Tavukların Beslenmesine Takviyeler Nasıl Eklenir?

Tahıllar, artıklar ve yeşillikler gibi ekstralar belli seviyelerde tutulmalı, kum ve kalsiyum ise her zaman bulunması gereken takviyedir.

Tavuklar, tahılları, mutfak atıkları ve bahçede veya bahçe yeşilliklerini yemeyi çok seviyorlar. Ancak, ticari olarak hazırlanan kanatlı hayvan yemleri tavukların beslenme gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlandığından, bu ilave öğünler, hayvanlarınıza fazla gele bilir tavuklar özenle beslenmelidir. Bu nedenle tavukların günlük tüketimlerini düşürmeli yüzde 10-15’inden fazlasını telafi etmeniz önerilir. Onlara verilen ekstralar yeşillik arpa buğday gibi öğünlerin günün sonunda vermek en iyisidir. Bu şekilde, sürü gün içinde ekstra beslenmesini yapmış olacaktır. Bu tavsiyeler ticari palet yem ve buna benzer yemler kullanan arkadaşlar için geçerlidir. (Unutmayın Kümesinizde Yağlı Tavuklar Yumurta Verimi Düşük Tavuklar Var İse Bunun Yüzünden Ola Bilir) Sağlıklı beslenmek çok önemlidir.

Tavuk kümeslerinde genellikle arpa, mısır veya buğday gibi tahıllar bulunur. Bu taneler genellikle protein bakımından düşüktür ancak karbonhidratlar açısından yüksektir. Tavuklar bu beslenme metodunu sever, ancak aşırı beslenme tavuk rasyonundaki besin maddelerini inceltir değersiz kılar ve ayrıca tavukları “yağ” haline getirebilir.

karışımlı yulaf, ayçiçeği ve keten tohumu dahil etmek faydalı olabilir. Yulaf, çoğu tahıl tanelerden daha fazla protein, lif ve antioksidan sağlar ve ayrıca vitaminler, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum ve çinko sağlar. Ayçiçeği çekirdeği, B ve E vitamini bakımından yüksek seviyelerde bulunurken, keten tohumu tavukların ürettiği yumurtalarda omega-3 düzeylerini artıracaktır.

Mutfak Malzemeleri Atıkları

Tavuklar büyük çöp bidonlarının yerine geçer. Genel olarak, sizin için besleyici çöpleri yok etmek iyi olursa, muhtemelen onlar için de iyidir. Avokado, kuru pişmemiş fasülye, kafein, çikolata, soğan, patlıcan, biber, patates ve domates gibi bayat, kokulu veya küflü atıklar ve tavuklara toksit olan birkaç sağlıklı insan gıdasından kaçının. Çoğu diğer meyve, sebze, ekmek, yağsız et, pişmiş deniz ürünleri ve yumurta atıkları, tavuklara güvenle verile bilir bunlar daha iyidir ve sağlıklıdır.

Bahçe Yeşillikleri

Sınırlı miktarda çim, yabani ot ve bahçe atıkları da tavuklar için faydalıdır ve yumurta sarısı için koyu sarı bir renk elde etmeye yardımcı olur. Tavuklarınız zaten serbest menzilli ise, muhtemelen iyi besleniyorlar onlar ne yiyeceğini iyi bilirler. Eğer özgür değilseler bahçenizden yeşillikler ile besleyin. Tavuklar, otlar, karanfiller, kuş yemi, lavanta, ısırgan otu, kekik, maydanoz ve kekik gibi yabani otların tadını çıkarıyorlar. (Bunlara Ulaşamıyor İseniz Bir Şey Diyemem Fakat temin Edile Bilirse Sağlıklı  Yiyeceklerdir.)

Çoğu bahçe yeşillikleri de onlara iyi gelir, ancak beslenmemesi gereken hayvanlarınız için çimleri veya bahçe bitkileri ile beslerken, lifli sapları kullanmaktan kaçının ve tavukların sindirimine yardımcı olmak için ince bir şekilde parçalayın. Ayrıca, zirai ilaçlar veya herbisitler ile tedavi edilen yeşillikler ile beslemeyin.

Kalsiyum Ve Bir Kaç Son Önerimiz

Kum ve bir kalsiyum kaynağı, tavukların mevcut özgürce bula bilecekleri kesin olması gereken 2 faktör etken. Tavukların dişleri yoktur, bu nedenle çözülmeyen sindirilemeyen sert cisimler ve buna benzer yiyecekler için  sürekli erişime ihtiyaç duymaktadırlar, böylece yiyeceklerini sindirebilecek boyutlarda öğütmeleri önlenir. İstiridye kabuğu genellikle kalsiyum takviyesi olarak sağlanır fakat buna ulaşa bilmemiz çok zor bu yabancı ülkelerde kolay bir yöntem ola bilir fakat bizim için zor ve farklı bir metot kalsiyum için yumurta kabuklarını kurutabilir ve ezebilirsiniz.

Bu eze bildiğimiz yumurta kabuklarını toz haline getire biliriz. Sonrasında tavuklarınızın hevesle yiye bileceği bir yiyeceğe çevire bilirsiniz. Yemlerine yiyeceklerine karıştırarak hayvanlarınıza verin ve sağlıklı bir kümes ortamı oluşturun.

Yorum yapın