Tavuk Yem Yemiyor, Hareket Etmiyor ve Halsiz Duruyor Neden?

TAVUKLARIM HALSİZ VE HAREKETSİZ

Halsiz tavuk tedavisi konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Halsiz tavuk tedavisi, tavuk halsiz yem yemiyor ve hasta tavuklara ne iyi gelir? Hasta tavuklara ne verilir başlangıçta elinizde kimyasal ürün yok ise hızlıca pekmezli su içirin. Hasta tavuğa ne iyi gelir sıcak bir ortam ve ılık su iyi gelecektir.

Tavuk ayakta duramıyor ise hızlıca vitamin ve antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Tavuk hastalığına ne iyi gelir diye sorarsanız da sarımsak ve maydanoz ezilerek yedirilebilir. tavuk halsiz yem yemiyor ve yem yemiyor ise onu hızlıca sıcak bir ortama alarak ağızdan besleme yapmalısınız sıvı şekilde.

horoz hastalıkları halsizlik tavuklarda olduğu gibi horozlar da da tedavi yöntemleri benzerdir. Makalemizi iyice okuduktan sonra sorularınızı yorum bırakabilirsiniz.

Ölmek üzere olan tavuk yenirmi ? Aslında yenir iyice kaynatarak pişirirseniz rahatça tükete bilirsiniz. İyi pişmiş bir ette bakteri yada zararlı virüsler olmaz.

Bu durum çoğu kümeste görülür ve neden olduğunu bilemez bir arayışa girersiniz… Aslında bu durumun bir kaç nedeni vardır önemli olan dikkatli izleme son olarak da tespit etmenizdir. Tavuklarda halsizlik; Halsiz olan tavuk yem yemez ve hareket düzeyi oldukça düşüktür. Solgun büzüşmüş bir şekilde ısınmak için kabarıyormuş gibi durması ve sürüden ayrı hareket etmesi hastalığın işaretidir. Peki bu durum nedir ne değildir?

TAVUKLARIM HALSİZ VE HAREKETSİZ

  1. En başlıca ve en sık görülen durum ishal başlangıcı yada başlamış. Yani sindirim sistemlerinde sorun var karın ağrısı çekiyor hayvanınız. (Bu durum neden olur? Ne yapmalı?) : Hayvanınız yememesi gereken bir şeyler yemiş ola bilir. Mikrop yani bakteriyel olarak enfeksiyon kapmış ola bilir. Hayvanınız da parazitler ola bilir. Nasıl Kurtuluruz? = Yapmanız gereken kakasını kontrol etmeli ve emin olmalısınız popo kısmında ıslaklık beyaz dışkı kalıntıları. Ve daha fazlası… Hatta üzerinde küçük canlılar bile göre bilirsiniz dışkının. Bu durumda bir veteriner kılıniğine gidiyoruz. Durumu Anlatıyoruz size ishal yada bakteriyel ilaç verecektir dediği şekilde uygulayın.
  2. Hayvanınız Üşümüş yani üşütmüş ola bilir tavuklarda üşütme soğuk algınlığı hayvanınız soğuğa aşırı maruz kaldıysa vücutta şişme görüle bilir. Tüylerde kabarma hareketsizlik sıcak bir ortam arama gibi durumlara şahit ola bilirsiniz. Bazı soğuk algınlığı durumlarında hayvan yem yiye bilir su içe bilir. Fakat sonuç olarak felç, zatürreye  geçire bilir, ölümler ola bilir. Bu durumda hayvanı sıcak bir ortama aynı zamanda iğne vura bilirsiniz. linco spectin ilacını sizler için önere bilirim.

YouTube video

 1. Son olarak da tavuklarda bitlenme yani bit sorunu hayvanınız da aşırı bit varise hayvanı sürekli rahatsız edecek canlı canlı yiyecektir. Sağlıklı hayvanlar bitlere dayanıklı ve onları gagalarıyla yiyerek dökerek temizleye bilirler fakat vücut direnci düşük olan tavuklarımız da bitlenme hemen görülür. Hayvanı öldürene dek bitler gitmez bu durumu nasıl anlarız? Bitli Bir tavuk hareket etmez fazla fakat karnı aç olduğu için yem yiyecektir. Yemeye çalışacaktır.
 2. Tüyler kabarık ve halsiz gözükecektir. Bu durumdan hayvanınızı nasıl kurtara bilirsiniz. Bunun  için ise eczanelerden ve veteriner kılıniklerin den ala bileceğiniz bit toz ilacı ile yani Biyodust Toz bit ilacı uygulaya bilirsiniz.

