TAVUKLARDA TÜBERKÜLOZ HASTALIĞI

Evet tedavisi olmayan ve kümese girdiği andan itibaren hayvanlarınızı tamamen öldürmeden durmayan bir virüs diyebiliriz. Öncelikle tüberküloz yaşlı sürülerde ve hijyenik olmayıp pis olan kümeslerde ortaya çıkmaktadır.

Bu hastalık oldukça uzun sürebilir. Hastalık sadece tavuklara değil büyük baş hayvanlarınıza hatta insanlara dayi bulaşa bilmektedir. O nedenle oldukça tehlikeli bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz.

Tavuklarınızı inceleyin tüberküloz belirtileri arasında ibik ve sakal sararması ve aşırı zayıflama gözlemlenir. Buna kesin bir teşhis için ise ölen hayvanınızı parçalara ayırarak incelemek olacaktır. Bu hastalığa yakalanmış hayvanların karaciğerlerinde, dalakta, bağırsaklarda ve kemiklerde sarı renkli çıkıntılar görünmektedir. (Veteriner Eşliğinde Maske Ve Eldiven Kullanmayı İhmal Etmeyin)

YouTube video

Bu hastalık dışkı ile dışları çıkmakta ve oldukça dayanıklıdır. Yoğun ve uzun süreli güneş ışınlarına maruz kaldıklarında dayanıksızdır. Bu hastalığın iyileşmesi mümkün değildir. Kümesinize giren bu hastalıktan emin olunduğu takdirde tüm hayvanlarınızı kesmenizi ve kümesi tamamen dezenfekten ederek temizlemenizi öneririz. Kümesinize giren bu hastalık tüm hayvanlarınızın ölümüyle sonuçlanmadan çıkmayacaktır.

Ölümlerden ve dezenfekten den sonra uzun bir süre kümesi boş tutun ve hayvan almayın en azından 3,4 ay bu süre 1 yıllıda bulabilir. Bu tamamen hayvanlarınızın iyiliği içindir.

Unutmayın temiz olmayan kümeslerde çok görülür..!

Yorum yapın