TAVUKLAR VE VÜCUT SICAKLIĞI: Bilmeniz Gerekenler

Bir tavuğun normal vücut ısısı nedir? Birkaç iç ve dış faktöre bağlı olarak bu durum değişir. Bu temel bilgiler anlamanıza yardımcı olacaktır.

 

Ortalama bir insanın mutlak vücut sıcaklığı 98,6 derece Fahrenheit’tir. Tavuklar farklıdır – her kuşun büyük ölçüde değişen bir iç sıcaklığı vardır. Bir tavukun sıcaklık aralığı, ortam sıcaklığına ve tavuk yaşı, cins, cinsiyet, aktivite düzeyi ve sağlık durumu gibi faktörlere bağlıdır.

Kuluçka ve Kuluçka Sıcaklıkları

Bir tavuğun sıcaklık değişkenliği, embriyonun yumurta içinde gelişmeye başlamasından itibaren başlar. Büyük ölçüde nem buharlaşmasından dolayı, makine içindeki bir yumurtanın içindeki sıcaklık,  yaklaşık 100 derecelik hava sıcaklığının biraz altındadır. Gelişimin yarısında embriyon, sıcaklığını hava sıcaklığından biraz daha ılık hale getiren metabolik ısı üretir.

Civciv kuluçkalandığı zaman, vücut sıcaklığı yaklaşık 103.5 derecedir. Civcivin metabolik sistemleri gelişirken, vücudunun iç sıcaklık kontrolü ile çok azına sahiptir. Çevre sıcaklığı çok soğuk veya çok sıcaksa, civciv stres, zayıf büyüme ve hatta ölümle karşı karşıya kalır.

TAVUKLAR VE VÜCUT SICAKLIĞI: Bilmeniz Gerekenler

Genel kural, kuluçkadan sonraki ilk hafta için, civcivlerin 35 derecelik bir kuluçka sıcaklığında olmalarıdır. Civcivler büyüdükçe ve iç sıcaklıkları arttıkça, rahat kalmak için yavaş yavaş daha az dış ısıya ihtiyaç duyarlar. Ortam ısına göre haftada yaklaşık 5 derece azaltılmalıdır.

Bir termometre kullanmak yerine, kuluçka ısısını ölçmenin daha pratik bir yöntemi, civcivlerin vücut dilini izlemektir. Isı kaynağının yakınında kalabalık olan civcivler çok soğuk olduğunun göstergesidir. Bir birlerine çok yakın olmaları civcivlerin ölümüne sebebiyet üretecektir. Isıyı ayarlayamaz sanız durum iyi olmayabilir.

Isıtıcıdan uzaklaşan civcivler ve nefes nefese olan civcivlerin göstergesi ise çok sıcak olmasıdır. Eğer
sıcaklık civciv vücudunda 117 derece çıkarsa civcivler ölür. Uyku sırasında ısıtıcının altında eşit olarak dağılmış civcivler mükemmel rahattır.

Kuluçkadan sonraki ilk birkaç hafta boyunca, bir civcivin vücut sıcaklığı, olgun bir tavuğun ortalama sıcaklığı olan 106 dereceye ulaşana kadar yavaş yavaş artar. Bu noktada civcivin gelişen metabolik süreçleri kendi sıcaklığının düzenlemeye başlamasını sağlar, bu nedenle kuluçka sıcaklığının kademeli olarak azaltılması gerekir.

Tam olarak büyüyen civcivlerin ne kadar süreyle yardımcı ısıya ihtiyaç duydukları, ortam sıcaklığına, belirli bir alandaki kuş sayısına ve cinsin büyüme hızına bağlıdır. Sıcak havalarda, civcivler sadece üç hafta veya daha az ısıya ihtiyaç duyabilir. Soğuk havalarda, altı hafta boyunca veya kendi vücut sıcaklıklarını düzenlemek için yeterli miktarda tüy yetişene kadar ısıya ihtiyaç duyabilirler. Beden dili, yine de, civcivleri ölçmenin anahtarıdır.

TAVUKLAR VE VÜCUT SICAKLIĞI: Bilmeniz Gerekenler

Çekirdek sıcaklığı

Tamamen tüylü bir tavuğun göbeği veya derin gövdesi normal şartlarda 106 derece ortalama olarak 105 ila 107 derece arasında değişmektedir. Bazen üst sınır 109, hatta 113 dereceye kadar çıkar. Bunun nedeni, modern tavuklarımızın on yıl öncesine kıyasla artmış büyüme hızıyla ilgili. Günlük yem tüketimi arttı ve metabolik ısı üretimi de arttı. Sonuç olarak, stres daha fazla ve vücut sıcaklığı da keze aynı…

Peki bir tavuğun sıcaklığını nasıl alırsın? Lazerli ısı ölçerlerden kullanabilirsiniz. Doğru değerler için çıplak bölgelerinden ölçmeniz önemlidir.  Tavuğun cilt sıcaklığı, çekirdek sıcaklığından yaklaşık 3.5 derece daha düşük olacaktır.

Bir tavuğun ısısı hastalıkları belli eder. Ayrıca, bir tavuğun sıcaklığı şartlara göre değişir. Aşağıdaki grafikte ilk tavuk hali her zaman daha fazla vücut sıcaklığına sahiptir.

