Tavukların Yumurtladığını Nasıl Anlarız?

On altı haftadan daha genç ferikler henüz yumurtaya hazır değildir. Yumurta Salımı cinsten cinse değişebilir.

Brahma, Orpingtons, Marans ve diğer bazı ırklar yirmi haftaya kadar ya da daha uzun süre yumurtlamaya bilir. Öncelikle beslediğiniz cinsin ortalama yumurta salımı süresini öğrenmelisiniz.

Bir yarkanın yumurta zamanına yaklaştığını nasıl anlarsın?

  • Tarağı büyür ve kırmızılaşır
  • Huzursuz olabilir ve ‘doğru nokta’ için yuvadan yuvaya doğru hareket edebilir
  • Bir horoz ona biraz ilgi göstermeye başlayacaktır
  • Ona dokunmaya çalıştığında çömelmeye başlayacak
  • Karanlık ve sessiz alanları arayacaktır.

Parlak, uyanık gözlerle aktif olacak. Neler olduğunu anlamadığından yumurta salmadan hemen önce konuşkan ve dikkat dağıtıcı olabilir.

İlk yumurtaları tuhaf yerlerde olabilir, bu yüzden onları arayabilirsiniz.

Sahte yumurta veya golf topları kullanarak onu yuvaya salması için teşvik edebilirsiniz. İlk yumurtaları garip bir şekilde şekillenmiş olabilir, zamanlamada düzensiz olabilir , ancak bir kez yaptıktan sonra sizin için güzel bir tavuk olacaktır.

Tavukların Yumurtladığını Nasıl Anlarız?

Bu sizin ilk tavuk kümeniz ise, yuva kutularına yerleştirilmelerini sağlamak için birkaç hafta boyunca onları kümese koymanız gerekebilir.

Mevcut bir sürüye ekleme yapıyor iseniz, hızlı bir şekilde yuva kutusu arayacaktırlar ancak kutuları koruyan baskın, yaşlı bir tavuğunuz varsa, yeni kızlar için farklı bir yere daha fazla kutu eklemeniz gerekebilir.

Yaşlı Tavuklar Yumurta Yapıyor Salar Nasıl Anlaşılır?

Bir yaşından büyük tavuklar, cinsine bağlı olarak en az altı ay ila birkaç yıl daha yumurta salmaya devam etmektedirler.

Tavuğunuzu gözlemlerken, sırtındaki tüyler kırılabilir veya buruşmuş olabilir. Bu durumu bir horoz yapmaktadır. Buda tavuğunuzun yumurta salmaya devam ettiği anlamına gelir.

Bu size, vücudundaki kalsiyumun tüy vermeyecek şekilde yumurta yapımına yönlendirildiğini söylemelidir. Tarağı kırmızı gözükmeli, eğer donuk ve büzülmüşse, bu tavuğun yumurtlamadığı düşünülür.

Şimdi bir tavuğunun yumurtladığını nasıl anlarsınız bir diğer şekli…

Önce tavuğu elinize alın popo kısmını kuyruğundan kaldırın şimdi hava deliğine net bir şekilde bakabilirsin. Bir yumurtacı tavuk ve büyük ırklar için yaklaşık bir inç çapında temiz, pembe, nemli bir havalandırmaya sahip olacaktır. Yumurta salmayan tavuğun ise havalandırma küçük, kuru ve soluk buda yumurta salmıyor demektir.

Sonraki tespit ise şu şekilde yapılmaktadır kasık kemikleri ve havalandırma(Popo) sonra da omurga ve havalandırma arasında boşluk hissi. Bir tavuğun kasık kemikleri, açıklığın her iki yanında saat 9 ve saat 3’te bulunur. İki sivri kemiği yaklaşık üç parmak genişliği kadar uzakta hissetmeniz gerekir. Boşluk daha küçükse, büyük olasılıkla yumurta salmıyordur.

Havalandırma ile omurga kemiği arasındaki mesafe dört parmak genişliği civarında olmalıdır. Parmakların pozisyonu saat 12 ve saat 6 olmalıdır.

