Tavuklarda 3 Büyük Parazit

Bazı akar, bit ve pire türlerinin enfestasyonu yumurta üretimini azaltabilir ve kuş sağlığını etkileyebilir. Bu parazitlerle savaşmayı öğrenin!

Ektoparazitler, tavuklarınızın cildini, pullarını veya tüylerini yiyenlerdir. Bunlar yumurta üretimi ve sağlığı açısından sürünüz için sorunlara neden olabilir ve ciddi vakalarda ölümle sonuçlanabilir. Ektoparazitler ya sürekli ya da geçici parazitlerdir.

Sürekli parazitler tüm yetişkin yaşam döngüsünü tavukla birlikte harcarlar, geçici parazitler kuşun dışında yaşar, ancak kanla beslenir. Sürünüzde üç ektoparazit çeşidi vardır.

1. Kuzey Tavuğu Akarları (Northern Fowl Mites)

Tavuklarda 3 Büyük Parazit 2

Bu akarlar ( Ornithonyssus sylviarum ) tavuklar arasında en yaygın olan parazitlerdir ve kuşlar arasında bulunan tüylerde yaşarlar. Kuzey fowl akarları, ülkenin etrafındaki sürülerde bulunur, ancak daha soğuk iklimi tercih ederler ve kış ve ilkbahar aylarında çok zahmetlidirler.

Kuzey kümes akarları küçüktürler sekiz bacağa sahiptir ve tipik olarak siyah veya kahverengidir. “Kuzey kümes hayvanı akarlarını kontrol etmek için kümes hayvanlarının havalandırma alanını yakından gözlemlemek, gereklidir. Kuzey kuşu akarları, küçük tüylerin hızlı bir şekilde hareket etmesini sağlıyor hayvanları rahatsız ediyor. Bazen bir enfestasyonun en bariz göstergesi, havalandırma alanındaki yumurta ve dışkı maddesinin Üzerlerinde (siyah lekelerin) olması bu akarların varlığıdır.

2. Lice

Tavuk gövdesi, şaft biti ve tüysüz tavuklarda bulunan çeşitli bit türleri vardır . Bitler soluk sarı veya beyaz renklidir ve çoğunlukla tüylerle beslenirler. Kanatlı bitleri tavuğa (kuşa) özgüdür ve insanlara aktarılamaz. Bu akarlar ise kışın ve hayvanın güçsüz olduğu zamanlarda en çok gözlemlenen akarlardır.

Kanatlılar üzerinde bulunan bitler, diğer hayvan türlerinde bulunan bitler gibi kan emmiyorlar. “Daha ziyade, kuru cilt pulları, tüyleri ve kabuklarla beslenirler. Yumurtalar üzerinde sürünen canlı bitler için kuşun ventral bölgesini inceleyin. Yumurtalar beyazdır ve genellikle alt tüy şaftındaki demetlerde görülür. Sönmüş kuşların tüyleri güve yemiş bir görünüme sahip olabilir. Tüy hasarı nedeniyle, kuş donuk veya pürüzlü bir görünüme sahip olabilir. ”

3. Sticktight Pireler

Sticktight pire de sorunludur. Yetişkin pire, kanla beslenirken kuşun yüzüne, taraklarına ve kanatlarına gömülmüş bir vaziyette görüle bilir. “Olgunlaşmamış pire (larvalar), yatak örtüsü gibi organik materyallerde yaşıyor.”

Çiftleşme genellikle Alabama Uzatma Servisine göre kuşta gerçekleşir. “Kadın pire, yere ya da çöp kutusuna düşen yumurtaları bırakır. Yumurtalar birkaç gün içinde yumurtadan çıkar ve ince beyaz larvalar çatlaklarda ve yerdeki çöplerde birikintilerle beslenirler. Larvalar spin kozalar ve pupate. Yetişkin pire sonra yavru vakalardan ortaya çıkar. Nesiller bir ila iki ay içinde tamamlanır. ”

Tavuk Parazitlerinin Kontrolü

Temizliğiniz ve biyogüvenlik, sürüdeki parazitlere karşı ilk savunma hattıdır. Kümeyi düzenli olarak temizleyin ve kemirgen girişini sınırlamak için herhangi bir çatlak veya yarık kesin.

Murillo, “Yaban kuşlarını ve hayvanları sürülerinizden uzak tutun, ziyaretçileri sınırlandırın ve yeni kuşları karantinaya alın”, diye belirtiyor.

Tavuklarda 3 Büyük Parazit 1

Kuşlarınızı düzenli olarak, ideal olarak ayda bir kontrol edin ve parazit popülasyonlarını izleyin. Tercihen, tüm kuşları inceleyin, ancak eğer büyük bir sürü varsa veya tüm kuşları yakalamak çok zorsa, erkeklere, hasta görünen kuşlara veya hasar görmüş veya ticari olarak kesilmiş gagalara sahip kuşlara odaklanın.

Ektoparazitlerin bir sürü arasında eşit olarak dağılması olası değildir ve bu kuşların tespit edilebilir seviyelerde yer alması daha olasıdır

İnsektisitler istilaları tedavi etmek için kullanılabilir. Bazıları sadece kooperatifte veya çevredeki ortamda kullanılabilir. Devlet tarafından tescilli ve güvenli bit ilaçlarını temin etmenizi öneririm. Bilmediğiniz ilaçları kümesin ize sokmayın.

Diğer bir alternatif, gıda sınıfı bir diyatomlu toprak tozu banyosu sağlamaktır. Kuşları veya çevreyi tozlamak yeterli değildir. Kuşlar için tozlanma kapları oluşturun bu kaplar içerisinde yıkanmalı ve ilacı tüylerine almalıdır. İyi havalandırılmış bir alanda kullanılmadığında insanları tahriş edebilir. Kullanım sırasında toz maskeleri takılmalıdır.

Sürüsünüzde parazitleri erken yakalarsanız, tavuklarınızın uzun süreli sağlığına zarar vermeyi engelleyebilirsiniz.

“Tavuklarda 3 Büyük Parazit” üzerine bir yorum

Yorum yapın