Tavuklar kendi yumurtalarını yiyor ne yapmalıyız?

Tavuklar kendi yumurtalarını yiyorlar ne yapmalıyız?

Tavuklar arasında yumurta yeme sorunu genelde bir hata ile başlar – bir tavuk kazara yumurtayı çatlatır ve onun lezzetli ve besleyici olduğunu fark eder ve bu dakikadan sonra yumurtaları kırmaya yönelir. Bu davranış sürüler arasında hızla yayılabilir ve düzeltilmeden bırakılırsa durdurulması zor

olabilir. Bu yazıda, sizlere bu sorundan korunma yöntemlerini anlatacağım tavuklarımız için en iyi şekliyle tasarlamalıyız kümesimizi.

httpharikalar diyari 5

1- SAĞLIKLI BİR ORTAM OLUŞTURMAK.

Yuvaların aşırı kalabalık olmasını önleyerek yumurta kırılmasını azaltın. En azından her dört ila beş tavuk için bir adet 12 “x 12” (31cm x 31cm) yuvaya ihtiyacınız vardır. Küçük bir yuva tavuklarımızın stres yapmasına neden olarak yumurtaları gaga lamalarına neden olabilir. Kırılmış bir yumurta ihtimalini olabildiğince azaltmak için tavukların asla tadına bakmamaları gerek.

 • Yuvalar yerden en az iki ayak (61 cm) ve girintilerden dört ayak (1.22 m) uzakta olmalıdır. 
 • Yuva alanında çok fazla saman ile yada talaş ile doldurmayın bir tavuğun sığa bileceği kadar yapın ki diğer tavuklarda gelip yararlanmaya çalışmasınlar.
 • Tavuklar ayağa kalktıktan sonra yumurtaların bir tepsiye yuvarlanmasına neden ola bilecek tasarımlar mevcut isterseniz bunlardan yaparak hayvanların yumurtalarla temasını en aza indire bilirsiniz.

 

httpharikalar diyari 2

2-Yuvalama alanınızı karanlık ve sakin bir alanda ayarlayın. Parlak ışıklar tavuklarınızı strese sokar ve sinirlendirir tavuklar yumurta yaparken saklanmaya çalışırlar ışıklar onları belirgin yaptığı için huzursuz olurlar. Bu da gagayı arttırır. Yuvayı kümesten ve doğrudan güneş ışığından uzakta çevirin ve parlak ışıklardan uzak tutun. Daha rahat bir ortam oluşturmak için herhangi bir çatı penceresini veya pencereleri kapatmanız gerekebilir.

 • Yüksek sesler veya ani hareketler olmamalı, çünkü bu tavukları korkutabilir. Eğer korkarlar ve kutudan kaçarsa yumurtaları kırabilirler. 
 • Işık kaynaklarını azaltmak kümesi rahat bir sıcaklıkta tutmanıza yardımcı olabilir – eğer çok sıcak hale gelirse, tavuklar sinirli hale gelebilir ve gagalayarak yumurtaları kıra bilirler.

httpharikalar diyari 10

 

3-Tavukların sıkılmasına izin vermeyin. Sıkılıp rahatsız olan bir tavuğun gaga açmaya başlaması ihtimalini minimuma indirin. Onları eğlendirmek için bir lahana asın ve dolaşıp egzersiz yapmak için onlara yeterli alanı verin. 

 • Gezip dolaşabilecekleri, ağaç kütükleri veya kökleri gibi farklı engellerden atlayabilecekleri bir alan oluşturmaya çalışın. Bahçenizde böyle bir şey yoksa, tırmanmak için bir merdiven veya salınım ayarlayın. 
 • Tavuk suyuna bir yığın saman yerleştirin. Tavuklar suyun içerisinde bulunan samanla oynamayı severler.

 

httpharikalar diyari 11

-Tavuklarınıza en az% 16 oranında protein ve vitamin ve besin maddeleri içeren dengeli bir yem verin. Beslemede bitkisel yağ ve proteinlerin yüksek olmalıdır. Evinizden artıklar vermeyi ihmal etmeyin .

 

httpharikalar diyari 8

-Tavuklarınızın kalsiyum eksikliklerini giderin kalsiyum içeren yiyecekler vermeyi ihmal etmeyin onlara iyi bakın 

httpharikalar diyari 6

-Tavuklarımızın bol su içtiklerinden emin olun sularına dikkat edin taze ve her gün bolca su içe bilecekleri ortamlar sağlayın.

 

httpharikalar diyari 3

En kısa zamanda yumurta yiyen tavukları belirleyin ve kümesten çıkarın. Bir kaç gün izlerseniz, sorumlu olan tavuğu tanımlamanız gerekir. Tavuk gagasında veya başının kenarında kurutulmuş sarısı olacak, ya da yumurta yemek için arayışını tespit ederek yada suç üstü yaparak ayıra bilirsiniz.

