Tavukların Yumurtlama Dönemindeki Sağlığı

Normal zamanlarda tavukların sağlığı önemli olduğu gibi tavukların yumurtlama döneminde sağlığı bir kat daha artıyor. Çünkü bu zamanda tavuklar daha hassas oluyorlar. Tavukların sağlıklı olması sizlere vereceği yumurta sayısının azlığını ve çokluğunu belirliyor. Yeterli şekilde beslenen tavuklar ve hastalığa yakalanmamış tavuklar tavuk üreticisine daha iyi ve sağlıklı yumurtalar veriyorlar. Bu yüzden tavukların vitamin eksikliği yaşamaması için gerekli vitaminlerin verilmesi gerekiyor. Sağlıklı olan bir tavuğun üreticisine faydası daha çok olacaktır.

Tavukların Sağlıklı Olması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tavuk yetiştiriciliği yapan herkesi yakından ilgilendiren bir konu tavukların sağlıklı olmasıdır. Tavukların sağlıklı olması her yönden yetiştiriciye fayda sağlayacaktır. Eğer bir tavuk sağlıklıysa yumurtadan, etine kadar birçok farklılık ve değişiklik ortaya çıkaracaktır. Tavukların sağlıklı olmaları için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Bunları kısaca yazmak istiyoruz.

  • Tavuklara gerekli vitaminlerin verilmesi gerekiyor.
  • Tavuklara sağlıklı yemler verilmelidir.
  • Hastalığa karşı koruyucu ilaçlar verilmelidir.
  • Düzenli olarak yem yemesi sağlanmalıdır.

Bu şekilde iyi bakılan tavuk sağlıklı olacaktır. Sağlıklı olan tavuklarda üreticiye artı fayda sağlayacaktır. Bu fayda hem maddi olarak, hem de ürün sayısı olarak kendini gösterecektir. Tavuk sağlığı için gerekli önlemlerin alınarak dikkat edilmesi gerekiyor.tavuklarin yumurtlama donemindeki sagligi

Tavukların Yumurtlaması Esnasında Verilecek Olan Yemin Önemi

Tavuk yumurtası protein açısından oldukça zengin ve besleyici bir gıdadır. Bu yüzden tavuğun sağlıklı yumurta vermesi insan vücuduna çok faydası vardır. Bu yüzden yumurta yapan tavuklara yem verilmesinin önemi burada bir kez daha artıyor. Tavukların hastalığa yakalanmaması için gerekli olan ilaçlar verildikten sonra kaliteli yemler yedirilmelidir. Bu sayede üretici olarak daha kaliteli yumurta elde etmiş olacaksınız.

Tavuklardan Nasıl Fazla Yumurta Alınabilir?

Tavuklardan daha fazla yumurta almak için ilk önce yapılması gereken sağlıklı bir şekilde beslenmeleridir. Tavuklara yem verirken karışık yem verilmelidir. Tavuklara yem olarak mısır, buğday, arpa verilmesi yumurtlaması açısından iyi olacaktır. Gerekli olan vitamin ve minerallerin verilmesi gerekiyor. Hastalıklara karşı koruyucu ilaçların tavuklara düzenli olarak verilmesi yumurtlamaları açısından önemlidir. Bu şekilde

“Tavukların Yumurtlama Dönemindeki Sağlığı” üzerine 2 yorum

Yorum yapın