Tavuklarda beyaz İshal Pullorum Salgını

Beyaz ishal dediğimiz durum çok sık görülen bir hastalık değildir. Şahsen kendi kümesimde nadiren denk gelirim ve o dışkıyı yapan hayvanı da bulmak oldukça zor oluyor. Yüksek bir ölüm oranına sahip bir hastalıktır beyaz ishal tabi doğal olarak bu hastalığın etkeni bağırsak bakterileridir.

Hastalık bulaşması da genelde hasta tavuğun yumurtasıyla, bir şekilde yeme suya karışması ile dışkı ile falan diğer hayvanlara da bulaşmaktadır. Bulaşan bu bakterilerin kuluçka süresi ise 2-6 gün arasıdır.

YouTube video

Bunun en büyük nedenlerinden birisi ise yetiştirirken hayvanlarınızı hatalı barındırmak, aşırı soğuk ve aşırı sıcak hastalığın ani bir şekilde ortaya çıkmasına neden ola bilir. Bu hastalık civcivlerimizde halsizlik kanatları aşağı sarkmak ile belli ederler. Kesinlikle yem yemezler ve yüksek sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Dışkı sarımtırak –beyaz ya da yeşildir. Popo kısmında da tüylerin bir birine yapıştığını rahat bir şekilde göre bilirsiniz.

Hasta olan hayvanlarınızı tedavi etmeniz gereksiz olacaktır. Çünkü tedavisi süresinde bile devamlı dışarı bakteriler atacaktırlar böylece sağlıklı hayvanlarınızı da hasta edecektirler. Bu durumdan bu hayvanları sürüden çıkarmak en doğrusudur. Bu hastalıktan korunmak için temizliğe ve uygun sıcaklıklara dikkat etmeniz en iyisi olacaktır.

Yorum yapın