Her canlı gibi tavuklar da belirli dönemlerde hastalanabilen canlılardır. Bu durumlarda tavuklara hastalık teşhisini doğru koymak ve doğru müdahalelerde bulunmak önemlidir. Hastalığın teşhis edilmesinin ardından hemen tedavi aşamasına geçilirse birçok durumda tavukları mevcut olan problemden kurtarmak mümkün olur. Ancak eğer yanlış müdahale olursa bu durumda mevcut hastalığın kümeste yer alan diğer canlılara geçme ihtimali son derece yüksektir. Bu durum sonucunda da kümeste bulunan birçok hayvanın zarar görerek hastalıktan ölmesi kaçınılmaz olacaktır. Tavuk yem yemiyor, hareket etmiyor ve halsiz duruyor neden? Gibi bir durum ile karşı karşıya kalan yetiştiricilerin bu süreçte dikkatli davranması ve bu süreci kontrollü şekilde atlatabilmesi önemlidir.

Tavuk Hastalıkları ve Belirtileri

Tavuklar hastalandıkları veya hastalanmaya yakın d öneme geldikleri zamanlarda bazı belirtiler verir. Bu belirtilerden hayvanların yakalanacakları hastalıklar hakkında ön bilgi edinmek mümkün olur. Tavuklarda eğer hastalık şüphesi varsa izlenmesi gereken belirtiler şunlardır;

 • Tavuk nefes aldığı esnada herhangi bir hırıltı sesi geliyor mu?
 • Solunum esnasında tavuk zorlanıyor mu?
 • Tavuk dışkısının renginde herhangi bir değişiklik var mı?
 • Tavuğun uzuvlarında herhangi bir anormallik veya şişme var mı?
 • Tavuğun dış görünümünde herhangi bir değişiklik var mı?
 • Tavuğun ağız veya burnundan akıntı geliyor mu?

Bütün bu belirtilerin bir tavukta görülmesi haline bu tavuğun hastalanma ihtimali yüksektir. Eğer bunlara ek olarak tavuk bir de y eme içmeden kesildiyse bu durumda acil müdahale gerektirebilir. Müdahale için geç kalındığı durumlarda tavuğa müdahale etmek daha da zorlaşabileceği gibi yapılacak bu müdahalenin faydasız olma ihtimali de artar. Tavuk yem yemiyor, hareket etmiyor ve halsiz duruyor neden? Konusunda zaman kaybetmeden müdahale etmenin önemi büyüktür.

Vorwerk Tavuğu Özellikleri, Mizaç ve Menşei

Tavuk Neden Yem Yemez?

Tavuk yem yemiyor, hareket etmiyor ve halsiz duruyor neden? Konusunda yem yemeyen tavukların öncelikle neden yem yemediğine dair tespitlerin yapılması önemlidir. Şayet bir hastalık durumunda tavuklarda ilk önce görülen belirti iştahta azalmadır. Bu durum genelde aşırı sıcak ya da aşırı soğuk havalarda görülür. Hayvanın iştahını kapatan durum hakkında bilgi sahibi olunduktan sonra hayvanın tekrar yem yemeye başlaması sağlanabilir. Yetiştiriciler bu aşamada tavuğu detaylı incelemeye alarak bu durumu kontrollü bir şekilde yönetebilir.

Yem Yemeyen Tavuk Nasıl Beslenir?

Tavuk yem yemiyor, hareket etmiyor ve halsiz duruyor neden? Konusunda yetiştiricileri en fazla rahatsız eden durum tavuğun yem yememesidir. Yem yemeyen bir tavuk düzgün beslenemeyeceğinden, iyileşme ihtimali zora girer. Bununla birlikte her geçen gün halsiz düşer ve iyileşme süreci uzar. Gerekli tedavinin uygulanmasının ardından tavuğun tekrar düzenli olarak yem yemesini sağlamak mümkün olur. Tavuk yem yemiyor, hareket etmiyor ve halsiz duruyor neden? Sorusuna yanıt olarak yetiştiricilerin yapması gereken şey tavukları olabildiğince vitamin ve mineraller ile beslemek olacaktır. Bu durumda yem yemeyen hasta tavukların suyuna vitamin ve mineraller ilave edilerek tavukların bu besinleri alması sağlanabilir. Bu durumda tavuklar aynı zamanda zararlı virüslere karşı da dayanıklılık elde etmiş olur. Tavuk yem yemiyor, hareket etmiyor ve halsiz duruyor neden? Konusunda bilgi sahibi olan yetiştiriciler tavuklarda bir zayiata neden olmadan tüm hastalıklardan kurtulabilir. Tavuk yem yemiyor, hareket etmiyor ve halsiz duruyor neden? Gibi durumlarda hastalığın belirtileri eğer daha ciddi boyuta ulaşılıyorsa bu durumda mutlaka alanında deneyimli bir veterinerden bilgi almak faydalı olabilir.

