Tavuklarımı Nasıl Eğitirim? Tavuk Nasıl Eğitilir?

Tavuklar çeşitli numaralar öğrenebilen akıllı kuşlardır. Tavuklarınızı eğitmek, sürüyü daha kolay idare etmenize yardımcı olabilir. Yeterli muameleler ve tavuklarınızın tanıdıkları bir çağrı ile, tavuklarınızı elinizde tünek yapmaları için eğitebilir, seslendiğinizde gelebilir ve hatta bir çeviklik kursu ve parkuru düzenleyebilirsiniz!

Tavuklarımı Nasıl Eğitirim Tavuk Nasıl Eğitilir (1)
Tavuklarımı Nasıl Eğitirim? Tavuk Nasıl Eğitilir?

Tavuklarınızı motive etmek için kendinizi hazırlayınTavuklar yiyecek sever, bu nedenle yiyecek kullanın, onlara öğretmeye çalıştığınız davranışı güçlendirmek için iyidir. Tavuklarınızı eğitirken, doğru yaptıkları her şey için onlara bir şeyler verin. Normal yiyeceklerinden farklı ve seve bilecekleri bir öğün olması daha etkili olacaktır. Kurutulmuş mealworms, (Un Kurdu)  kuş tohumu, meyve ve sebzeler vere bilirsiniz.

Tavuklarımı Nasıl Eğitirim Tavuk Nasıl Eğitilir (1)
Tavuklarımı Nasıl Eğitirim? Tavuk Nasıl Eğitilir?

Tavuklarınızın eğitim sırasında tanıyacağı bir sesle gelin. Bu seslere köprüler denir. Tavuklarınız için sürekli ses çıkarabildiğiniz sürece herhangi bir ses bir köprü olabilir. Tavuklarınızın doğru bir şeyler yaptıktan hemen sonra ve onlara bir şeyler vermeden önce köprüyü kullanın. Köprüyü bir ödül almak için birleştirmeye başlayacaklar. (Örneğin Halk Arasında Ahur Ahur diyerek yada ve benzeri şeklinde kümese ederler hayvanları ve tavuklar bu sesi duydukları zaman ne demek olduğunu kavramaya başlamaktadırlar).

  • Tavuklarınızla birlikte kullandığınız köprü “Ağzınıza Kolay Gelen Bir Cümle” veya ıslık çalmak olabilir. Köprünüzün her zaman aynı olacağından emin olmak istiyorsanız, köprü olarak bir köpek yetiştirmek için kullandıkları tıkırtı çıkartan bir alet edine bilirsiniz.

Eğitiminizle tutarlı olun. Tavuklar zekidir, ancak antrenmanınızın etkili ve çabuk sonuç almasını isterseniz günlük iyi davranışlarını güçlendirmeniz gerekir. Tavuklarınızla günde en az bir kere çalışmaya gayret edin.

 

Köprünüzü ses seviyesine çevirin ve tavuklarınıza bir ses verin. Tavuklarınıza ellerindeki muameleleri görmelerini sağlayın, böylece size yaklaşırlar. Tavuklarınız yiyecekleri köprü gürültüsüyle ilişkilendirmek için bunu günde 2-3 defa yapmaya devam edin. Önce köprü gürültüsünü yaptığınızdan emin olun ve onlara hemen muamele edin.

Tavuklarımı Nasıl Eğitirim Tavuk Nasıl Eğitilir (1)
Tavuklarımı Nasıl Eğitirim? Tavuk Nasıl Eğitilir?

Köprünüzü ses seviyesine çevirin ve tavuklarınıza bir ses verin. Tavuklarınızın ellerindeki muameleleri görmelerini sağlayın, böylece size yaklaşırlar. Tavuklarınız yiyecekleri köprü gürültüsüyle ilişkilendirmek için bunu günde 2-3 defa yapmaya devam edin. Önce köprü gürültüsünü yaptığınızdan emin olun ve onlara hemen muamele edin.

Tavuklarımı Nasıl Eğitirim Tavuk Nasıl Eğitilir (1)
Tavuklarımı Nasıl Eğitirim? Tavuk Nasıl Eğitilir?

Birkaç gün eğitimden sonra köprü gürültüsü verirken muameleleri gizlemeye başlayın. Köprüden sonra tavukların tepkilerine dikkat edin. Göreceksiniz ki kendi kendine gıdaklamaya başlayacaktır ve size yemek beklediklerini söylercesine yaklaşacaktırlar bu durumda da eğitim çalışıyor demektir. Onlara dikkat ettikten ve size yaklaştıktan sonra onlara muamele edin. 

  • Tavuklarınız köprü gürültüsünü yiyecekle ilişkilendirmiyorsa, eğitinceye kadar eğitmeye devam edin. Tavukların hepsinin orada olması birkaç hafta sürebilir.

Tavuklarınızı, köprü gürültüsünü yiyecekle ilişkilendirdikçe serbest dolaşmalarına izin verin. Tavuklarınızın hepsinin yeterince eğitildiğinden emin olun. Bir tavuk köprüsünü muameleye tabi tutmazsa, sürüyü aralarına çağırmaya çalıştığınızda tepki vermeyecektir. 

