Tavuklar Ne Yer?

Tavuk besleyen kişilerin diyet konusunda bir hayli dikkatli olmaları gerekiyor. Tavukların tüketmesi gereken gıdaların bu diyet listesine yazılması büyük oranda fayda sağlayacaktır. Çünkü tavuklardaki verimliliği artırmak için yemeleri gereken gıdaların verilmesi gerekiyor.

Tavuk besleyen kişiler tarafından merak edilen tavuklar ne yer sorusu, en net şekilde cevaplandırılmalıdır. Tavuklara düzenli bir şekilde besin verilmesi, tavuklardaki verimliliğin artmasını sağlayacaktır. Ayrıca yumurta kalitesinin artması içinde besinlerine son derece dikkat edilmesi gerekiyor.

Tavuklar Neyle Beslenir?

Tavukların beslenmeleri son derece dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Tavukların yemesi gereken gıdaların dışında besinler alması, sağlıklarının bozulmasına neden olacaktır. Bu sebepten dolayı yemeleri gereken besinlerin, düzenli olarak tavuklara verilmesi gerekiyor.

Tavukların tüketmesi gereken gıdalar şunlardır;

 • Yeşillik
 • Tohum
 • Buğday
 • Mini taşlar ve toprak
 • Proteinli yiyecekler

fr

Bu besinleri tavukların düzenli olarak tüketmeleri gerekiyor. Özellikle hafif toprak yiyen tavuklara kesinlikle dışarıdan yem verilmemelidir. Çünkü toprak yiyen tavuklar, kendileri için gerekli olan tüm mineral ihtiyaçlarını bu şekilde karşılarlar. Özellikle mini taşlar, tavukların sindirim sistemini temizler ve düzene sokar.

Tavukların kesinlikle toprak üstünde olmaları ve düzenli olarak gezmeleri gerekiyor. Bu şekilde kendileri için gerekli olan tüm takviyeleri, topraktan rahat bir şekilde alırlar.

Tavuklar Kışın Ne Yer?

Kış ayları tavuklar için oldukça çetin geçer. Özellikle kar yağdıktan sonra tavuklar, toprak içinde bulunan kendilerine gerekli olan gıdaları alamazlar. Bunun için tavukların diyetine kış ayında dikkat edilmesi gerekiyor.

Kış ayıda tavuklara bol miktarda protein verilmesi gerekiyor. Çiğ balık, soya, çekirdek, haşlanmış yumurta ve kıyma kış ayında tavuklara verilmelidir.

Tavuklar kış ayında en çok bu gıdaları tüketirler. Bu gıdalar sayesinde daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olurlar.

Tavukların Yumurtlaması İçin Ne Yemesi Gerekiyor?

cv

Tavukların rahat bir şekilde yumurtlamaları ve yumurtlama verimliliğini artırmak için çeşitli besinler vardır. Bu besinleri düzenli bir şekilde alan tavuklar, yumurtlama dönemlerinde hiçbir şekilde sorunlar yaşamazlar.

İçerisinde kalsiyum, mineral ve protein olan gıdaların tavuklara verilmesi gerekiyor. Bu gıdalar sayesinde tavuklar, son derece rahat bir şekilde yumurtlamaya başlarlar. Ayrıca yumurtaların verimleri de bu besinler sayesinde artmaya başlar.

Tavuklar Hangi Meyveyi Yer?

Tavuklar için meyveler vazgeçilmez gıdalar arasında yer alıyor. Her çeşit meyveyi son derece rahat bir şekilde tüketebilirler. Özellikle yaban mersini ve kiraz tavukların en çok sevdiği meyvelerdir. Bu meyvelerin içerisinde yer alan vitaminler, tavukların daha uzun ömürlü ve sağlıklı olmasını sağlar.

Düzenli olarak tavuklara verilmesi gereken meyveler şunlardır;

 • Kivi
 • Şeftali
 • Muz
 • Yaban Mersini
 • Nar
 • Kiraz

Tavuklara düzenli bir şekilde verilen bu meyveler, bol miktarda tavuklar için gerekli vitamin içerir. İçerisinde yer alan vitaminler sayesinde tavukların sağlıkları olumlu yönde ilerleme gösterir.

Tavuklar Hangi Yeşillikleri Yer?

Tavuklar için yeşilliklerin bir farkı yoktur. Her türlü dikensiz ve etsiz yeşilliği son derece rahat bir şekilde tüketebilirler. Yeşillik tüketen tavuklar, oldukça kaliteli bir şekilde yumurtlamaya başlarlar. Bu tür tavukların yumurtalarının kabuklarını oldukça dayanıklı olur.

Ayrıca tavuğun sindirim sisteminin ve kas sisteminin iyi olması için yeşillik tüketmesi gerekiyor. Tavuk sahiplerinin düzenli olarak tavuklarına, yeşillik vermesi gerekiyor.

Tavuklar Ne Yemeyi Sever?

Tavuklar en çok meyve ve haşlanmış sebzeleri tüketmeyi severler. Tavuklar genel olarak toprak üzerinde yemek yemeyi severler. Yani tavuk besleyen birisinin tavuklarını toprağa bırakması gerekiyor. Burada yer alan toprak, taş, böcek ve kökleri yemeyi çok severler. Ayrıca tavuklar taze taneleri yemeyi de çok severler.

Yorum yapın