Tavuklarda Taban Yaralanmaları Neden Olur?

Tavuk yetiştiricilerin büyük çoğunluğu, tavuklarda taban yaralanmaları neden olur? sorusuna yanıt arar. Tavuk yetiştiriciliği alanında sıklıkla ortaya çıkan taban yaralanmaları, daha kötü sonuçlara neden olmaması amacıyla kısa zamanda müdahale edilmesi gerekir. Bu durum; ortama bağlı olarak, tavuk sağlığı ile alakalı olarak olmak üzere iki farklı nedenden dolayı kaynaklanabileceği gibi; tedavi edilmesi için de çeşitli işlemlerin yapılması gerekir.

Tavuklarda Taban Yaralanması Oluşumu Ortama Bağlı Nedenler

Tavukların dolaşmış oldukları alanların, tabanlara zarar verici özelliklerde olması sonucunda yaralanmalar oluşabilir. Dolaşma alanında bulunan sık ve keskin cam parçaları, dikenler, zarar verici ve yırtılmaya neden olucu her türlü varlık sonucunda yaralanmalar ortaya çıkabilir. Bu durumlara ek olarak; tavukların dolaşma alanlarının gereğinden daha fazla sıcak olması ve yanık yaralanmalarına neden olması, ayaklara dolaşma veya yapışma özelliğine sahip maddelerin bulunmasına bağlı olarak yaralanmaların oluşması da söz konusudur.

Tavuklarda Taban Yaralanması Oluşumu Sağlığa Bağlı Nedenler

Bazı yaralanma durumları, dışarıdan kaynaklı sebepler yerine tavuk sağlığında ortaya çıkan sorunlara bağlı olarak oluşur. Bu durumlara neden olan başlıca sağlık sorunları; tavukların iltihaplı hastalıklar atlatıyor olmaları, beslenme durumunda yaşanan değişiklikler, tavukları strese sokan nedenler olarak ifade edilebilir. Başlıca bu sorunlar ortaya çıktığı zaman, tavuklarda taban yaralanmaları gibi sorunlar gözlemlenir.03tavuklarda taban yaralanmalari neden olur

Tavuklarda Taban Yaralanmalarını Önlemek İçin Neler Yapılır?

Tavuklarda taban yaralanmalarını önlemek amacıyla yapılabilecek oldukça fazla önlem vardır. İlk olarak; tavukların dolaşma alanlarının temizlenmesi ve ayaklarına zarar verecek maddelerin temas etmesinin engellenmesi gerekir. Tabanın temas edeceği alanın sıcaklık düzeyi ayarlanmalı, bu duruma bağlı zararların önüne geçilmelidir. Ayaklara dolaşacak ve yapışacak malzemeler temizlenmeli, rahat bir alan sağlanmalıdır.

Bu durumların yanı sıra, tavukların beslenme durumlarına dikkat edilmesi gerekir. Tavuklar her yemi yemeye uygun olmamakla birlikte, bazı yemler yan etki yaparak yaralanmalara neden olabilir. Doğru yem kullanılarak sağlıklarına dikkat edilmesi gerekir.

Tavuklarda Taban Yaralanmaları Oluştuğu Zaman Neler Yapılır?

Tavuklarda taban yaralanmaları ortaya çıktığı zaman, ilk önce sorunun ortaya çıkmasına neden olan etkenler belirlenerek ortadan kaldırılmalı, daha sonra da taban için müdahale yapılması sağlanmalıdır. Tedavi için veteriner desteği sağlanabilir. Veterinerler tarafından belirlenecek olan ilaçlar, kremler gibi malzemelerle tedavi süreci başlatılabilir. Bu durumun yanı sıra taban yaralanmalarında, tavukların ayaklarının sarılması ve iltihap oluşmasını engelleme durumu da sağlanabilir. Sargı bezlerinin günlük olarak değiştirilmesi ve havalandırma yapılmasına dikkat edilmesi gerekir.

“Tavuklarda Taban Yaralanmaları Neden Olur?” üzerine bir yorum

Yorum yapın