Tavuklarda Kursak Hastalıkları Kursak Tıkanması

Tavuklarda Kursak Hastalıkları Kursak Tıkanması

Nadiren görülen bu vaka bozuk verilen yiyeceklerden meydana gelebilir. Öncelikle “Yumuşak Kursak” hayvanın kursağı oldukça belirgindir. Lakin içi boş ve elinizle yokladığınızda elastik bir durumun olduğunu fark edeceksinizdir. Bu tür vak’alarda genelde hayvanlar yem yemezler ve solunum zorluğu gözlemlenir.
Bu durumun çözümü için ise öncelikle hayvanımızı baş aşağı tutuyoruz ve kursağına masaj yapıyoruz böylece kursakta ki pis koku ve daha fazlası gagasından akıp gidecektir. (Sonrasında şekerli su verilebilir.)
Diğer bir durumumuz bu daha sık görülür hele de hayvanlarınıza dışarıda bakıyor iseniz. “Sert Kursak” bu tür vak’alarda da aynı etkiyi görebilirsiniz hayvanlarınız da moralleri bozuk öylece aç susuz muş gibi duruyor olabilirler çünkü kursakları sıkışmış. Kursak tıkanmaları genelde yabancı bir takım şeyler yenildiğinde uzun sert ot parçaları taş ve benzeri durumlarda kursak çıkışı tam anlamı ile kapanır ve sindirim süreci gerçekleşemez.

Bu durumda ise yapmanız gereken aynı şekilde hayvanı baş aşağı tutarak kursağına masaj yapmak eyer sonuç alamaz dışarı çıkartamazsa büyük ihtimalle de çıkmayacak son çare olarak kursak cerrahi müdahale ile kesilip açılmalıdır sonrasında temizlenip tekrar dikilmelidir. Tabi bu durumu veterineriniz ile birlikte yapmanız önemle rica edilir.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara