Tavuklarda Yumurta Yeme Sorununun Çözümü

Tavuklarımız da bu sorun kümes yetiştiricilerinin canını sıkan bir durumdur. Verimli bir kümeste verimin düşmesi sonucu arayışa giren kümes severler takip altına aldıkları kümeste yumurta yiyen tavuklara denk gele bilirler bu durum tehlikeli bir durumun başlangıcıdır. Tavuklarımız da yüksek ölçüde örnek almak ve tekrar etme güdülerine sahiptirler yani yanındaki bir tavuk yumurta yemeye çalışıyorlarsa diğer tavuklarda taklit etme güdüsüyle hareket ederek onu taklit etmeye başlarlar sonuç olarak tadı alınan yumurtanın lezzetine varan tavuklarımız artık ürettikleri besinide tüketmeye başlaya bilirler. Uzun yıllar araştırmalar sonucu bu durumun neden kaynaklandığı pek bilinmemektedir.

Sadece teorik olarak kalsiyim eksikliği yada buna benzer minarel mitamin eksikliği sonucunda yumurta yedikleri düşünülse de olayın kesin bir yüzü yoktur. Fakat Harikalar Diyarı olarak tecrübelerime ve gözlemlerime dayanarak konuşursak hayvanlarımızın bu davranışlarına bir açıklama yapa bilirim. Tavuklar denildiği gibi taklit etmeyi severler bir tavuğun yumurta yemesinin aslında bir sebebi yoktur bildiğiniz gibi tavuklar her şey yerler verdiğiniz her şeyi meraklı yapılarıyla birlikte yumurtada bir çatlak sonrası sızan sıvıya tepki göstermeleriyle kırılan yumurtanın o güzelliği altında tavukların yumurtaya hücum etmeleri gayet normaldir.

YouTube video

Benim bildiğim en belirgin yumurta yeme sorunu susuz kalan tavukların su ihtiyaçlarını gideremedikleri de yumurta sıvısını içme uğruna kırdıkları dır. Bu durum söz konusu değilken tavuklarınız yumurta yiyorsa eğer eminim ki bu durum bir tavuğun başının altından çıkmıştır. Diğerleri ise onu taklit etmiştirler. Genel olarak bu yumurta yeme mevzusu bir tavuğun folluğa değilde orta yere salmasıyla başlamaktadır. Sürü içerisinde salım yaptığı esnada sıcak yumurta biraz daha hassas olmakla birlikte gele bilecek darbelerde hemen çatlamaktadır. Sonrasını zaten tahmin ede bildiğinizi düşünüyorum.

Tavuklarımızın yumurta yemesi anlayacağınız üzere isten dışı ola bileceğine işarettir. Peki yumurta yiyen hayvanlarınız için çözüm olarak ne yapmalıyız neler yapa biliriz.  Bilinen bazı yöntemler mevcuttur. Bunlardan bazıları şöyle ki sahte yumurtalar koyarak hayvanları alıştırmak kırılmayan yumurta yenemez ve bir süre sonra vazgeçerler. Daha net ve acılı yöntem ise haşlanmış sıcak yumurtadır verilen sıcak yumurta kırılma sonrası tavuklarınızın ağzını yakarak tavuğumuzun daha sonradan bunun canını yaktığı için yemekten vazgeçe bilir.  Fakat sizlere en güzel çözüme ve kesin sonuç ala bileceğiniz çözümleri sunmak isterim yumurtaları sık sık toplamanız durumunda hayvanlarınıza yumurta yeme fırsatı vermemiş olursunuz. Aynı zamanda yumurtaların yerlerini de değişe bilrisiniz tavuklarınız yumurta aramaktan kaçınacaktır.

Ve özel tasarım yumurta follukları mevcuttur. Yumurtalar yuvarlanarak hazneye düşer ve siz yokken de tavukların ulaşamayacağı bir bölmede yer edinirler. Bu durumda bir yöntem olarak değerlendirilebilir. Ve Folluklarınız karanlık ortamlarda güneş almayan bölümlerde olmasına da özen göstere bilirsiniz. Unutmayın Tavuklarınız görmediği şeyi yiyemezler. J İleri vakıalarda tavuklar arasında bir çeteleşme ola bilir ve bu çete yumurtalayan tavukların başlarında nöbet tutarak yumurta sonrası yemeye hazır vaziyete geçerler yani kendilerine amaç edinmiş olurlar artık sürüdeki yumurtalar bir nevi çetenindir 😀  en son çareniz düzelmeyen tavukları kesmeniz olacaktır.

“Tavuklarda Yumurta Yeme Sorununun Çözümü” üzerine 2 yorum

  1. 6 tane tavugum var. Su an 8 ayliklar. Hic horoz yok. Sonradan horoz alsam horoz tavuklara uyum saglar mi? Tavuklarimi oldurur mu. Tesekkurler.

    Yanıtla
  2. Kaliteli yorum yazmıştım yayınlamamışsın, sırf bu yüzden gidip başka forumlara yazacağım nasıl kurtulduğumu tavukların yumurta kırmalarından.

    Yanıtla
Yorum yapın