Tavuklar Ne Yerse Yumurtlar?

Tavuklar Ne Yerse Yumurtlar? Tavukların yetiştirilmesindeki önemli bir pay, bu hayvanlardan yumurta elde edilmesidir. Tavukların yumurta kanallarında temelde 4 ana kısım bulunur. Bunlar;

 • Magnum
 • İnfindibulum
 • İstmus
 • Uterus

Şeklindedir. Tavuklar bir yumurtayı 25 saatte üretir. Tavukların yumurtlama durumu bünyelerine ve hormonlarına göre değişir. Normal koşullarda sağlıklı olan bir tavuk haftanın her günü 1 adet yumurta verebilir. Tavuk eğer yumurtlama için uygun koşullara sahip olursa, sürekli olarak yıllar boyunca yumurta verebilir.

Tavuklar ne yerse yumurtlar sorusuna yanıt aramdan önce tavuk nasıl yumurtlar sorusuna yanıt aramak gerekir. Tavukların yumurtlama durumu cinsine göre de değişiklik gösterir. Genel olarak bir tavuk ortalama bir yıl içerisinde 300 adetten fazla yumurta verir.

Tavukların Yumurtlaması İçin Doğal Yöntemler

Tavuklar ne yerse yumurtlar konusu doğal yollardan yapılan yetiştirmeciliğin olduğu yerlerde de araştırılır. Normal koşullarda her tavuk eğer uygun bir yaşam alanına sahipse yumurtlar. Yumurtlamayan bir tavuk için bazı durum ve koşullar uygun değil anlamını çıkarmak mümkün olabilir. Bir tavuk yumurtlamıyor ise bunun nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Kafeste bulunan horoz sayısının fazla olması
 • Tavuğun yerinin veya kafesinin değiştirilmesi
 • Tavuğun yeterli derecede beslenemiyor olması
 • Tavuğun vitaminsiz kalması
 • Tavuğun farklı ırklar ile bir arada bulunması
 • Tavukların yanlış dozda ilaçlanması

Tavuklar ne yerse yumurtlar konusunda yapacağınız araştırmalar sırasında tavuğun yumurtlamama nedenleri hakkında da çok sayıda bilgi ile karşılaşırsınız. Eğer tavuk için gerekli yaşam alanını sağlarsanız tavuk düzenli olarak yumurtlayacaktır.

Tavuklarda Yumurta Verimini Artıran Yiyecekler

Tavuklar ne yerse yumurtlar sorusu tavuklarından daha fazla verim almak isteyenlerin sıkça merak ettikleri bir konudur. Tavukların yumurta yapmaması başlı başına araştırılması gereken bir konudur. Ancak yumurta veren bir tavuğun yumurta sayısını artırmak da mümkündür. Tavuklar ne yerse yumurtlar sorusuna cevap olarak bazı bölgelerde tavukların daha fazla yumurtlaması için acı biber kullanıldığı bilinir. Ancak bu ürünün faydası herhangi bir şekilde kanıtlanmamıştır. Tavukların daha fazla yumurtlamasını sağlamak için yapılması gerekenler şu şekildedir;

 • Mevsimsel geçişlerde tavuklara gıda ve vitamin takviyesi yapılmalıdır.
 • Tavukların her dönemde iyi beslenmesi gerekir.
 • Tavuklara karışık yem verilmelidir.
 • Tavuklar sürekli kontrolden geçirilerek herhangi bir hastalığın olup olmadığına bakılmalıdır.

Tavukların Yumurtlaması İçin Ne Yapmalı?

Tavuklar ne yerse yumurtlar konusunda bilinmesi gereken en önemli detay, bir tavuğun ancak yetişkinlik dönemine girdiğinde yumurtlayabileceğidir. Yetişkin olmayan tavuklar yumurta veremez.  Eğer tavuk yetişkin olmasına rağmen yumurta vermiyorsa bu durumda tavukta bir tür hastalık mevcut olabilir. Eğer tavuk yeni bir kümese konmuşsa bu durumda da yumurtlaması biraz zaman alacaktır. Tavukların yumurtlama döngüsünü tehlikeye sokmamak için mümkün olduğunda tavuğun bulunduğu ortamın değiştirilmemesi gerekir.  Bununla birlikte tavuğun yeterli seviyede beslenmesi ve bakılması da yumurtlamasını sağlayacak koşullar arasında yer alır.

Tavuklar ne yerse yumurtlar sorusuna yanıt ararken tavuklar nasıl bir ortamda yumurtlar sorusuna da yanıt bulmak gerekir. Tavuklar için uygun yetişme ortamlarını oluşturabilirseniz, tavuklarınızdan yıl bazında hedeflediğiniz sayısı kadar yumurta alabilirsiniz.

Yorum yapın