Tavuklarda Ayak Mantarı Neden Olur?

Kanatlı hayvanlarda en yaygın görülen rahatsızlıkların başında mantar hastalıkları gelmektedir. Mantar hastalıkları hızlı yayılması, ete ve yumurtaya direk veya dolaylı yollardan zarar vermesi sebebi ile kümes ortamında kaçınılması gereken hastalıklardandır. Mantar hastalıkları arasında ise en yaygın mantar oluşan bölge ayaklardır. Peki, tavuklarda ayak mantarı neden olur? Tavuklarda ayak mantarı en çok hijyenik olmayan kümes şartlarından dolayı oluşur. Muhteviyatı gereği kümes hayvanlarının bulunduğu bölgeyi temiz tutmak oldukça zordur. Bu sebeple sık sık temizlik gerekmektedir. Uzun süre temizlenmeyen kümes ortamında tavukların sürekli olarak üzerinde gezmelerinden dolayı tavukların ayakları zamanla tahriş olur. Bu tahriş olan bölgelere de mantar yerleşir. Mantar oluşumunu ikinci tetikleyen etken karanlık ve nemli ortamdır. Ortamın nemli olması mantar oluşumunu tetikleyen ikinci etkendir.

Tavuklarda Ayak Mantarının Zararları Nelerdir?

Tavuklarda yaygın görülen mantar probleminin en büyük zararı hayvanın hareket kabiliyetini engellemesidir. Hayvan bir zaman sonra ayağında oluşan zedelenmeler ve mantarın oluşturduğu zararlardan dolayı rahat yürüyemez hale gelir ve hareket kabiliyetini yitirir. İkinci yaygın görülen mantar zararı mantarların metobolitlerinden hayvanın ve yumurtasının olumsuz etkilenmesidir. Mantarlar bir yan ürün olarak toksik olarak bilinen metobolitler üretirler. Bunlar zamanla hayvanın derisine, ağız yoluyla midesine ve oradan da yumurtasına ulaşır. Yumurta oluşumuna ve kalitesine zarar verir.Tavuklarda Ayak Mantarı Neden Olur?

Tavuk Kümesi Hangi Sıklıkla Temizlenmelidir?

Tavuk kümesleri büyüklüğüne ve içinde bulunan hayvan sayısına göre farklı sürelerde temizlenebilir. Bu süre ortalama olarak 1 veya 2 ayda bir keredir. Bu süreyi belirlemek için kümesin içinde boğucu bir hava bulunması ve yerdeki dışkıların gözle görülür şekilde olması bir sınır sayılabilir.

Tavuk Kümesi Nasıl Temizlenir?

Kümesin öncelikle tabanında ki pislikler süpürülerek dışarı çıkarılmalıdır. Bu sırada kümesin havalandırması ve havanın tazelenmesi faydalı olacaktır. Temizlik işlemi sonrasında kümesin zemini öncelikle bu iş için üretilmiş dezenfektanlarla mikroplardan ve mantarlardan arındırılır. Bundan sonra ki aşamada zemine toz kireç serpilmelidir. Kireç hastalıkların ürümesine ve çoğalmasına engel olması amacı ile uzun yıllardır kümes hayvanlarında kullanılır. Son olarak da zemin tekrardan talaş ile kaplanır.

Yorum yapın