Tavuklarda Mide Problemleri Nelerdir?

Tavuk besleyicilerinin karşılaştığı en büyük problemler arasında olan, en çok merak edilen tavuklarda mide problemleri nelerdir? Tavukların özenle büyütüldüğü alanlarda çoğu zaman hayvan hastalıkları ortaya çıkabilir. Bu hafife alınmaması gereken problemler arasındadır. Tavuklardan mide sorunlarının başında kursak problemleri gelir. Kursak sorunu olan tavuklarda mide sorunları yaşanır.

Tavuklarda Mide Nasıl Olur?

Bezel mide denilen tavuk midesinde HCL ile pepsin salgılanır. Bu salgıların aktif olması ise taşlıkta görülür. Bezel mide; gastrik bezlerinin bulunduğu noktanın incelmesiyle, mukozada yoğun hale gelir. Mukozalarda; tubular bezler ve gastrik bezler bulunur. Bu bezler oldukça zengindir. Tubular bezlerde bulunan mukozal salgı; tavuğun yemi ağzına almasıyla salgılanır. Yem mideye ulaşması ile HCL ve pepsin salgısı oluşur. Bezel mide görevleri arasında depo görevi de bulunur. Tavukların dışında deve kuşunda bu depoya ek olarak su deposu da bulunuyor.

Tavuklarda Mide Sorunu
Tavuklarda Mide Sorunu

Tavukların Neden Midesinde Sorun Olur?

Tavuklarda karşılaşılan bu durumların birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerin veteriner tarafından tespit edilmesi önemlidir.

Nedenleri;

  • Bozuk yem
  • Salgı sorunu
  • Solunum zorluğu
  • Yumuşak kursak

Yumuşak kursak elinizle anlayabileceğiniz, kursak kısmının boş ve yumuşak olmasıdır. Bu durumda tavuklar yem yemeyi keser ve solunumda sıkıntılar yaşamaya başlar.

Tavuklarda Mide Hastalığında Ne Yapılmalı?

Tavukta yaşanan bezel mide sorunlarında, solunum ve kursak sorunlarında veteriner hekim tarafından görülmesi önemlidir. Aynı zamanda bağışıklığı ve solunumu güçlendirici vitamin takviyeleri önemlidir.

Taşlıkta bulunan sorunlar nedeniyle de tavukların sindirim problemi yaşamaları muhtemeldir. Taşlık kısmı büyük olan tavukların bu tür sağlık sorunları az görülebilir. Mide sorunlarının diğer bir nedeni parazitler olabilir. Parazitler nemli ortamlarda büyür ve diğer kümes hayvanlarınıza bulaşabilir. Bunun önlemini almak adına hasta olan tavuğu ayrı bir noktaya almanız ve altlık kısmının kuru olduğuna dikkat etmeniz gerekir.

Bulunduğu alanın sıkışık, birden fazla kanatlı hayvanla yaşadığı bir alan olmamalıdır. Yem, su ve yaşam alanlarının muhakkak temiz, kuru olması ve günlük yem kaplarının değişmesi gerekir. Kullandığınız suyu da belirtilen ölçülerde vitaminlerle vermeniz, tavukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için önemlidir.

Tavuklarda Mide Problemleri
Tavuklarda Mide Problemleri

Tavukların Bakımı ile Mide Hastalıklarının Bağlantısı Var Mı?

Tavukların bakımında özellikle temiz ve hijyen olmak önemlidir. href=”http://sibez.com” rel=”dofollow”>sibez.com Bu sadece tavuk değil, tüm hayvan bakımları için önemlidir. Kümes hayvanlarında ortaya çıkan hastalıklarda özellikle hasta olan hayvanın ayrı alanda tutulması iyileşme süreci için önemlidir. Hayvanda oluşan ishal mide sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle elektrolit su hazırlamak etkili olur.

Yorum yapın