“Tavuk Yem Yemiyor, Hareket Etmiyor ve Halsiz Duruyor Neden?” üzerine 24 yorum

 1. Benim bir tavuğum halsiz ve yemek yemiyordu veterinelden antibiyotk ve vitamin ilaçlari aldim hasta olan tavuguma ve diger tavuklarada içirdim bu ilaçlari 5 gun kullandim 4.gunu hasta olan tavuğum iyleşmeye baslamiş suyunu yemegini ve yurumeye başladi tavugum sağligina kavustu cok şukur not ilaçlari içirirken hasta tavuguma ben yardim ederek içirdim ve gece gundüz baslarinda bekledim ve sonuç tavuklarim sağlikli artik

  Yanıtla
  • iyi gunler ya eskiden biz koyde iken tavuklara bi hastalik duserdi hepsi sersemlesir lerdi sonuncusu olmeyene kadar gecmezdi. belki beni garipseyeceksiniz ama emin olunki bu korona vurus dedikleri hastalik inanin bana bu tavuklarin hastaligidir insanlara gecis yapmis bir sekilde onun tadavisini biliyorsaniz bna da soyleyin ama faydaliysa tum insanliga yayin bunu denemekten bisi kaybetmesiniz

   Yanıtla
 2. benim tavuğum yem yemiyor su içmiyor önünde yemek var yemiyor toleti yem yeşil hareketsizde duruyor ne yapmam lazım yardım ederseniz çok memnun olurum

  Yanıtla
 3. Benim tavuğun bir tanesinin ibiği çıkmıyor ve Hırıltısı var hastalığı ciddimidir birde ibiği çıkmayan tavuk yumurtlarmı cevap verirseniz sevinirim

  Yanıtla
  • Arkadaşlar ilk hastalik belirtisini gordugunuz de tavuklariniza ilk gün toz parazit ilaci kurt solucan akciger kurtlari vs icin alin verin ikinci gün spectin ignesini deri altina vurun üç gün igne uygulamsi bitince vitamine baslayin genelde solucan parazitleri hasta yapiyor

   Yanıtla
 4. Arkadaşlar benim horozumda böyleydi agzini açıp 1 diş sarimsak keserek agzina attim suyuna sirke koydum 2 saatte bir 1 dis sarimsak keserek agzina tiktim ve horozum simdi iyilešti insallah sizinkide iyilesir iyilesse bile bunu tekrarlayin gine hasta olmamasi icin

  Yanıtla
  • Sirke verin benim ki de öyle sirke veriyorum eskiden biraz daha iyi
   İlk önce şırıngaya 1ml tek koyun. Boğazına sıkın öbürlerinin de hasta olmaması için onların suyuna elma sirkesi koyun çok işe yarıyor

   Yanıtla
 5. tavuklar hakkinda verdiginiz bilgiler guzel fakat anlatiminizdaki kelime sadece dışkı olsa daha iyi diğer kelime cocuklara soylenen o bir sahabenin ismidir arastirirsaniz anlarsiniz saygilar

  Yanıtla
 6. Merhaba, makaleniz gerçekten ilginç ve bilgilendiriciydi. Ancak, tavukların yem yememelerinin veya hareket etmemelerinin birçok nedeni olabileceğini belirtmek istiyorum. Örneğin, tavuklarda bağırsak tıkanıklığı, parazitler veya enfeksiyonlar gibi sağlık sorunları nedeniyle yem yemezlik ve halsizlik görülebilir. Bununla birlikte, stres, yetersiz beslenme, yanlış yem türü veya yaşlılık gibi faktörler de tavukların iştahını etkileyebilir. Makalenizde bahsettiğiniz belirtilerle ilgili daha fazla ayrıntı veya çözüm önerileri sunabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler!

  Yanıtla
Yorum yapın