Tavuklarda Newcastle Hastalığı Nedir?

Hindi, kaz, ördek gibi kanatlı hayvanlarda ve özellikle tavuklarda bulunan diğer bir adı ile yalancı veba olan newcastle hastalığı yüksek derece bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık öldürücüdür. Özellikle tavuklarda newcastle hastalığı nedir? sorusu tavuk besleyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Bu hastalık tavuk besleyicilerinin kafalarını karıştırmaktadır. Pneumotropik veya Visserotropik Newcastle virüsleri dolayısıyla meydana gelen bir hastalıktır.

Tavuklarda Newcatle Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın inkübasyon zamanı doğal koşullarda 3 ile 7 gün kadar olmaktadır. Bu zaman virüslerin girmiş olduğu yere ve konakçının duyarlı olmasına göre farklılıklar göstermektedir. Hastalığın klinik olarak gösterdiği tipleri bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sayabiliriz.

 • Doyle Tipi
 • Beach Tipi
 • Beaudette Tipi
 • Hitchner Tipi

Olarak bazı farklılıklar göstermektedir. Genel olarak rastalanabilen arazları şu şekilde söyleyebiliriz. Gizli infeksiyonlar, klinik ortamda görülebilen formlar, teşhis, tedavi, koruma ve kontrol, koruma şeklindedir.

Hastalıklar ve Nedenleri Hakkında Bilgilendirme

Gizli İnfeksiyonlar: Hayvanın bu hastalığa yakalanmış olması kendini göstermez. Gizli bir şekilde infeksiyonların tavuğa bulaşması ile hastalık başlamış olur. Klinik olarak bir tespit hayvanlarda görülmez. Bu virüsler bulaşığı olduğu için çok tehlikeli durumda olmaktadır.

Klinik Ortamda Görülebilen Formlar: Klinik ortamda tavuklarda bu hastalığın olduğunun belirtileri görülebilir. Bunlar kısaca şu şekilde olabilmektedir.

 • İştahsızlık
 • Zayıflama
 • Tüylerde kabarıklık
 • Yumurta vermesinde azalma
 • İshal
 • Hızlı ve hırıltılı bir şekilde solunum
 • Başın sağa, sola veya aşağı doğru inmesi
 • Bacakların felç olması ve kanatların düşmesi

Gibi semptomlar klinik ortamlarda görülebilen hastalık belirtileri arasında gelmektedir.tavuklarda newcastle hastaligi nedir

Hastalığın Virüsleri Hakkında Bilgilendirme

Hastalık oluşmasına neden oluşan virüsler bulunmaktadır. Bu virüslerin farklı şekilde patotipleri bulunmaktadır. Bu tipleri şu şekilde sayabiliriz.

 • Lentojenik Şuşlar
 • Mesojenik Şuşlar
 • Velojenik Şuşlar

olarak adlandırabiliriz. Bu şuşlardan kısaca bahsedelim.

Lentojenik Şuşlar: Virulent karakter özelliği taşımazlar. Ancak bağışıklık zayıf ve baskı altında olursa bu durumlarda bu şuşlarda bazı patolojik değişiklikler gözlenmektedir. Bu şuşlar aşı kullanmada elverişlidir.

Mesojenik Şuşlar: Orta derece özelliği olan virulent karakterdedir. Solunum yolunda ve sindirim sisteminde patolojik değişiklikler göstermektedir. Bu grubun en bilinen şuşları ise; roakin, komarov, muktesvar ve MK-107‘dir.

Velojenik Şuşlar: Bu grubun içerisinde olan şuşlar çok bulaşıcı karakterde ve özelliğe sahiptir. Hayvanlar etkilendikleri zaman çok şiddetli bir şekilde reaksiyon vermektedirler. En çok belli ettiği semptomlar solunum yollarında, sindirim sisteminde, sinir sisteminde gözle görülür bir şekilde olmaktadır. Bu gruba ait en bilinen şuş ise ”Hertz 33-56” dır. Aşı deneme çalışmalarında kullanılmaktadır. Ayrıyetten ise challange denemelerinde kullanılmaktadır.

ND Virüsünün sebep olduğu organlara göre ise; Pneumotropik Suşlar, Visserotropik Suşlar, Neurotropik Velojenik Suşlar’dır.

Pneumotropik Suşlar: Solunum sistemini etkiler. Solunum bozuklukların şiddetli sebep olur.

Visserotropik Suşlar: Sindirim sistemini etkiler.

Neurotropik Velojenik Suşlar: Sinir sistemini etkiler. Felç olarak etki sebep olur.

Hastalığın Tedavi Yöntemleri

Bu hastalığa herhangi bir antibiyotik ve kematerapötiklerle bir tedavi yöntemi uygulanmaz. Bunun nedeni ise viral bir etken olmasıdır. Sadece hastalığın ilerlemesini önlemek için antibiyotik ve destekleyici ürünler uygulanabilir.

Hastalığın Koruma ve Kontrol Durum

Hastalık meydan geldiği zaman ”Tarım ve Köyişleri Bakanlığı”nın çıkardığı ”Kanatlılarda Yalancı Tavus Vebası” hastalığından korunma uyarınca işlem yapılmaktadır. Eğer infeksiyonlar kümeslerde bulunan tavuklarda seyrek bir şekilde olgular halinde ise hasta olan tavuklar ayrılır. Geri kalan tavuklara ise aşı yapılmaktadır.

Eğer infeksiyonlar yayılma özelliği göstermeye başladıysa, ölümler oluyorsa hasta olanlar ayrılır. Gerideki tavuklar ise kesime yollanmaktadır. Aşılandıktan sonra tavuklar kümes dezenfekte edilmektedir. Kısıtlayıcı önlemler kümeslerde uygulanır.

Yorum yapın