 • olgunlaşmış tavuk
 • aktif tavuk – yatan tavuk
 • iyi beslenmiş tavuk – aç tavuk
 • dışarıda tavuk – kafeste tavuk
 • sıcak havalarda – soğuk havalarda
 • gündüz-gece
 • küçük cins – büyük cins
 • Horoz-tavuk

Tavukların doğal olarak yüksek vücut ısısı genel olarak kuşların mevsimsel sıcaklık değişimleri sırasında kendi kendilerini düzenlemelerini sağlar. Sıcaklık düştüğünde, bir tavuğun vücudu kuşu sıcak ve aktif tutmak için metabolizmayı hızlandırır. Tavuklar bu nedenle soğuk havalarda sıcak havaya göre daha az acı çekerler ve yeterli beslenme ve içme suyuna sahip olmaları şartıyla soğuk havalarda daha az stres yaparlar. Barınakları nemli olmamalıdır.

Sıcak havalarda, nispeten yüksek vücut sıcaklığı, sebebi ile tavuk derin nefesler almaya başlar. Ortam sıcaklığı vücut ısısından az olmalıdır. Aksi taktirde uzun süreli solunum sonunda ölümler meydana gelebilir.

TAVUKLAR VE VÜCUT SICAKLIĞI: Bilmeniz Gerekenler

Ortam sıcaklığı

Bir tavuğun vücudu tipik olarak en verimli şekilde çalışır – yani sıcaklık ayarlaması için çok az enerji gerektirir – çevre sıcaklıkları 15-25 Derece olması tavuklarımız için aktif bir gün geçirmelerine olanak sağlar.

Bu aralığın 15 derecenin üstüne ve altına ulaşan sıcaklıklarda, tavuk rahattır. Bu durum tavuğun fazla enerji kullanmadan rahatça yaşamasını sağlar.

Soğuk taraf da yaşayan tavuklar daha çok yerler, sıcak havayı yakalamak için tüylerini karıştırır ve sıcaklık için toplanırlar. Sıcak taraf da yaşayan tavuklar daha az yerler, kanatlarını kaldırır ve hava akışını iyileştirmek için birbirlerinden uzaklaşırlar.

Bununla birlikte aşırı sıcaklık değişimleri tavukları strese sokar ve verimini derinden etkiler.

Sıcak hava sebebi ile stresli bir tavuk daha fazla su içer – gevşek, sulu dışkılar bırakmasına sebep olur – ılık vücut neminin buharlaşmasını artırmak için boğaz kaslarını (“gular flutter” olarak adlandırılır) sıkar ve titreşir. Çekirdek sıcaklığını yaklaşık 115 derecenin altında tutamayan bir tavuk ölebilir.

Bir tavuğun ısı stresinden ölme olasılığı, kuşun yaşı ve büyüklüğü, hava sıcaklığının ne kadar hızlı yükseldiği, havanın ne kadar sıcak kalacağı ve havanın ne kadar nemli olduğu gibi birçok faktöre bağlıdır. Çok sıcaklarda tavuklarınız için eşine bilecekleri yerler oluşturun. Göl gelikler ve soğuk su…

Tavukların Soğuk Kalmasına Yardım Edin

TAVUKLAR VE VÜCUT SICAKLIĞI: Bilmeniz Gerekenler

Bir tavuğun ter bezleri yoktur, bu yüzden serin kalmak için başka yollar kullanır. Sıcak iklimlerdeki tavuklar (örneğin, Leghorns ve diğer Akdeniz ırkları gibi Mısır’da bulunan Fayoumi), sıcak havanın vücut ısısını dağıtmasına yardımcı olmak için sıcak havalarda kan dolaşımının arttığı büyük tarak ve yanaklara sahiptir.

Orpingtons gibi gevşek tüylü ırklar ve Asyatik (Brahma, Cochin, Langshan) ve  yoğun tüylü ırklar, hafif tüylü ırklardan sıcak havalarda daha fazla acı çekmektedir.

Ortam sıcaklığı Tavukların dayanamayacağı boyutlara çıkabilir. Bu durumun önüne geçebilmek adına yapabileceklerinizi aşağıya sıralıyoruz.

 • Su tüketimi arttıkça, su sayısını artırın.
 • Su kutularına sık sık soğuk suyla doldurun veya buz ekleyin.
 • Suları gölgeye koyarak suyu serin tutun.
 • Isı nedeniyle sudaki vitaminler mineraller değişkenlik gösterebilmekte o nedenle mineraller ekleyin.
 • Suya başka ilaç koymaktan kaçının; tadı sevmeyen kuşlar daha az içer.
 • Yemi daha sık ve daha az miktarlarda satın alarak taze tutun.
 • Yemlikleri her yana dağıtın böylece tüm sürü daha rahat beslenecektir.
 • Soğuk günlerde yemek yemeyi teşvik etmek için şafaktan önce ve alacakaranlıktan sonra bir süre lambalarını açın.
 • Hava dolaşımını artırmak için pencereleri ve kapıları açın veya bir tavan fanı takın.
 • Bazı kuşları hareket ettirerek veya barınaklarını genişleterek kalabalığı azaltın.
 • Tavukları yuva veya kafesleri güneş ışığı altında veya havalandırmanın zayıf olduğu yerlerde tutmayacak şekilde yapın.
 • Tavukların dinlenebileceği gölgeli alanlar sağlayın; Gerekirse, muşamba veya tente kullanın.
 • Tavukların durması için bir sığınma havuzunu soğuk suyla doldurun.
 • Nem düşükse, tavanını ve dış duvarları günde birkaç kez aşağı doğru yıkayın.
 • Güneşten yayılan ısıyı azaltmak için kümes çatısını yalıtımlı yapın.
 • Günün sıcağında tavuklarınızı rahatsız etmeyin. Çok fazla hareket etmesinler.

“TAVUKLAR VE VÜCUT SICAKLIĞI: Bilmeniz Gerekenler” üzerine 2 yorum

 1. Bu yazdığın kuluçka ısıları Fahranheit olur. derece olması mümkün değil 103 derecede tavada yumurta olurlar 🙂

  Cevapla
Yorum yapın