Tavuklarda Hırıltı Neden Olur?

Tavuklar, bulundukları ortamlar nedeniyle bazı hastalıklar kapabiliyor ve bu hastalıklar da bazı sorunlara yol açabiliyor. Örneğin hastalanan tavuklarda hırıltı meydana gelebiliyor ve kişiler bu hırıltıların neden meydana geldiğini anlayamayabiliyor. Tavuk besleyen insanların sürekli olarak bu problemleri yaşadığı ve nasıl başa çıkmaları gerektiği konusunda yardım almaları gerektiği biliniyor. Hırıltı başlıca nedenlerden dolayı ortaya çıktığı için bu nedenlere karşı önlem almak veya gerçekleştikten sonra tedavi uygulamak gerekiyor. Peki, tavuklarda hırıltı neden olur?

Tavuklarda Hırıltının Sebepleri

Bazı hastalıklardan dolayı ortaya çıkan hırıltılar, tavuk sahiplerini endişelendirebiliyor. Hırıltının neden meydana geldiği ise uzmanlar tarafından açıklandı ve kişilere bu konuda yardımcı olan açıklamalar yapıldı. Bu nedenler;

 • Bakteri nedeniyle
 • Virüs nedeniyle
 • İç parazit nedeniyle
 • Aşı sonrası oluşan reaksiyon nedeniyle

Tavuklarda oluşan hırıltıların sebepleri yukarıda sayılan problemlerden kaynaklıdır. Hırıltısı olan tavuklarda bu problemlerin olduğu bilinmeli ve buna göre bazı önlemler alınmalı. Hırıltılara çözüm bulmak için ilk hırıltıya neden olan durumlar belirlenmeli ve bu durumlara göre çözümler aranmalıdır. Aksi takdirde yanlış probleme <
yanlış tedavi yöntemi uygulamak farklı sağlık sorunlarının başlangıcına neden olabilir.tavuklarda hirilti

Tavuk Hırıltılarına Çözüm

Hırıltı gelen tavuklarda yüksek ihtimalle bir solunum problemi vardır bu nedenle ilk olarak sorunun belirlenmesi gerekir. Ardından tavukların sağlıklı bir ortamda yaşamaları sağlanır ve onlara temiz bir ortam ayarlanır. Hastalık kapacakları virüs ve bakterilerin oluşmaması için ortamlarının temiz olması gereklidir.

Almış oldukları kirli hava solunum yollarına zarar vereceği temiz hava almaları gereklidir bu yüzden tavukların temiz hava almalarına dikkat edilmelidir. İçtikleri su veya yedikleri yemlerin pis olması da solunumlarını etkileyebilir bu nedenle bunlara da önem verilmelidir.

Solunum Yolları Temiz Olmalı

Tavuk besleyen kişilerin tavuklarda solunum problemi meydana gelmemesi için alması gereken önlemler vardır. Bu önlemler alınmazsa tavuklar hastalık kapar ve hırıltılar meydana gelir. Önüne geçilmeyen hırıltılar zamanla artar ve ilerledikçe daha büyük sorunlar oluşur. Örneğin solunum problemi yaşayan bir tavuğun tedavisi yapılmazsa
bu problem büyür ve tavuk nefes alamaz hale gelir. Bu da tavuğun ölümüne neden olur. Ölümlerin meydana gelmemesi için tavuklara önceden ve doğru bir ortam hazırlanmalı, tedavileri göz ardı edilmemelidir.

Hırıltı Bulaşıcı mıdır?

Hırıltının meydana gelme sebebi bakteri ve virüsler olduğu için bu bakteriler başka tavuklara da kolayca bulaşabilir. Bunun önüne geçmek için hastalıklı tavuğun ayrı bir ortamda tutulması ve tedavi edilmesi gerekir.

Bakteriler artarsa ve etrafa yayılırsa hastalıklı tavuğun çevresindeki diğer tavuklar da hastalanabilir ve hırıltı onlarda da meydana gelebilir. Solunum yollarındaki hastalıklardan oluşan bu hırıltı kolayca etrafa yayılacak virüsler taşır bu yüzden sağlıklı tavukların hastalıklı tavuktan uzak tutulması gerekir.tavuklarda hirilti neden olur

Uzman Yardımı Gerekebilir

Bir hastalık nedeniyle oluşan hırıltının evde tedavisi pek mümkün değildir. Ortam temizliği gibi durumlarla ilerlemesi engellenebilir fakat hastalığın tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmaz.

Bu yüzden kişilerin uzman kişilerden bu hırıltı hakkında bilgi alması ve onların yardımıyla tedavi yöntemlerini uygulaması gerekebilir. Uzmanların uyguladıkları tedavi yöntemleri solunum yollarını temizleyecek ve oradaki bakterilerin yok olmasını sağlayacaktır.

Yok olan bakteriler sayesinde hastalık önlenecek ve tavuklardaki hırıltı geçecektir. Bilgisizce yapılan hareketler tavuğun sağlık durumunun daha da kötüye gitmesine neden olacaktır. Bu yüzden yardım alınması hem tavuk açısından hem de besleyen kişi açısından sağlıklı olacaktır. Her sağlık probleminin başında gelen dikkatsizlik büyük sorunları beraberinde getireceği için önlemlerin ilk başta alınmasın da fayda vardır.

“Tavuklarda Hırıltı Neden Olur?” üzerine 4 yorum

 1. Merhabalar
  Benim küçük bir kümesim var. 5 tavuğu var. Tavuklar dan 1-2 sinde hapşurma, burun akıntısı var. Veterinere gittim Levadoks ilacı verdi. Tarif ettiği şekilde kullandım fayda etmedi. Yumurtadan kesildiler. Nasıl çözüm bulabilirim.
  Teşekkür ederim.

  Cevapla
 2. Merhaba, kendi tavuklarım için yurt dışından bir arkadaşımın önerisini uyguladım ve yarar gördüm, aynen aktarıyorum:

  Tavuklarınızın suyunu geceden kapatın.
  Sabah 3 litre suya 150 ml votka karıştırın ve tüm tavuklarınıza su olarak bir kap içinde verin. Bitince normal sularını açabilirsiniz.
  Hırıltılı olan ve burun akıntısı olan tavuklarınıza ayrıca sadece BİR KEZ olmak üzere, şırınga ile 1 ml susuz votka içirin.
  İlk günden farkını göreceksiniz.
  Lütfen sonucu burada paylaşın.
  Saygılar

  Cevapla
Yorum yapın