Tavuklara Ekmek Verilir Mi?

Tavuklarda diyetin önemi son derece büyüktür ve tavukların beslenmelerine oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Tavukların daha sağlıklı bir hayat sürmeleri ve verimli olabilmeleri adına besinlerine son derece dikkat edilmesi gerekiyor.

Tavuk besleyicileri tavuklara ekmek verilir mi sorusunu merak ediyor ve bu alanda geniş çaplı bilgilere sahip olmak istiyorlar. Sağlıklı bir tavuk için sadece ekmek yeterli olmaz ve farklı besinlerinde hayvanlara verilmesi gerekir.

Sürekli olarak aynı gıdayla beslenen tavuklarda verimlilik düşer. Ayrıca hayvanların sağlığında da olumsuz durumlar ortaya çıkar. Bu sebepten dolayı tavukların besinleri çeşitlendirilmeli ve belirli saatler aralığında verilmelidir.

Tavuklara Sadece Ekmek Vermek

Ekmek, karbonhidrat bakımından son derece zengin bir gıda türüdür. Ekmeği bol miktarda tüken canlılarda aşırı derecede yağlanmalar görülür.

Tavuklarda da bu durum böyledir ve sadece ekmekle beslenen tavuklar aşırı derece yağlanırlar. Yağlanan tavukların ise verimliliği büyük oranda düşüş gösterir.

Sürekli olarak unlu ürünlerle beslenen tavuklar belirli bir zaman sonra obez olurlar. Bu da hayvanların sağlıklarının tehlikeye atılmasına neden olur. Tavuklara sadece ekmek vermek sindirim sistemlerinde de çeşitli sorunların meydana gelmesine neden olacaktır.

Sadece Ekmek Yiyen Tavukta Neler Olur?

Sadece ekmek yiyen tavuklarda çeşitli sorunlar ortaya çıkılır ve bu sorunlar, tavuk besleyen kişileri büyük oranda rahatsız edebilir. Aşırı derecede ekmek tüketen tavuklarda da bu sorunlar meydana gelir ve tavukların sağlığı olumsuz yönde değişmeye başlar.

Bol miktarda ekmek tüketen tavuklarda görülen sorunlar şunlardır;

  • Yumurtanın kalitesi düşer.
  • Gagaları büyür ve guatrı birbirine yapışır. Bu da boğulmasına neden olur.
  • Sindirim sisteminde yüksek disfonksiyon meydana gelir.

Sık sık ekmek yiyen tavuğun göstereceği olumsuz tepkiler bu şekildedir. Özellikle ekmek yiyen tavuklarda sindirim sistemi rahatsızlığı meydana gelir. Bu da tavukların ilerleyen zamanlarda acı çekerek ölmelerine neden olur.

chickens 6078279 640

Tavuklara Neden Ekmek Verilmez?

Ekmek içerisinde yer alan bol miktarda karbonhidrat, tavukların yağlanmasına neden olacaktır. Bu yağlanma sonucunda tavukların sağlıkları olumsuz yönde değişime uğrayacaktır. Ayrıca sık sık ekmek verilmesi tavuklarda, verimliliğin düşmesine neden olacak ve yumurta sayısını azaltacaktır.

Yumurtaların kalitesinin düşmesinin sebebi ise beslenmeyle alakalıdır. Sık sık ekmek yiyen bir tavuğun yumurtası, son derece kalitesiz olur. Kabuğunda incelik veya kırıklık olur. Bu da hem satıcı hem de tüketici açısından istenilmeyen bir durumdur.

Yumurtlayan Tavuğa Ekmek Verilir Mi?

Tavuk besleyicileri, özellikle yumurtlayan tavuklarına ekmek verilip verilmeyeceğini merak ederler. Yumurtlayan tavuklara kesinlikle ekmek verilmemeli ve onlara uygun bir diyet listesi hazırlanmalıdır. Yumurtlayan tavukların ekmek tüketmesi, yumurtanın kalitesinin düşmesine neden olacaktır.

Ayrıca yumurtlayan tavukların sindirim sistemleri oldukça güzel bir şekilde çalışmalıdır. Ekmek verilen tavukların sindirim sistemleri bozulmaya başlar. Hayvanların düzenli ve kaliteli bir şekilde yumurta verebilmesi için bu dönemde ekmek yememesi gerekiyor.

chicken 4474176 640

Civcive Ekmek Verilir Mi?

Civcivlere ekmek verilmesi son derece sakıncalı ve geri durulması gereken bir eylemdir. Civcivlerin sistemleri, tavuklara oranla daha zayıf ve gelişmemiştir. Bu sebepten dolayı ekmek yiyen civcivlerde, çeşitli sorunlar meydana gelir.

Sindirim sistemi bozulması, boğulma, gaga genişlemesi ve onlarca olumsuz durum civcivlerde görülür. Bu durumların yaşanmaması adına kesinlikle ekmek verilmemelidir.

Tavuklara Küflü Ekmek Verilir Mi?

En sık yapılan hatalardan bir tanesi tavuklara bayatlamış veya küflenmiş ekmeklerin verilmesidir. Ekmek başlı başına zaten tavuklar için zararlı bir gıdadır. Küflü ekmeklerinde zararları göz önüne alındığı zaman tavuklara verilmemesi gerektiği görülür.

Küflü ekmeğin tavuklara verdiği zararlar şu şekildedir;

  • Zayıf bağışıklık oluşturur.
  • Savunmayı azaltır.
  • Güç oranını düşürür.
  • Ekmekteki küf zehirlenmeye sebep olur.
  • Diyare oluşmasına neden olur.

Küflü ekmeğin tavuklar üzerinde yaratmış olduğu olumsuz etkiler bu şekilde sıralanıyor. Ekmek üzerinde bulunan küfün zehirlenmeye yol açmasından dolayı, tavuklara verilmemesi önerilir. Ayrıca hayvanların dışarıdaki herhangi bir şeye karşı savunmasını da düşürür. Zayıf bağışıklık sistemi oluşturarak, tavukların daha sık hastalanmalarına neden olur.

Tavuklara Karpuz Verilir Mi?

Karpuzun tavuklar için önemi son derece büyüktür. Tavuk besleyen kişiler gönül rahatlığıyla hayvanlarına karpuz verebilirler. Ancak karpuzun sık sık verilmemesi ve ara ara verilmesi gerekiyor.

Tavuklara yüksek şeker içeren hiçbir yiyecek fazla miktarda verilmemelidir. Fazla şeker tavukların sağlıklarını bozar. Karpuzda tavuklar için oldukça fazla şeker içeren bir gıdadır. Ara ara tüketilen karpuz, vücutlarının daha dengeli olmasını ve ihtiyaçları olan şekerin karşılanmasını sağlar.

Tavuklara Küflü Yem Verilir Mi?

Tavuklarını küflü yem ya da küflü ürünlerle besleyen kişilerin bu alışkanlıklarından vazgeçmesi gerekiyor. Tavuklara verilen her türlü küflü gıda, onların sağlıklarının kötü yönde ilerlemesine neden olacaktır.

Özellikle küflü ekmek ve küflü yem, tavuklarda son derece büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu gıdaları tüken tavukların yumurta kabuklarında incelikler görülür. Bu da yumurtanın dayanıklılık süresini kısaltır.

Tavuklara kesin olarak küflü yem, küflü ekmek ve küflü meyveler verilmemelidir. Bu, onların sağlıklarını olumsuz yönde etkiler.

Yorum yapın