Tavuklarınıza ahıra gelmeye hazır olduklarında köprü sesi ile seslenmeye hazır olun. Tüm tavukların duyması için birkaç kez yapmanız gerekebilir. Tavuklar döndüğünde, onlara muamele edin. Tavuklarınızdan herhangi biri köprü gürültüsüne tepki vermezse, onu ayrı bir bölgede eğite bilirsiniz. Bağlantı kurana kadar eğitmeye devam edin.

 

Tavuklarımı Nasıl Eğitirim Tavuk Nasıl Eğitilir (1)
Tavuklarımı Nasıl Eğitirim? Tavuk Nasıl Eğitilir?

Avucunu yüzü yukarı bakacak şekilde yere koyun ve elinizde bir muamele edin. Avucunuz bacaklar ile tavuk arasında olması için, avucunuzun yakınında tutun.

Ses çıkarmaya başlayın ve avuç içindeyken tavuğa muamele edin. Köprü yapmadan önce her iki ayağının avucunuzun üzerinde olduğundan emin olun ve ona bir şeyler verin. Avucunu yere indirmeyin. Tavuğun birkaç kez elinize basarak rahat olmasını sağlayın.

Yine deneyin, bu sefer avucunuzun yerden birkaç santimini kaldırın. Tavuğu, kaldırmadan önce avucunuza basmasını bekleyin. Önce elinizi çok yüksek kaldırmayın veya tavuğu şaşırtmayın. Elinizi havada tutun;

Her seferinde tekrarlayın, her seansta avucunuzu birkaç santim yüksek tutun. İşlemi acele etmeyin. Tavuk elinde durmaya alışmak için yavaş hareket edin. Birkaç oturum sonrasında, tavuk üzerindeyken avucunuzun ileri geri hareket ettirmeyi deneyin. Sonunda elinizde tavuk tünemiş olarak dolaşabilirsiniz. 

  • Tavuğun elinden kurtulmaya hazır olduğunuzda, yavaş yavaş elinizi yere bırakın böylece güzel bir şekilde alışmış olacaktır.

 

 

Tavukları Hedefle Eğitme

 

Tavuklarımı Nasıl Eğitirim Tavuk Nasıl Eğitilir (1)
Tavuklarımı Nasıl Eğitirim? Tavuk Nasıl Eğitilir?

Bir hedef ola bilecek madde cisim edinin. Uzun bir sopa ve ucunda yuvarlak bir cisim olması iyidir. Yada böyle bir sopa hayvan satan yerlerden ala bilirsiniz.

  • Bir hedef  ile tavuklarınızı, kendi kümesindeki, elinizdeki veya bahçenizdeki başka bir noktada olsun, hedeflediğiniz herhangi bir yere gitmesini sağlayabilirsiniz.

Hedefi tavuğunuzun yakınına yerleştirin. Tavuklarınızın erişebildiği sürece, bu noktada nereye koyduğunuzun önemi yoktur. Tavuklarınızın hedefi fark etmesini bekleyin ve araştırmak için yürüyün. 

Hedefe yaklaştıklarında tavuklarınızı ödüllendirin. Bu noktada birkaç adım öteye gitmeleri sorun olmaz. Köprünüzü ses seviyesine çekin ve onlara bir yiyecek verin. Tavuklarınız hedefin yakınına gitmezse, onları çekmek için bir şeyler gösterin.

Onları tekrar ödüllendirmeden önce tavuğunuzun hedefe yaklaşmasını bekleyin. Onlara son bir tedavi zamanı verdikten sonra hedefin 3 adım ötesinde olsaydılar, bu sefer 2 adım öteye kadar bekleyin. Tavuklarınızın bir ödül kazanması için kademeli olarak zorlayın. Bu, onları hedefe daha yakın olmak için eğitir.

Tavuklarımı Nasıl Eğitirim Tavuk Nasıl Eğitilir (3)
Tavuklarımı Nasıl Eğitirim? Tavuk Nasıl Eğitilir?

Tavuklarınız hedefi saplayana kadar bekleyin. Yaptıklarında, köprü sesi verin ve onlara aperitif verin. Her egzersiz seansı, hedefe geldiklerinde tavuklarınıza ödül vermeye devam edin.

Birkaç eğitim seansından sonra hedefin yerini değiştirin. İlk başta çok fazla hareket ettirmeyin; 3-4 feet (0.91-1.22 m) yeterlidir. Tavuklarınız hedefi yakalamaya devam ederse, bir postanın üstünde veya masanın üstünde olduğu gibi onu daha da uzaktaki yeni yerlere taşımaya başlayabilirsiniz. Tavuğunuz nereye giderseniz gidin hedefi takip etmeye başlamalıdır.

Tavuğunuzun hedef eğitimini kullanın. Bu eğitimle istediğiniz gibi hayvanlarınıza yönlendirme yapa bilirsiniz artık..!

Yorum yapın