Tavuklar Renkleri Görebilir mi?

Tavuklar Renkleri Görebilir mi?

Jurassic Tavuklar!

Tavukların Jurassic Park’taki velociraptors gibi olduklarını hiç fark ettiniz mi?

Tavukları fare kovalarken gördüyseniz dediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Sebebi şu ki, tavuklar dinozorlardan geliyor.

Her ne kadar belirgin olmasa da gözlerimiz ve tavuğun gözleri çok farklıdır.

Tavuk Gözleri

Tavuk ultraviyole de görebilir, ancak farklar burada bitmez. Tavuk ve diğer kuşların gözleri memelilerden çok daha karmaşıktır. Rengi bizim gibi algılamak için konileri ve oldukça gelişmiştirler. Ayrıca sarı, mavi ve kırmızı – farklı dalga boylarını filtreleyen küçük renkli yağ bezlerine sahipler. Bu tavuklara gelişmiş kontrast, parlaklık ve hassasiyet verir.

Bununla birlikte tavuk gözleri hareketlere daha hassastır. Retinalarının bir parçası olarak çift koni denilen bir yapıya sahipler.

Tavuk gözlerinin insan gözleri üzerinde son bir avantajı, biz de sadece bir foveamız olması, ancak tavuklarda iki tane olması. Fovea, gözümüzün lensini odakladığı ve en hassas olduğu nokta.  İşte bu tavuklarda iki tane olduğu için biri uzak çekimler biri yakın çekimler için çalışır.

Yakında bir şeye odaklandıklarında fark edebilirsiniz, başlarını hareket ettirirler. Çünkü yakın görüşlerini kullanıyorlar.

Aşağıda Göreceğiniz farklı resimler var bir tavuğun gözünden bakamayız belki ama tahmin edip yorumlayabiliriz.

Chicken Eye View
İnsan gözünden tavuk görünümü

 

Chicken Eye Possible View 2
Bir Tavuğun Görüş Açısı Olabilir. (Mavi Ton Yok)

 

Chicken Eye Possible View
Bir tavuğun geliştirilmiş renk vizyonunun daha doğru bir yorumu olabilir.

 

Chicken Eye Possible View 3a
Bir Tavuk Yakın Şeyleri Bu Şekilde Görüyor Olabilir

 

Dünya bir tavuk için neye benziyor?

Temel olarak bu bilmediğimiz bir şey. Dünyanın tavuklar için görsel olarak daha zengin bir yer olması muhtemeldir.

Bize aynı görünen şeyler tavuklar için çok farklı olabilir. Gök yüzü büyük olasılıkla bulutlu bile olsa güneşin konumunu gösteren parlaklıklar bir tavuk tarafından çok farklı görünüyordur.

Farklılıklar renklerle de bitmiyor. Tavukların bizden daha geniş bir görüş alanı var. Gördükleri biraz açılı kamera lensi gibi ama merkezi odağı daha dar. Gözleri bizimkiler kadar özgür hareket etmiyor, bu yüzden daha iyi görebilmek için başlarını hareket ettiriyorlar.

Tavuklar doğrudan ileriyi görebilirler. Bu genellikle avcıları fark etmeleri için bir özelliktir. 50 Metreye kadar farkındalıkları oldukça gelişmiştir.

Tavukların dünyamızı bize göre daha farklı ve renkli gördükleri konusunda hem fikirim.

Sonuç olarak renkleri görebiliyor ve birçok şeyi algılayabiliyorlar. Hatta bazı konulardan bizlerin göremedikleri güzellikleri daha net bir şekilde yaşıyor olabilirler. Onlar insanlık için büyük bir varlık ve değerdir. Tavuk yetiştirmek ise bir sanattır.

Yorum yapın