Tavuklarda B Vitamini Eksikliği

Doğada her canlının beslenmesi için vitamine ihtiyacı vardı. Başka canlılar gibi tavuklarda b vitamini eksikliği en çok ortaya çıkan durumların başında geliyor. Bu durum tavuğu olumsuz yönde etkileyerek her şeye tesir ediyor. Tavuktaki yumurta veriminden tavuğun beslenmesine kadar bütün her şeye etken oluyor. Bu yüzden insanın ihtiyacı olan vitamin ve mineral ihtiyacına tavuklarında ihtiyacı vardır. Bu yüzden tavuk üreticilerinin bunlara son derece dikkat etmesi gerekiyor. Tabii ki tavuklarda b vitamini eksikliği olmasına neden olan bazı etkenler bulunuyor. Bu etkenler iyice araştırılıp gerekli olan tedavinin yapılıp tavuklara b vitamini verilmesi gerekiyor.

Tavuklarda B Vitamini Eksikliğinde Görülen Olumsuz Durumlar

Tavukların alması gereken birçok b vitaminleri vardır. Bu vitaminleri almadıkları zaman tavuklar olumsuz bir şekilde insanlar gibi etkileniyorlar. Tavukların alması gereken vitaminleri yazmak istiyoruz.

  • B1 vitamini
  • B2 vitamini
  • B6 vitamini
  • B12 vitamini

Tavukların alması gerekiyor. Bu vitaminleri almadığı zaman olumsuz hastalıkların tavuklarda çıkması görülüyor. Bu vitaminleri almadıkları zaman tavuklarda çıkabilecek hastalıkların ve olumsuz durumların neler olduğunu yazmak istiyoruz.tavuklarda b vitamini eksikligi

Tavuklarda B Vitamini Alınmadığında Ortaya Çıkan Sonuçlar

Tavukların saymış olduğumuz gibi 4 çeşit B vitaminine ihtiyaçları vardır. Bu vitaminlerin bir tanesini dahi alınmaması durumunda tavukta probleme neden oluyor ve hastalık arkasından seyrediyor. Hangi vitamin eksikliğinin sebep olduğu hastalıkları yazmak istiyoruz.

B1 Vitamini Eksikliğinde: Strese karşı etkili bir vitamin olarak biliniyor. Yağ ve proteinlerin parçalanmasında etkili bir rol oynuyor. B1 vitaminin eksik olması durumunda tavukların bacakları zayıflar ve yürümekte zorlanır. Ayaklarını bükerek oturmak zorunda kalır. Daha sonraları tüylerde kabarıklık olur ve zayıflar. Daha sonra ölümü meydana gelir.

B2 Vitamini Eksikliğinde: Özellikle civcivlerin büyümesinde önemli rol oynuyor. B2 vitamininin eksikliği hayvanda zayıflık yapar. Parmak uçlarında kıvrılmalar olur. Kanatları düşer. Sürekli hayvanda yatma isteği olur.

B6 Vitamini Eksikliğinde: Tüm moleküllerin sentezinde kullanılan vitamindir. B6 vitamini azlığında hayvanda iştahsızlık olur ve hayvan zayıflar. Havyanın ayakları kasılır ve çarpılma olur.

B12 Vitamini Eksikliğinde: Büyümesine son derece etkili vitamindir. Eksikliğinde büyümesi yavaşlar. Az yem yer. Kuluçka oranında düşüklük olur. B vitamini alımının hayvanda son derece önemli bir yeri vardır.

“Tavuklarda B Vitamini Eksikliği” üzerine bir yorum

Yorum yapın