Tavuklarda Bağırsak İltihaplanmaları Nedenleri Nelerdir?

Tavuklar, kümes hayvancılığı ile uğraşanlar için vazgeçilmezdir. Tavuk beslemek dışarıdan kolay görünse de aslında oldukça sorululuk gerektiren bir iştir. Tavuklar oldukça hassas hayvanlardır. Tavuklar çok kolay hasta olabilirler. Tavuklarda ishale neden olan bağırsak iltihaplanması tavukların sağlığı için tehlikelidir. Çok sık görülen tavuklardaki bu rahatsızlık kolay bir şekilde fark edilir. Peki tavuklarda bağırsak iltihaplanmaları nedenleri nelerdir? Tavuklarda Bağırsak İltihaplanması Nasıl Anlaşılır?

Kümes ortamında tavukların sıkça geçirdiği rahatsızlıklardan biri olan bağırsak iltihaplanması tavukların davranışlarında belirli değişikliklere neden olarak kolay bir şekilde sorunu fark etmemizi sağlar.

 • Durgun olurlar.
 • Kafalarını vücutlarının içine gömerler.
 • İshal olurlar.
 • Uzun süreli uykuya dalarlar, halsiz gözükürler.
 • İştahları kesilir.

Bağırsak iltihaplanması yaşayan tavukların karınları ağrır. Karın ağrılarını dışarıya belli etmeseler de çıkarttıkları alışılmışın dışındaki sesler ile bu durumu anlayabiliyoruz. Tavukların hastalığının fark edilebilmesi ve tedaviye başlanabilmesi için onları düzenli gözlemlemek gerekir.

Tavuklarda Bağırsak İltihabı Neden Olur?

Tavuklarda görülen bağırsak iltihaplanması yanlış veya küflü yem ile besleme, çiğ et verme gibi insan tarafından yapılan hatalar sonucu meydana çıkar. Tavukların soğuk ortamda tutulmaması kümesin sıcak olması gerekir. Aksi takdirde tavuklar üşüyebilir ve bağırsak iltihabı problemi yaşayabilir.

Tavukların kümes temizliğinin düzenli yapılaması, tavukların yaşam alanlarının çok dar ve kalabalık olması da bağırsak iltihabına neden olan faktörlerdendir. Tavuk bakımı oldukça zahmetli ve titizlik isteyen bir iştir. Bakımlarının ve beslenme düzenlerinin aksatılması bağışıklık sistemlerinin bozulmasına neden olur.tavuklarda bagirsak iltihaplanmalari nedenleri nelerdir

Tavuklarda Bağırsak İltihabı Tedavi Yöntemleri

Tavuklarda görülen bağırsak iltihabı hem tavuklar açısından hem de yumurtladıkları yumurtalar açısından zararlıdır. Fark edildiği takdirde hemen tedbirler alınmalı tedaviye başlamalısınız. Öncellikle tavuklara verilen yemler kontrol etek gerekir çürüyen, küflenen veya bozulan yemler asla tavuklara verilmeli. Eğer yemlerin kalitesiyle ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız yemleri başka yerden temin etmeniz daha doğru olacaktır. Tavukların kümesinin ısısının arttırılması da tedavi sürecini hızlandırır. Kümes sahiplerinin genelde bildiği ama çok sık tercih etmediği bir yöntem olsa da tavukların yemlerine odun külü karıştırmak yapılacak en doğru tedavi yöntemi olarak görülüyor.

Tavuklarda Antibiyotik Kullanımı

Eğer tavuklarınızda görülen bağırsak iltihabı sorunu 1 haftayı geçtiyse mutlaka veteriner hekime başvurmak gerekir. Veterinerler tavukların durumuna göre onlara antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Veteriner hekime sormadan antibiyotik tedavisi yapmak kesinlikle doğru değildir. Fazla kaçırılan doz hayvanın ölmesine neden olabilir.

“Tavuklarda Bağırsak İltihaplanmaları Nedenleri Nelerdir?” üzerine 3 yorum

 1. Abi selamın aleyküm 1 ay önce atmış olduğun yeni kuluçka markalı kulucka makinasından almaya karar verdim siparişimi verdim kapıda ödeme ile telefon ile aradım ulaşılamıyor dedi whatsaptan en son nisan ayında whatsapı kullanmışlar ben dolandırıcımıdır diye tereddüt ediyorum hiç bir türlü ulaşamıyorum rica etsem sen de ulaşmayı denermisin ulaşırsan böyle böyle sıkıntı çeken insanlar var dermisin belki seni kâye alırlar

  Cevapla
 2. selamun aleyküm, 2,5 senelik ataks tavuklarımızı yumurta verimi düştüğü için kestiğimizde, bağırsakların taş gibi sertleştiğine ve içinde en az 8 10 tane kabuklaşmamış yumurtalar vardı ve yumurta yolu kapalı gibiydi. sorun nedir ve çözüm ne olabilir.

  Cevapla
Yorum yapın