Tavukları Tilkiden Nasıl Koruruz?

Tavuk yetiştiricilerinin yaşadığı en büyük problemlerden biri olarak bilinen tilki sorunu, birçok yetiştirici tarafından ”Tavukları tilkiden nasıl koruruz?” sorusunun sorulmasına neden oldu. Kümes içerisinde büyük kayıplara neden olan tilkiler, genellikle açlığını bastırmak için tavukları ve diğer kümes hayvanlarını telef etmektedir. Peki, kümes içerisinde bulunan tavukları tilkilerden nasıl koruyabiliriz?

Kümes Yüksekliği

Tilkiler, küçük delikler gibi sansarların girebileceği deliklerden sığamayacağı için kümese giriş için kendi ebatlarında olan bir deliğe ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle kümes tasarımı sırasında ya da tilki sorununu yaşayan yetiştiricilerin ilk olarak kümes yüksekliği tetkik etmesi gerekmektedir. Tilkiler, köpekgiller ailesinden olduğundan oldukça yüksek seviyelere zıplayabilmektedir.

Bu nedenle kolaylıkla kümes tavanına ulaşan tilkiler, kümesin içerisine oldukça kolay bir şekilde erişim sağlayabilir. Bu nedenle kümes yüksekliğinin en az 250 santimetre uzunluğunda olması, tilki probleminizi çözme aşamasında oldukça büyük rol oynayabilir. Kümes yetiştiriciliğinin en büyük problemlerinden olan ve onlarca hayvanın telefon olması ile sonuçlanabilen sorun, kümes yüksekliğinin düzeltilmesi ile çözülebilmektedir.

Kümes Teli Seçimi

Yalnızca kümes yüksekliği değil, kümes yapımında kullanılan materyaller ile de birçok bağlantısı olan tilkiler, seçilen kalitesiz materyalleri kolaylıkla parçalayabilme özelliğine sahip canlılardır.

Dört pençeli patileri ile kolaylıkla kümesi hatta çoğu zaman tahmin dahi edilemeyecek materyalleri parçalayan tilkiler için şu materyaller tercih edilebilir;

  • Nikel kaplama kümes teli
  • Saf çelik teller
  • Yupga-alüminyum alaşımı teller
  • Endüstriyel kümes telleri

Bu tellerden herhangi birini tercih ederek kümesinizi ve içerisinde bulunan kümes hayvanlarınızı tilki akınından kolaylıkla korumanız mümkün olabilir. Kümes yetiştiriciliğinde sık sık yaşanan sansar ve tilki akınında büyük bir paya neden olan kümes teli seçimi, doğru bir yükseklik ile yerleştirildiğinde kümesinizi tilkilerden kolaylıkla koruyacaktır.

Kümes Etrafı ve Tabanı

Sansar ve tilki gibi kümes hayvanlarına saldırılarda bulunarak telef olmasına neden olan canlıların bir diğer saldırı taktiği de, toprağı kazarak kümes içerisine ulaşmaktır. Bu nedenle kümes tasarımı sırasında kullanılan kümes tabanı ve etrafında bulunan malzeme, oldukça büyük önem arz etmektedir.

Tilki ve sansar gibi hayvanlardan korunmak için tabanı kazılamayacak bir malzeme ile kaplamak yeterli olacağından, birçok yetiştirici tarafından çimento ve beton sistemi tercih ediliyor. Daha sonra beton üzerine tekrar toprak dökerek kümes habitatı yaratılabileceği gibi, bu sayede tilki ve sansar gibi kümes hayvanlarını telef ederek büyük maddi zararlara neden olan canlılardan kurtulabilme imkanı beraberinde sunuluyor.

“Tavukları Tilkiden Nasıl Koruruz?” üzerine bir yorum

  1. Benim tavuklarim gündüz geziyor tilkide azdı iyice sürekli gündüz geziyor onları ne yapayım al eline tüfeği doldur dremi at mermiyi

    Yanıtla
Yorum yapın