğrenmenin kesin yolu veterinerinize dışkı örneği göndermektir. Tada çıplak gözle de inceleme yapabilirsiniz.

Solucanlar varsa tüm sürüyü tedavi etmeniz gerekir. Piyasada birçok solucan ilacı var: birini seçin ve talimatları dikkatlice izleyerek tedavinizi yapın.

Genellikle tedavi sürecinde belirli bir süre yumurtaları yememeniz konusunda uyarılırsınız. Bu durumu dikkate alın…

KOKSİDİYOZ

Bu esas olarak 10 haftanın altındaki civcivleri etkiler, ancak ağır vakalarda yetişkin tavukları ve kafes içindeki tavuklarınızı etkileyebilir.

Bu bağırsak zarını ve bağırsağın bütünlüğünü etkileyen parazitlerden kaynaklanır. Kilo kaybına neden olan beslenmeyi emme yeteneğini bozar. Anemi kanlı ishal nedeniyle şiddetli olabilir. Coccşdiosis – Coccidiostat İlaçları ile acil tedaviye ihtiyaçları vardır, yoksa hasta olan civcivler ölür. Mümkünse bir veteriner hekimle bu işi yürütmeniz daha iyi olacaktır.

ENFEKSİYON – CORYZA –

Bu durum ise kuşun üst solunum yollarını etkileyen bakterilerden kaynaklanır.

Hastalık uygun antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Kuştan kuşa yayıldığı için genel bir temizlik yapmalısınız.

Mümkünse, enfekte olmuş kuşlar izole edilmelidir. Yukarıdaki gibi, antibiyotikler ishale neden olabilir, bu nedenle uygun şekilde tedavi edin.

ÇOK FAZLA PROTEİN

Bu durum tavuklarda böbrek yetmezliğine sebebiyet verir. Kalsiyum açısından çok yüksek ve fosfor bakımından düşük, su alımını azaltan bir durumdan ötürü olabilmektedir.

Belirtiler- soluk taraklar, depresyon ve kas kütlesi kaybı, ishal ile zayıflamadır. Bu durmu düzeltmek için acilen tavuğunuzun diyetini sınırlamalı ve kontrol etmelisiniz.

ZEHİRLİ BİRŞEYLER

Tavuklar başlarını derde sokabilecek birçok şeyi merak ederler. Zehirlenme oldukça nadir olmakla birlikte, olması da muhtemeldir.

Nemli yatak veya küflü yem tarafından üretilen mikotoksinlere karşı hassastırlar. Çok çeşitli bitlilere ve diğer toksinlere karşı da duyarlı olabilirler.

Zehir konusunda dikkat edilmesi gereken bir şey daha var. Ölen hayvanlarınız için bir mezar alanı var oluşturmuş kullanıyorsanız. Bu hayvanların derine gömüldüğünden emin olun. Botulizm çürüyen cesetlerden üretilebilir ve tavuklar için ölümcüldür.

Hayvanlarınızı çıkardığınız bölgelere iyi bakın ve onları gözlemleyin.

Yumurta Sarısı Peritoniti

Bu durum ölümcüldür genellikle tavuk içinde yumurta sıkışması olarakta bilinen bir durum tavuk bu durumdayken yumurta sarısı şeklinde dışkı bırakabilir. Bu durumda onu veterinere yetiştirmeniz çok önemlidir.

Aksi halde içeride delikten sığmayan ya da geçemeyen bir yumurta ve kanalda vereceği hasarla birlikte çürüme yaparak hayvanı içerden öldürecektir. Bu durumdaki bir hayvanı sürüden ayırmanızda oldukça önemlidir. Çünkü diğer sürü üyeleri onu öldürmeye çalışabilir.

Virüsler

Tavukları etkileyen çok sayıda virüs vardır. Birkaç gün sürebilen ya da Marek hastalığına ve kümes hayvanı koleralarına kadar uzanan basit nezle veya ishal arasında değişir .

İshal belirtileri olan bilinen virüslerin listesi:

 • Bulaşıcı bronşit
 • Marek hastalığı
 • Lenfoid löloz
 • Kanatlı kolera
 • Kuş tüberkülozu
 • Egzotik Newcastle hastalığı

 

 • Tavuk İshal Tedavi Kontrol Listesi
 • Gördüğünüz gibi, ishalin bir kısmı, kısa ömürlü ve kolayca düzeltilebilir, bazıları ise tedavide daha uzun, bazıları ise ölümcül….
 • Tavuğunuzun ishali olduğunu fark ettiğinizde, kendinize soracağınız ilk soru şudur: nasıl görünüyor? İyi görünüyorsa, normal bir şekilde yiyip içiyorsa, onu uzaktan takip edebilirsiniz.
 • Çevreye neler olup bittiğine bir bakın – sıcak ve nemli mi? Bu tür şeyler, olası nedenler hakkında size ipucu verir.
 • Kötü bakıyorsa, onu ayır ne olabileceğini anlamaya çalış. Nedenler listesine bakın ve bir şeyi tam olarak tespit edip edemediğiniz konusunda kafa yor. Onu dikkatlice izle. Bir gün içinde herhangi bir gelişme olmazsa, veterinere git.
 • İshal, vücutta su ve çok gerekli elektrolitleri tüketir – bunların tümü sağlıklı bir kuş için gereklidir.
 • Her ikisini de suya bir vitamin / elektrolit takviyesi kullanarak değiştirmeyi denediğinizden emin olun. İshal antibiyotiklerden kaynaklanıyorsa, bağırsaktaki normal bakteri geri kazanımına yardımcı olmak için probiyotik bir takviye eklemeyi deneyin

NOT:

Sizi bilmiyorum ama ben çok şey öğrendim artık tavuklarımın ishalini daha net bir şekilde gözlemleyebileceğim. Çoğu zaman ishal ölümcül değildir yeter ki hayvanınıza gerekli şeyleri sağlayın.

 

 

Yorum yapın