Tavuklarda Anne Civciv İlişkisi

Civcivlerimiz 17. Günden itibaren dış etkendeki sesleri duymaya ve tepki vermeye başlarlar. En çok duydukları ses ise annelerinin gulu gulu sesidir.

Hal böyleyken anne ve civcivler arasında bir iletişimin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çoğu zaman yumurta içerisindeki civcivlerin anneleriyle konuştuklarıda gözlemlenmiştir. Çıkan civcivlerinde o kadar tavuk arasında annelerini bulmaları mucize değildir sesinden tanıdıkları bes bellidir. Bazı tavukların sağır olmaya yakın yani az işitmeleri sonucunda civcivlerin yumurta içerisindeki seslerini duyamadığı taktirde çıkım sonrası nadiren yavrularını öldürdükleride gözlemlenmiştir. Tabi bu durum her tavuk için geçerdi değildir. Hal buyken kuluçkadan alınan bir civcivi gurk altınada yavrusuymuş gibi inandıra biliyoruz.

 • Anne tavuk kuluçka döneminin son günlerinde oldukça sakin ve hareketsiz duracaktır. Bu süre 2,3 Gün kala başladığı sıkça görülür civcivler çıkım esnasında zarar görmemesi için hareket etmez yerini terk etmez tuvaleti açlığı susuzluğu aklına dai gelmez. Bu arada yanlış bilinen bir durumu da bu vesileyle açıklayalım anne tavuk civcivlerinin çıkmasına yardımcı oluyor kırıyor gibi söylentiler vardır. Fakat böle bir durumda yoktur anne tavuğun aklına dai gelmez yardım etmek sabit ve hareketsiz bekler çıkımın bitmesini. Civcivler çıkım sonrası 36 saat gibi bir sürede etrafındakilerini algılamaya çalışır. Her şeye tepki gösterir ve kafasında bir şeyler oluşturmaya çalışır aşırı hassas olurlar. Tabi bu durumda yem yemelerini ve su içmelerini geciktirecektir. Çoğu zaman hemen civcivlerinize bir şeyler vermek istersiniz yesinler die hayvan kendine gelene dek oda en az 24 saattir Yem yada su içmez bazı durumlarda erken yem verimi civcivlerinizin ölümüne bile sebep ola bilir tabi bu durum makine çıkımları için önemlidir. Anne tavuk hayvanları tamamen kurutana dek civcivleri yemlemeye çıkarmaz. Bu sürede 36 saat gibi bir süredir.
  • Anne tavuk 10-15 civcive baka bilecek kadar potansiyele sahiptir fazlasını koruyamama ve bakamama sorunu yaşaya bilir bu nedenden dolayı kuluçkalık yumurta koyarken 15 geçmemesine dikkat edin.
 • Civcivler anne tavuğu basımlanmış yani onu benimsemiş ve peşinden ayrılmayan civcivlerimiz 8. Günden itibaren anne sözü dinlememeye başlarlar başka tavuklar tarafından yönlendirilmeyi kabul etmezler.
 • Anne tavukla civcivler arasındaki ilişki 8 haftadır 8 hafta sonrasında civcivler ve anne tavuk ayrılırlar artık kendi ayakları üzerinde duracaktırlar.

YouTube video

“Tavuklarda Anne Civciv İlişkisi” üzerine 2 yorum

 1. 2 günlük bir civcivim var sürekli gurk tavuğun altından çıkıyor dolaşıyor. Kasanın içine gece giremezse ölür diye korkuyorum. Ne yapmalıyım?

  Teşekkürler

  Yanıtla
 2. tavuğumuzun altında bir yaklaşık 10 civarı yumurta var bi tanesi çıktı sadece şuan beslemelimiyiz veya annesi besliyor öu ne zaman yem vermeliyiz bu

  Yanıtla
Yorum yapın