Tavukları Gelincikten Nasıl Koruruz?

Ben tavuklar alacağım, doğal yumurtalar toplayacağım ama tavukları gelincikten nasıl koruruz bilmiyoruz diyorsanız çözümü size söyleyelim. Her şey doğal olsun diyorsanız da köye taşınmalısınız. Köyde istediğiniz gibi her şey doğal ve kendi emeğiniz olarak size döner. Yiyeceklerinizi kendiniz üretir ve güvenli bir şekilde tüketebilirsiniz. Köy hayatının olmazları arasında tavuk yetiştiriciliği bulunur. Yumurtanın da doğalı makbuldür. Yumurtanın sarısı bile daha koyu renkte olur. Bu da doğallığını tescil eder. Ama tavuklarınızı yırtıcı hayvanlardan korumalısınız. Köyün de en yaygın yırtıcı hayvanı, tavukların düşmanı olan gelinciğe dikkat etmelisiniz.

Gelincik Nasıl Bir Yırtıcıdır?

Gelincik etçil bir türdür. Sansargillerden kabul edilir. Küçük oyuklar içinde yaşarlar. Ülkemiz de genelde kümes hayvanlarını tüketirler. Köylerde sıkça görülür. Kümes altından ufak bir çukur kazarak girerler. Vücutları çok kıvrımlıdır. Avlarını ya ısırarak ya da boğarak öldürürler. Daha çok yumurta severler. Kümese girme sebebi de yumurta yemek istemelerinden kaynaklı olur. Etçil oldukları için de tavukları tüketebilirler. Bazen girdikleri kümeslerdeki tüm hayvanları boğarak öldürürler. Sanki arkalarında tanık bırak istemeyen katiller gibidir. Kümesteki tüm hayvanlar telef olur. Bunun önüne geçmek için gelinciğin hoşlanmadığı şeylerle uzaklaştırabilirsiniz.

tavuk ve gelincik

Gelinciğe Karşı Alınacak Önlemler

 • Yılan otu derdinize çare olabilir. Yılan otu sarımsak gibi koktuğu için kümese astığınız da kokuyu sevmeyen gelincik kümesten uzak durur. Bu ot aynı zaman da fareleri de uzaklaştırır.
 • Kümesteki tüm delikleri kapatıp ışık yakmakta gelinciği uzak tutar. Bu yöntemle iki kat yumurta da alma şansınız artar.
 • Kedi beslemekte çözümler arasında olabilir. Gelincikler farelere benzetilirler. Fareler gibi her delikten rahat geçerler. Farenin benzeri korkulara da sahiplerdir. Evcil bir kedinizin olması da buna çözüm olabilir.
 • 2 metrelik bir boru hattı açın. Giderler için döşenen borulardan alın. Açtığınız borunun dibinde biraz boşluk olsun. Boruyu gömün ve çukura balık atın. Gelincik balığa dayanamaz. Balık kokusa gelen gelincik Açtığınız kuyuya girecek ama uzun ve kaygan olduğu için çıkamayacaktır. Sonrası size kalmış.
 • Kümese bir ses sistemi döşeyip geceleri müzik açarakta ses ve gürültü ile uzak tutabilirsiniz. Denenmiş bir yöntemdir.

Gelincik Neden Kümesteki Tüm Hayvanları Boğar

Gelincikler kinci hayvanlardır. Eğer bir eşleri varsa ve bunu kümes sahibi öldürdüyse intikam amaçlı yaparlar. Ve vazgeçmezler. Siz her tavuk alıp bakmaya başladığınız da aynı şekilde tüm hayvanlarınızı telef ederler. Gelincik öldürmek bu yüzden iyi değildir. Aslında hiç bir hayvana zarar vermemek temel prensibiniz olursa hayvanlarda bunu sezdikleri için zarar görmedikleri yerlere bir daha gelmezler. Yırtıcıların kümeslere gelmesindeki sebep doğada yiyecek bir şeyler bulamamalarıdır. Bu yüzden de insanların arasına gelmek zorunda kalırlar. Gelincikler de yırtıcı bir hayvan olduğu için doğa da yemek bulamaz ve köylere gelir. Yırtıcıları doğa da aç bırakmadığımız sürece baktığımız hayvanlar güvende demektir.

“Tavukları Gelincikten Nasıl Koruruz?” üzerine 6 yorum

 1. Bahçede baktığımız kedinin yavrularının kafasını koparmış alçak. Günlerce ağladı anne. Hain hayvan. Kahrolduk. Çok üzüldük.

  Yanıtla
 2. Arkadaş ben bu hayvanı mal bekçisi diye aratmıştım diğer adı gelincikmiş😂Bizim kümese nadiren gelir.

  Yanıtla
 3. Biz ,normal piyasada satılan kümes tellerinden aldık.
  Gelincik bu kümes tellerinden geçer mi ?
  Esasında ,biz kümesin altını da 15 santim kazarak kümes teli ile kapladık hiçbir yer açık değildi ama yine de girmiş.

  Yanıtla
 4. gelincik ve sansar köpekten korkar köpeğin olduğu bölgeye gelmez köpek beslemesenizde kümesinizin çevresine köpek dışkısı atarsanız etkili olur

  Yanıtla
Yorum yapın