Tavuklarımız İçin Dış Mekan Gezinti Yerleri Nasıl Olmalı?

Tavuklarımızın  gün boyunca dolaşacakları ve vakit geçirecekleri bu bölümde dış mekan yani hayvanlarımızın kümes dışarısındaki gezinti bölümünü konuşuyoruz. Hayvanlarımız için neler olmalı? Neler yapa biliriz? Dış mekan nasıl olmalı? Gibi sorulara ve daha fazlasına yanıt için doğru yerdesiniz. Hayvanlarımız için öncelikle dış bölüm ışık, hava ve mümkün olduğunca besin sağlayacak şekilde olmalıdır. / GÜNEŞ GÖRMEYEN ÇÖPLÜK GİBİ BÜYÜK BİR ARAZİ DENSE / Küçük temiz ışık ve yeşilliğin bol olduğu bir bölümü tercih ederim.

Tavuklarımızın gezinti yerlerini planlarken ne kadar büyük olmalı diye sorarsanız şayet bir tavuk için 10M’karelik bir alan yeterlidir bunu göz önüne alarak değerlendire bilirsiniz. Tabi unutmadan gezinti yerleri de olağan olarak çitle çevrili olursa daha güzel olur.  Çitleriniz hareket eder şekilde tasarlarsanız. Çimlendirme daha kolay yaparsınız ve bu oyunu sürekli tekrarlayarak güzel bir ortam oluştura bilirsiniz. NOT:Şayet yırtıcı hayvanlarla dolu atmaca şahin gibi kuşların tehdidi altındaysa gezinti bölgesinin üzerini de torla kapatmayı ihmal etmeyiniz.

Gezinti yerlerindeki bitki örtüsünü de unutmayalım, güzel bir yeşil alan iyi olur bence bunu da sağlamak sizlerin elinde kümesi bölerek çimlendirebilirsiniz. Bitki örtümüz daha çok çayır çiminden oluşması faydanıza dır. Sarı yonca ve yonca çeşitlerinden kulana bilirsiniz. Bataklık sazlığı gibi bitkilerde kullanıla bilir. Unutmayın ki tavuklarınızın gezindiği arazi bir süre sonra kurak ve yağışlı havalarda bataklık şekline döne bilir bunun önüne geçmek için iyi bir şekilde bitki örtüsüne dikkat etmenizden geçer hayvanlar gün boyu dolaşıp eşindikleri için bitki örtüsü çabuk şekilde yıpranacaktır. Bölmeler ve bitki köklerine ulaşamayacakları şekillerde önemlerle tekrar tekrar çimlendirebilirsiniz. Bitki örtüsüyle birlikte protein dolu böcekler  de gelecektir tavuklarınızın bu durum hoşuna gidecektir.

YouTube video

Kümes içerisinde bir sandıkta yapmayı unutmayalım sandık dediğim ev artıklarının içinde duracağı şekilde tasarlanmalıdır. Hayvanlarınızın rahat yemesi ve etrafın pislenmemesi için güzel bir çözümdür. Aynı Zamanda Ot Ve Lahana Yaprakları gibi besinleri de içerisine atarak temiz bir ortam oluştura bilirsiniz. Gezinti yerlerinde ola bildiğince ağaçlık ve çalılık bulunması da hayvanlarınız için önemlidir sıcak yaz aylarında bu ağaç ve çalıların gölgelerine sığına bilirler eğer çalılık ve ağaç temin edemeyecekseniz kendiniz gölgelikler yapmalısınız. Tavuklarımız Sıcak günlerde normal zamanlarda da öğlen uykusuna yatarlar. Buda onlar için önemlidir.

Tabi ki kum banyosu kum banyosu yapa bilecekleri bir bölgede oluşturmayı ihmal etmeyiniz. Kum banyosu yapmaları için yapacağınız bir sandıkta ola bilir toprağın yumuşak bir kısmınıda kullana bilirsiniz ama kum banyosu yaptıkları bölgeye rüzgar almaması ve ola bildiğince normal ışık almasına yağmurlu havalarda fazla ıslanmaması için çatı ve etrafını kapata bilirsiniz bu hayvanlarınızı mutlu edecektir. Ara sırada içerisine kül ve bit ilacı gibi pudra şeklindeki maddelerden de karıştırarak hayvanlarınızı parazitlerden koruya bilirsiniz.

Sabit Alan;  Hayvanlarımız için yapmış olduğumuz kümesin önüne sabit bir alan yapa biliriz peki ne için gerekli? Aslında önemli bir faktör çoğu kümeste olmayan ama yapılması gereken bir durum kötü hava koşullarında hayvanlarınız için temiz hava ve ayaklarını böyle aça bilecekleri bir gezinti alanı aynı evde sıkılınca bir balkona çıkamda hava alam mantığıyla hayvanlarınıza da böyle bir ortam sağlamalısınız tabi aşırı rüzgar almalıdır. Ve torla etrafını kapayınız.

Son olarak ise kümes etrafını gezinme yerlerinin etrafını telle çevirdiniz ne kaldı geriye rüzgar kümes içerisinde rüzgarın estiği bölgelere rüzgarlık koyarak esintiyi minimuma indirmek önemlidir tavuklarımız için rüzgar ve esinti çokta iyi değildir. Üşümelerine strese girmelerine neden ola bilir. Bunlarda hastalık getirir huzur dolu bir kümes için hayvanlarınız rüzgarlı havalarda sığına bilecekleri rüzgarlıklar yapın.

Beni Dinlediğiniz İçin teşekkür ederim diğer videolarda ve bilgi verici yazılarımda görüşmek üzere kendinize iyi bakın hoşça kalın…

 

“Tavuklarımız İçin Dış Mekan Gezinti Yerleri Nasıl Olmalı?” üzerine bir yorum

Yorum yapın