Tavuklarda Beyaz İshal Nasıl Tedavi Edilir?

Tavuklarda en yaygın hastalıklardan biri olan beyaz ishal tehlikeli bir hastalıktır. Bu hastalığın en büyük sebebi pisliktir. Bazı tavuk yetiştiricileri tavuklarda beyaz ishal nasıl tedavi edilir? sorusuna cevap arıyor olsalar da bu sorun tedavi edilemeyen bir sorundur. Bu sorunun oluşması sıkıntı yaşanan bir durumdur ve bu hastalığın oluşmaması için önlem almak gerekir. Tavuklar beyaz ishal hastalığında bağırsak içlerinde dışkı birikmesi ve tıkanan kloaka sebebiyle dışkı yapamaz. Yavru tavuklar hastalığın ikinci haftasında, yetişkin tavuklar ise üçüncü haftasında ölürler. Bu hastalık yetişkin tavukların yumurtalarının üçte ikisinde ortaya çıkar.

Tavuklarda Beyaz İshal Neden Olur?

Tavuklarda yaşanan beyaz ishal hastalığının sebebi bakteriyel mikroplardır. Bu mikroplar diğer tavukların veya horozların dışkılarının yenmesiyle ortaya çıkar. Bağırsak iltihabı denilen bu hastalık sonrası ölüm meydana gelir. Tavuğa bu enfeksiyonun bulaşmaması için hijyenin tam olarak sağlandığından emin olunmalıdır. Hayvanın tüylerinden, temiz olup olmadığı anlaşılmalı, eğer sarımsı dışkı artıkları bulaşmış bir tüye sahipse veterinerden yardım alınmalıdır. Bu dönemde hayvanlar asabi, tedirgin ve gelişim bozukluğu yaşıyor gibi görünürler.tavuklarda beyaz ishal nasil tedavi edilir

Tavuk Dışkısının Normal Görünümü Nasıldır?

Tavukların sağlıklı olanları, beyaz gözlere, parlak ve düz tüylere ve kıpkırmızı bir ibriğe sahiptir. Sağlıklı tavuk dik durmakta, ayakları yere tam basmakta ve burunda akıntı olmamaktadır. Dışkının kıvamı ise sıvı olmamalı ve normal bir kıvamda olmalıdır. Tavuk eğer beyaz ishale yakalandıysa, dışkısı sıvı ve köpüklü olmaktadır.

Tavuklarda Beyaz İshale Karşı Alınması Gereken Önlemler

Tavuklarda hijyen beyaz ishalin önlenmesinin en etkili faktörüdür. Kümes temizliğine özen gösterilmeli, suluk ve yemlikler günü birlik kontrol edilerek temizlenmelidir. Bu temizlik sırasında hayvanlar kontrol edilmeli, durumunda diğer tavuklara göre farklılık bulunan hayvanlar kümesten çıkarılmalıdır. Tavukları beyaz ishal hastalığından korumanın bir diğer yöntemi kaliteli yem yedirmektir. Bir tavuğa iyi bir bakım yapılması hijyenik ortamın sağlanmasıyla mümkün olmakta ve hastalıklara karşı dirençlerini artırmaktadır. Gerekirse bitkisel ürün reçeteleri kullanılmalı ve hastalığı kapmasına engel olunmalıdır. Tavuklar için hazırlanabilecek doğal antibiyotik reçeteleri, tavukların kötü hastalıklara karşı direnç göstermesini sağlamaktadır.

Yorum yapın