Tavuklara Hazmı Kolay Yem Vermek Sakıncalı Mıdır?

Tavuk genel olarak kanatlılar familyasından bir canlıdır. Kanatlı hayvanların ortak özelliklerinden birisi de sindirim sistemlerinin farklı çalışmasıdır. Tavuk, ördek, kaz ve hindi gibi kanatlıların dişleri yoktur. Bu sebeple aldıkları besin ve yemleri taşlık denilen sistemlerinde sindirirler. Tavuklarda doyma hissinin olmadığı ve çok yeme sonucu çatladığı gibi bir söylenti tavuklara hazmı kolay yem vermek sakıncalı mıdır? Sorusunu akıllara getiriyor. Öncelikle tavukların çok yemekten çatlaması gibi bir durum söz konusu değildir. Tavuk yemiş olduğu besinleri dengeleyen bir sindirim sistemine sahiptir. Tavukların çatlaması olayı aşırı etlenmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durum ise verilen yemlerin ani kilo almaya sebep olmasındandır. Et tavuğu olarak yetiştirilen hayvanlarda bu tür kilo aldıran yemler kullanılmaktadır.

Tavukların Sindirim Sistemleri

Tavuklar bütün olarak ağızlarına aldıkları yemleri ağızlarında bulunan mukus salgısıyla birleştirerek kursak denilen bölgeye gönderir. Kursak tavuğun sindirimi için ağızdan sonraki ilk işlem noktasıdır. Ağız yolundan alınan besin kursakta ıslatma ve yumuşatma işlemi uygulanarak sindirime hazır hale getirilir. Islatma ve yumuşatma işlemi için herhangi bir salgı üretimi olmayıp bu işlem için tavuğun içmiş olduğu su kullanılmaktadır. Kursak bir nevi fazla tüketilen besinlerin depolama noktası durumundadır. Kursakta sindirim için hazırlanan besinler buradan mideye gönderilir. Mide de HCL ve pepsin salgıları ile sindirim faaliyetleri başlatılır. Mideden geçen besinler taşlık denilen bölüme aktarılır. Taşlık adından da anlaşılacağı üzere içerisinde küçük ebatlarda taş, mozaik taşı ve tuz bulunan bölümdür. Taşlık kaslı yapısıyla kendisine gelen besinlerin parçalanmasını, öğütülmesini ve partiküllere ayrılmasını sağlar. Taşlık parçalanmayan bazı materyallerin ince bağırsaklara geçmesini engeller. Taşlıkta hazır hale gelen besinler ince bağırsaklara aktarılarak sindirim işlemi tamamlanmış olur.tavuklara hazmi kolay yem vermek sakincali midir

Tavuk Beslerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kanatlıların birçoğunda olduğu gibi tavukların da suya ihtiyacı vardır. Sindirim safhalarında da suyun kullanıyor olması dikkat edilmesi gereken önemli hususlardandır. Tavukların civciv dönemlerinden itibaren taşlık sistemlerinin gelişmesine katkı için çakıl, kum ve tuz kaynağı sağlanması önemlidir. Aksi durumlarda ne kadar sindirimi kolay yem verilse de tavukta beslenme sıkıntısı ortaya çıkabilir.

Yorum yapın