Tavukları Yırtıcılardan Korumak İçin Çitli Kümes Yapımı

Sürünüz için özel bir kümes yapmamanız yâda onlara koruyucu bir yer sağlamadığınız takdirde.

Tilki, sansar ve şahin hatta komşunuzun köpeği ve yoldan geçen bir kedi için bedava yemek sağlamış olacaksınız. Bu durumda da ne kediye nede diğer yırtıcı hayvanlara bir mazeret bulamazsınız. Çünkü onların doğasında vardır ve bu durumun önüne geçmek için kendi tedbirinizi almalısınız.

Stratejinizi belirleyin.

Kümesi kuracağınız yerdeki yırtıcılara bir göz atın ve neler yapabileceğimize şöyle bir bakalım hangi yırtıcılar varsa onlara göre önlem alınmalıdır. Endişelenmemek için önce çit örneklerine bir göz atmalısınız. Bölgeye göre bir zincir bağlantılı çitte seçebilirsiniz. Kaynaklı çitte seçebilirsiniz.

Tavuk teli kullanmamalısınız. Kümes teli dayanıksız ve kolayca açılabilecek bir teldir. Yırtıcılar tarafından kolayca aşıla bildiği için genelde profesyonel kümeslerde kabul edilmez ve kullanılmaz.

KÜMES YAPIMI

İlk olarak tavuklarınızın gezinti yerlerinin ne kadar olması gerektiğini ölçün.

Sonra direkleri dikmek için genişlik ve uzunluğu ayarlayınız. Odun direk yâda demir direkleriniz en azından 3,4 Mt arasında olmalıdır ki bir kısmını toprağa gömesiniz. Hepsinden önce bir traktör yâda kepçe yardımı ile temel eşilmeli temel en azından 15-30 Cm Olmalı yırtıcılar alttan eşerek giremesin temel içine çitin bir bölümünü dışa doğru kıvırın topraktaki kayalarla birlikte aşılamaz bir hal alacaktır.

Tavukları Yırtıcılardan Korumak İçin Çitli Kümes Yapımı

Direkleri yerleştirirken kazdığınız direk kuyularına beton dökün. Beton kuruduktan sonra, direkleri daha sağlamlaştırmak için desteklerle vidalayın. Ayrıca tüm direkleri aynı şekilde dizdikten sonra kafalarınca bir çıta yâda ip ile aynı yükseklikte olduklarına emin olun. Fazla uzun olanları ise el testeresi ile keserek eşitleyebilirsiniz.

Tavukları Yırtıcılardan Korumak İçin Çitli Kümes Yapımı

Bir sonraki aşama direk tabanlarına kaynaklı tel kullanmak olacaktır. Bir parmağınızın geçmeyeceği kadar büyüklükte olan çit telini güzelde direkler arasında dışa doğru serin ve yırtıcıların eşmelerine karşın bir tedbir almış olacaksınız. Bu şekilde tüm yırtıcı hayvanları kümesinizden uzak tutmuş olacaksınız.

TAVUK KÜMESİMİZİN ORANLARI VE SONLARI

Şimdi ise yapmanız gereken 2e2 çatı için keresteler elde etmek olacaktır. Bunları da hallettikten sonra tamamen direklerde dâhil olmak üzeri hepsini güzelce boyayınız uzun süre dayanması için önemli…

Tavukları Yırtıcılardan Korumak İçin Çitli Kümes Yapımı

Çatı üstü için kerestelerinizin her iki ucuna da vidalamak için yeler oluşturun vidalamadan önce isle tahtalar arası 4 parmak aralıklarını ayarlayabilirsiniz. Kışı da göz önünde bulundurursanız eğer onun için ise ekstra bir destek kullanmanız gerekecek bunun için yakın bir ağacı kullanabilir yâda siz kendiniz oluşturabilirsiniz. Yoğun kar yağışlarında ve esintilerde kümesinize bir şey olsun istemeyiz.

Tavukları Yırtıcılardan Korumak İçin Çitli Kümes Yapımı

Sonra kümesinize bitişik bir şekilde tavuklarınız için sağlam bir çatı inşa edin. Tavuklarınız bu çatı ile birlikte kuru bir ortamda eşinme keyfine varacak tabi yağmur ve kardan da korunmuş olacaklar. Çatı yapımında da oldukça dikkat ederek içeri yırtıcıların ve serçelerin girmeyeceğinden emin olun serçelerin yemlerinizi yiyip bitirmesiniz istemezsiniz.

Tavukları Yırtıcılardan Korumak İçin Çitli Kümes Yapımı

Tabi son olarak kapıyı unutmayalım kapınızı da aynı şekilde kaynaklı telle yapın menteşeleri iyice yerleştirin kapınızı bitirdikten sonra kapı içine bir yay koyarak kümese girdiğinizde arkanızdan otomatik olarak kapanmasını sağlayın.

Tavukları Yırtıcılardan Korumak İçin Çitli Kümes Yapımı

Bu tarz bir kümes yapıp bitirdiğinizde uzun yıllar yırtıcılardan uzak mutlu ve neşeli bir kümesiniz olacağına emin olabilirsiniz. Ara sıra gelen tilkilerin ve gelinciklerin boş cabalarını da izlerken gülümseyeceksiniz.

Tel Çeşitleri:

Kümes teli

 • Artıları: ucuz, kesmesi ve çalışması kolay
 • Eksileri: avcıya dayanıklı değil, hızlı paslanır
 • En İyi Kullanım: bahçe

Kanatlı Ağları

 • Artıları: ucuz, kesmesi ve çalışması kolay
 • Eksileri: avcı geçirmez
 • En İyi Kullanım: kanatlı hayvanlarının otlatılması

Zincir Dizilimli veya Büyük Ölçer Çit

 • Artıları: Büyük avcıları dışarıda tutar
 • Eksileri: yeniden yapılandırmak veya boyutunu değiştirmek zor, küçük avcıları dışarıda tutmaz
 • En İyi Kullanım: Ayılar, Çakallar veya büyük Hayvanlar için

Kaynaklı tel (1 inç)

 • Artıları: En küçük avcılardan başka her şeyi uzak tutar
 • Eksileri: pahalı olabilir
 • En İyi Kullanım: Kümeslerde

Kaynaklı tel (1/2 inç)

 • Artıları: en küçük avcıları bile uzak tutar
 • Eksileri: kesmesi zor, büyük rulolarda bulmak zor
 • En İyi Kullanım: Kümeslerde

Elektrikli çit

 • Artıları: geniş alanlar ve büyük avcılar için iyi
 • Eksileri: pahalı olabilir
 • En İyi Kullanım: eskrim çevresinde ek güvenlik katmanı; mera kanatlı

 

Yorum yapın