Tavuklara Kum banyosu yapmaları için yer nasıl yapılır?

Tavuklar bizim yaptığımız şekilde suyla yıkanmazlar. Bunun yerine kendi tüylerini temizlemek için toprak kullanırlar ayrıca bitlerden de korunmak için toprak önemli bir faktördür onların sağlığı için hayati önem taşır. Ayrıca, onlar için eşinmek tozlanmak mutlu eder üstelik yumurta üretiminide bir o kadar artıra bilir! Açık havada dolaşıyor iseler hayvanlar zaten kendileri eşine bilecekleri ortamlar bula bilirler fakat kapalı bir alanda bakıyor sanız  kapalı tutmanız gerekiyorsa, onlar için bir toz inşa etmek harika bir fikir ola bilir. İşte bir tane yapmak için hızlı ve kolay bir yöntem.

Not: Kullana bileceğiniz toprak yumuşak olmalı hayvanlarınızın parazitlerden daha iyi korunmaları için ise kül karıştıra bilirsiniz.

 

 

httpharikalar diyari 4 2

Ahşap veya plastikten yapılmış bir kutu bulun. Karton kullanmaktan kaçının çünkü tavuklar arasında uzun süre dayanmaz ve parçalanma sonrası parçaları yiyerek işi bitirirler. 🙂 Toz banyosu için en iyi boyutlar şunlardır:

  • Tavukların eş ineceği zaman toprağı tutmak için yaklaşık 15-25 santimetrelik (5.9-9.8 inç) kenarların yüksekliği olması yeterli olacaktır.
  • Toplam boyutlar yaklaşık 30 x 55 cm’dir.

 

httpharikalar diyari 2 2

 

Kutuyu toprakla doldurun. Sadece kutu yüksekliğinin dörtte üçüne kadarını doldurun.

 

 

httpharikalar diyari 1 2

Yiyecekleri karşı uca koyun. Bu, tavukların kendilerini temizlerken yiyeceklerine toz atmasını önleyecektir.

 

 

httpharikalar diyari 3 2

 

 

Ve dışkı, parçacıklar, temizlemek için düzenli olarak kontrol edin ve gerektiğinde toprağı değişin içerisine külde ekleye bilirsiniz. Sonrasında geri çekilin ve hayvanların tadını çıkarmalarına izin verin 🙂

 

 

Bu yazımızın da sonuna geldik hoşunuza gitti ise konumuzu paylaşa bilirsiniz.

Yorum yapın