Tavuklarda CRD Hastalığının Tedavisi

Profesyonel hayvan çiftliklerinde, tavuklara özel veterinerler tarafından bakılır ve tavukların sağlıkları aşılarla garanti edilir. Küçük sayılarda tavukları olan kişiler, sıklıkla aşı profilaksisini ihmal ederler. Burada, sorumlu bir yetiştiricinin veya kümes hayvanı çiftçilerinin sahip olması gereken makul aşıları bulunmalıdır. Şüphe durumunda, bir veterinere her zaman danışılmalıdır. Bağışıklık ve yaşam boyu koruma sağlamak için, yavruların yetiştirme aşamasında temel bağışıklama aşılama veya aşılama önerilmektedir. Tavuklarda crd hastalığının tedavisi düzenli ve zamanında olursa geri dönüşü genellikle sağlıklı bir tavuk popülasyonu sağlar.

Hastalığın Tedavisi

Bir aşı, organizmayı mukabil patojenlere karşı koruyacak yeterli miktarda antikor üretecek veya üretecektir. Başarılı bir aşılama, virüslerin veya bakterilerin artık vücutta yayılamayacağına neden olur. İlk aşılama birincil serisi civcivlerin yumurtadan çıkar çıkmaz başlar. Düzenli yeniden aşılamalar genellikle hastalığa karşı ömür boyu koruma sağlar. Genel olarak, aşılama aralıkları kullanılan aktif maddeye bağlı olarak değişir. Enfeksiyöz bronşit veya Newcastle’a karşı canlı aşılar her 3 ayda bir yeniden inoküle edilmelidir. 12 ay sonra tekrar aşılama, inaktif aşılar için yeterlidir. Ayrıca aşılama planına bakınız. Aşılama programımız, veteriner hekimin anlaşması ile aşı stokunun özel koşullarına uyarlanmış bir öneridir. Gerekirse, onun veterinerliğine danışmalıdır. Elbette, özellikle sergilere uygulanan diğer seçenekler de var. Burada yerel kümes hayvanları yetiştirme dernekleri ile irtibata geçebilirsiniz. Birçok sergiye gitmek isteyen kimseler aşılama yapmazlar.tavuklarda crd hastaliginin tedavisi

Mycoplasma (CRD) Kronik Solunum Hastalığı

Hastalık genellikle ND ve IB enfeksiyonlarından kaynaklanır ve CRD’nin ana ajanı Mycoplasma gallisepticum MG’dir. Olumsuz çevre koşulları ya da bozucu stres bile hastalığı desteklemektedir. Enfeksiyon, hayvandan hayvana, kontamine toz ve damlacık enfeksiyonu yoluyla bulaşır. Azaltılmış kilo alımı ile solunum bozuklukları, pedikür veya piliç gösterir. Artan yem dönüşüm oranları da tipik belirtilerdir. Bu pürülan hava yastığı ve sarı cheesy, pürülan kitlelerin birikimleri ile pnömoniye geliyor. Pulletlerin yetiştirilmesi sırasında, MG korumasına karşı aşılanabilir. Antibiyotiklerle tedavi gerekebilir.

Salmonella Enfeksiyonu

Pullorum hastalığına neden olan bakteriler Salmonella çekirdeği ve enfekte ebeveyn tavuklar yumurtadan çıkmadan yumurtalar yoluyla bulaşmaya devam etmektedir. Bu tür enfekte yumurtalardan çıkan civcivler, Pullorum hastalığının tipik semptomlarını gösterir. Tavuk tipinde, hayvandan hayvana doğrudan bulaşma büyük önem taşımaktadır. Tavuk tifüsünün daha yaşlı hayvanlarda ortaya çıkması daha olasıdır.

Yorum yapın