Tüm işaretler tavuklarınızın döşenmesine işaret ediyorsa ancak az sayıda yumurtanız varsa, bir yerlerde gizli saklanmadığından emin olun. Serbest menzile sahiplerse, bir süre kaybolanların olup olmadığını görmek için dikkatlice izleyin ve daha sonra sürüye dönün.

Kuşkusuz, bazı kuşlar yumurtalarını diğerlerinden daha gizli tutar, onları senden saklama zorluğu içinde! Birkaç koruyucunun fazlası, sadece civcivlerle birlikte geri dönmeleri için tavuğu kaybettiğini düşündü.

Tavuklarınız eriyikten sonra tekrar döşemeye başladığında bacaklarına, gagalarına ve yüzlerine dikkat edin. İyi döşeme tavuğu, tüm bu alanlarda renklendirmenin bir kısmını kaybetmeye başlayacaktır. Başlangıçta sararmış veya bacaklar ve yüz gibi oldukça renkli olan alanlar, çok daha solgun görünmek için yavaşça beyazlaşır. Eğer tavuğunuzun mevsiminde hala serpilmiş görünüyorsa, o sizin için yatmıyor!

Tavukların Yumurtladığını Nasıl Anlarız?

Tüm işaretler tavuklarınızın döşenmesine işaret ediyorsa lakin az sayıda yumurtanız varsa, bir yerlerde gizli saklanmadığından emin olun. Serbest menzile sahiplerse, bir süre kaybolanların olup olmadığını görmek için dikkatlice izleyin

Kuşkusuz, bazı kuşlar yumurtalarını diğerlerinden daha gizli tutar. Birçok kümes yetiştiricisi kaybolduğunu sandığı tavukların civcivlerle geri dönmesine şaşırmaktadır.

Tavuklarınız bir hastalıktan sonra tekrar yumurtlamaya başladığında bacaklarına, gagalarına ve yüzlerine dikkat edin. İyi yumurta tavuğu, tüm bu alanlarda renklendirmenin bir kısmını kaybetmeye başlayacaktır. Başlangıçta sararmış veya bacaklar ve yüz gibi oldukça renkli olan alanlar, çok daha solgun görünmek için yavaşça beyazlaşır. Bu hayvanınız ise yumurta yapmayacaktır. Sürünüzden çıkarabilirsiniz. Bu durum zaman zaman yaşlı hayvanlarda da görülebilir.

Yumurtlama üzerine son bir söz.

Yine de yumurtlamada, belirli cinslerin diğerlerinden daha fazla yumurtladığını hatırlamanız gerekir ‘Süs’ ırkları olarak kabul edilenlere sahipseniz, yumurta çıktısı, faydalı bir ırktan önemli ölçüde daha düşük olabilir. Barbu D’Uccle, Campines, Sultanlar ve Sebrights gibi ırklar süs olarak kabul edilir. Yumurtlamalarına rağmen yumurta verimi ile ünlü değillerdir.

Farklı ırk çeşitlerinden oluşan bir seçime sahip olmak harika, ama kimin iyi bir şekilde yumurta verdiğini kimin vermediğini gözlemleyin. Son olarak, döşeme döngüsünü hatırlayın – bir tavuğun bir yumurta yapması yaklaşık yirmi beş / yirmi altı saat sürer.

Son olarak artık tavuklarınızın yumurta salıp salmadığını bir kaç adımla öğrenmiş oldunuz bundan sonra sürünüz de yumurta salan salmayan tüm hayvanları istediğiniz gibi gözlemleyebilirsiniz.

“Tavukların Yumurtladığını Nasıl Anlarız?” üzerine bir yorum

  1. Merhabalar..anlatiminiz biraz karisik geldi ama yinede denicem.Bendeki durum bundan cok farkli.Tavugum 2 yasinda ve yumurtlayan tavuklar gibi davraniyor.Holluga yatiyor ve gidakliyarak kalkiyor..ama yumurta yok..basinda kac kez beklediysem hic yumurta goremedim.Cok da guzel bir tavuk ne yapacagimi bilemedim .

    Cevapla
Yorum yapın