Tavukların Yumurta Verimini Nasıl Arttırırız?

TATMİN EDİCİ YUMURTA VERİMİNE ULAŞABİLMEK! / TAVUKLAR NASIL DAHA FAZLA YUMURTLAR?

                Oldukça fazla sorulan tavuklarımın yumurta verimini nasıl arttırırım? Daha fazla yumurta nasıl alırım? Tavuklarım neden yumurtlamıyor? Doğadaki(Yabani) Tavuklarımız her türden tohum, yeşillik, böcek ve çeşitli bir sürü canlı ve bitkiyle beslenirler ve yılda sadece 20 yumurta civarı bir salımları vardır. Bu hayvanlarımızın kız kardeşleri olan evcil tavuklarımız dan ise bu durumun 20 Katı beklenmektedir. Sonuç olarak da doğadaki bir tavuğa göre evcil tavuklar oldukça iyi bir verim vererek sofralarımızı doldurmayı başarıyor.

Peki, tavuklarımızın 20 kat verim vermeleri o kadar kolay değildir. Tamamıyla bizlerin onlara bakmasıyla alakalı bir durumdur. Bu verimi ala bilmek için öncelikle yüksek kalitede yem taze ve temiz su verilmelidir. Tavuklarımızın günlük yem ihtiyaçlarını hesaba katmayarak orta ağırlıktaki bir tavuğun günlük enerji ihtiyacını karşılamak ve tatmin edici bir yumurta verimine ulaşa bilmek için 120g kuru maddeye ihtiyaç duyulduğunu rahatça söyleye bilirim.

YouTube video

Hayvanlarımızın İhtiyaçlarını Yüzdeye vurursak şayet..

%55-65 Karbonhidrat

%10-20 Hayvansal Protein

%5-15 yağ

%5-12 minarel maddeler

%4-10 Öğütme sonrası ürünler ( yonca vb.)

% 1 Vitamin Ve Minareller.

Tabi söylediğim bu yüzdeler tavuk yetiştiricilerine göre değişmektedir. Yüzdeler ve değerlerimiz kesin değerler değildir. Sadece yol göstermek için söylediğim değerlerdir. Sizler istediğiniz şekilde karışımlar yapa bilirsiniz.  Karışımların değerlerini değiştirerek elinizden gelenide yapsanız yumurta veriminin tam anlamıyla artması için yeterli değildir. Yumurta oluşturmadaki karmaşık süreçte iç ve dış etkenler oldukça fazladır.

Tavukları kalitesi belli toz şeklinde ya da farklı biçimde yemlerin verilmesini tavsiye ederim. Kısacası Hayvanlarınıza vereceğinizin yemlerin 1/3 tahılla desteklenmiş olması gerekmektedir. Bende dahil olmak üzere standart yemeler veriyoruz hayvanlarımıza bunlara dikkat etmiyoruz. Ben elimden geldiğince karışık yem desteyi sağlamaktayım her telden yemimiz ve günlük olarak yeşillik karışımları vb. güzel öğünler sağlayarak verimi yükseltmeye çalışıyorum. Bazı üreticiler protein katkılı ve vitaminli daha bir sürü katkı maddesiyle endüstriyel yem karışımları kullanmaktadır. Tabi bu durum maliyetli bir durumdur. Tamamıyla sizin cebinize bağlı diye bilirim.

Sizlere son olarak kısaca hayvanlarınızın verimini yükselte bilmeniz için bir sabah öğlen ve akşam reçetesi yazayım…

Sabah; Kabarmış Arpa(10,20), Buğday Kepeği (5-12g) Öğütülmüş Kemik (12g) Soya Unu (5-12g) vitaminler (1g) Şeklinde yem verile  bilir.(Tavuklarınıza Göre (g) Değişe bilir….

Öğlen Ve Akşam; Biraz Mısır Küspesiyle 100 g tane buğday ve yağsız sütten süzme yoğurt günde 5-10 g – yem olarak vere bilirsiniz.  Artık karışımlar ve düzen sizlere kalmış. Tabi unutmadan dış etkende önemli gezine bildikleri güzel bir yer eşinip yeşillik yiye bildikleri huzurlu bir ortam önemli…

“Tavukların Yumurta Verimini Nasıl Arttırırız?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın