Tavuklardaki Ayak Kırılması Nasıl Tedavi Edilir?

Kümes hayvanlarının bakımına özen gösterilmemesi tavuklardaki ayak kırılması nasıl tedavi edilir? gibi soruların sorulmasına sebep olur. Tavuklar bakımı kolay hayvanlar grubuna girmesine rağmen, bakımlarında dikkat edilmesi gerekli olan noktalar vardır. Bu noktalardan biri kümeslerin ve tavukların gezindikleri yerlerin temizliğidir. Bu alanlarda pisliklerin olması tavuk ayaklarına yapışma ihtimalini de ortaya çıkarır. Bu sebeple ayak altlarının günlük olarak kontrol edilmesi şarttır. Ayak altına yapışan pisliklerin ağırlıkları, bacaklarına zarar vereceği gibi, enfeksiyon oluşması durumunda tüm bedenlerine yayılacaktır.

Tavuk Ayağı Kırılması

Tavuk ayağının kırıldığı fark edildiğinde öncelikle ayağını bir çubukla düzlemek gerekir. Çubuk düz bir şekilde bacakla sabitlenir ve fazla sıkı olmayacak şekilde bir bezle bağlanır. Bu şekilde 3 veya 4 saat bekletilen ayak kısa sürede iyileşecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta tavuğun bir yere takılmasını engellemektir. Bunu sağlamak için ise tavuğun kümes dışına çıkarılmaması gerekir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da horoz ile tavuğu aynı ortamda bulundurmamaktır.tavuklardaki ayak kirilmasi nasil tedavi edilir

Tavuk Ayağının Kırılmasının Sonuçları

Tavuğun her yere basamamasının sebebi ayak kırığı değildir. Tavukların ayaklarında yumuşak doku zedelenmesi tarzında ağrılar olması da muhtemeldir. Bu tür sorunlar enfeksiyon yaymaya müsait olan alanlarda meydana gelir. Bu durumun sonuçları basit gibi görünse de tavuğun ölmesine dahi sebep olmaktadır. Bunu önlemek için tavuk kümeslerinin içine bir miktar toprak ve bir miktar talaş karışımı koymak ve düz hale getirmek gereklidir. Tavuklar engebeli alanlarda yürümeye uygun kuşlar değildir. Bu sebeple, kümesin çıkış kısmına set olacak şekilde yükseltiler konulmamalıdır.

Tavukları Hastalıklardan Koruma Yolları

Tavuk yetiştiricisi veya besleyicisi olunması fark etmeksizin dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör tavukların fazla kilolu olmalarıdır. Tavuğun kilolu olması, daha kolay yaralanmasını sağlar. Bu nedenle tavuk henüz civcivken tavuğa toprak banyosu alışkanlığı kazandırılmalıdır. Bu sayede enfeksiyon veya düşme, yaralanma gibi sorunlar en aza indirgenmiş olacaktır. Tavuklar eğer enfeksiyon veya bu tür yaralanmalara karşı korunmadığında kötürüm kalma riski oluşacağı gibi, hastalıklı tavukların kesilerek yenilmesi bu hastalıkların insanlara da bulaşmasına sebep olacaktır.

“Tavuklardaki Ayak Kırılması Nasıl Tedavi Edilir?” üzerine 4 yorum

  1. 1 aylık kedi saldırmış sırtını çok az yaralamış. Ayak parmaklarıda bükülü duruyir üzerine basıyor sabitledik 5 gün durdu 12 gün oldu hala iyileşmedi. Anlayan birine sorduk, eklem yeri incinmiş dedi. Ne yapmalıyım?

    Cevapla
Yorum yapın