 • Tavuğu diğerlerinden ayırın bir süre 4-7 gün arası yumurtasız bir ortamda bakın sonrasında sürüye tekrar karıştırın yumurta yeme durursa sorun yok fakat devam ederse tekrar ayırın yada sürüden tamamen uzaklaştırın.

En kısa sürede yumurtaları toplayın. mümkün olduğunca yumurta saatleri belirleyin ve tavukların altlarından alın tavuklara fırsat vermeyin.

 • Mümkünse yumurtaları günde en az iki kez veya daha sık sık toplayın. 

 

 

Peki son olarak hayvanlarınızı çok basit bir yöntemle kandıra bilir yumurta yemelerini önleye bilirsiniz.

httpharikalar diyari 4

Tavukları kandırmak için kukla bir yumurta kullanın. Her yuvada bir yem deposundan bir golf topu, beyaza boyalı bir kaya veya kukla yumurta koyun. Gerçek yumurtaları her zamanki gibi toplayın, ancak kuklaları bırakın. Tavuklar “yumurta” ya vurduğunda, bu yumurtanın kırılmaz olduğunu ve artık bir besin kaynağı olmadığını fark edecektir. Gerçek yumurtaları kırmayı bırakabilirler. 

 • Ayrıca yapa bilirseniz bir yumurtayı delin içini boşaltın ve içerisini hardal doldurun yumurta yiyen tavuklar bu yumurtayı kırınca içerisinden hardal çıkacaktır ve yiyeceklerdir. Tavuklar hardaldan hiş hoşlanmazlar. Böylece yumurta yemekten vaz geçe bilirler.

 

 

YAZIMIZIN SONUNA GELDİK ARKADAŞLAR EYER HALEN DAHA YUMURTA YİYEN TAVUKLARINIZ VAR İSE SÜREDEN ÇIKARMANIZI ÖNERİRİZ SİZİN VE HAYVANLARINIZIN İYİLİĞİ İÇİN TABİ EN ÖNEMLİSİ DE YUMURTALAR İÇİN.

 

 

“Tavuklar kendi yumurtalarını yiyor ne yapmalıyız?” üzerine 8 yorum

 1. Şu an büyük müadele içerisindeyiz bakalım, malum kış vakti erken salamıyorum hafif ortam yumaşasın ki ayakları üşütüp yumurtadan kesilmesin diye. 2 Hafta önce tünekte yumurtlamış ve ayak altı olduğu için ezmişler(çok nadir yere yumurtluyordu yakalıyordum) ve ezdiklerinide yemişler galiba. O günden bu yana çabalıyorum sık sık yumurta topluyorum, artık daha büyük alana salıyorum, talaş yerine kuru uzun çimlerden koydum yumurtlarkende oynuyor zaten. Yinede dün kırık yumurta yoktu fakat bugün 1 tane yine var, geçenlerde izlerken farkettim ataks yumurtladı çıktı(aynı yere yumurtlamayı seviyorlar birde karanlık orası) diğer ataks girerken ayağıyla ezdi. Birde lohmanlarım folluk folluk bakıyor yumurta yok, yumurtlayan tavuk bekliyor yumurtasına oturayım diye, resmen başını bekliyor, yemek için mi bekliyor diye başında durdum fakat 2 tavukda sıkıntı yoktu ve 3. beklerken kahvaltıya çıktım. Döndüğümde birini kırmış ama hangi tavuk? Başını kış ayında beklemekte sıkıntı, donuyorum vallahi 🙂 Bu arada kümesinizin yarısı toprağa gömülü olursa içerisi kış donlarında sıcak oluyor sularıda donmuyor hayvanlarda üşümüyor. Gezecekleri yerleri de mavi çadırlar var onlarla kapatın karda değmesin, ayağı kara deyince yumurtadan kesilir. Folluklarım biraz geniş olmuş hakikaten diğer tavuk yumurtlamaya çalışan tavuğu yandan yandan sıkıştırıp çıkartıyor oda sinirinden bağırıyor xD(sadece ataks bağıyor lohman sakin). Hardalıda sırtlarını yoluyorlar onun için deneyeceğim bakalım. Yumurta içinse kafes tavuklarında yumurta eğimle yuvarlanıyor gidiyor o tarz birşey yapmayı deneyeceğim.

  Cevapla
 2. slm arkadaşım benim tavuklarda yumurta yerken yakaladım fakat eskiler şöyle yaparmış yumurta kırıp yiyen tavukğu yakalayınca tavuğun gagasını sıcak küle gagalatırmışlar ondan sonrada yumurta kırmazmışlar bende eski nesil öyle dediyse bizde yeni nesil olduğumuza göre elime çakmak aldım yumurta kıran tavuğu yakaladım gagasının ucunu az yaktım sonra bıraktım bırakmadan önce o tavuğu işaretledim o tavuk daha yumurta kırmadı ddddd

  Cevapla
 3. Benimde yiyor ama bilmek ne çare zaten amatörüz. Nöbetçimi lazım nasıl anlıycam hangisi çaresizlik içindeyim sanki

  Cevapla
Yorum yapın