Tavuklarınıza İyi Bakım Yapmazsanız Ne Olur?

Çok fazla insanın sormuş olduğu tavuklarınıza iyi bakım yapmazsanız ne olur? sorusu son günlerde çok daha sık sorulmaya başlandı. Tavuklar birçok kişi için beslenme ve geçim kaynağıdır bu yüzden çoğu kişi evinde tavuk besler. Beslenilen tavukların birden fazla özelliğinden yararlanan kişiler tavuklarına büyük özenle bakarlar. Çünkü aksi bir durumda tavuklar hasar alır ve istenilen verim alınamaz.

Tavuklarınıza ve yaşadıkları ortama gereken özeni göstermediğiniz takdirde kötü sonuçlar ortaya çıkacaktır. Her zaman için tavuklarınıza iyi bir bakım yapmalı ve bakımlarını eksik etmemelisiniz. Tavuklarınızın bakımlarına özen göstermeniz çok önemli ve bunun birçok sebebi var. Bu sebepleri göz önünde bulundurmanız ve bunlara göre hareket etmenizde fayda var.

Tavuklara Bakım Yapılmazsa

Tavuklara gereken bakım yapılmadığı takdirde, tavuklar hastalanır ve bünyeleri hasar alır. Bu sebeple de çeşitli problemler oluşur, tavukların bağışıklığı düşer. Bağışıklığı düşen tavuklar ise mikroplara karşı savunmaya geçemez ve bünyeleri yorulur. Bunun sonucunda ise;

1) Uzun süreli veya kalıcı hasarlar alabilirler

2) İstenilen verim alınamaz ve bakterilerle dolarlar

3) Yumurtlayamazlar veya yumurtaları hastalıklı olur

4) İyi bakım yapılmayan tavuklar çevresindeki tavuklara da zarar verir

5) Hastalanan tavuklar yemek yiyemedikleri için bir süre sonra hayatını kaybedebilir

Yukarıdaki sonuçlar tavuklara iyi bakım yapılmadığında gerçekleşir. Bu yüzden her zaman tavuklarınızın bakımına özen göstermeli onlara güzel bir ortam sunmalısınız. Böylece hem tavuklarınız hastalanıp ölmez hem de siz onlardan iyi verimler alabilirsiniz. Tavuklarınızın gelişimini sağlamak ve onları her zaman sağlıklı görmek için dikkatli davranmalı, bakımlarını zamanında ve doğru yapmalısınız.

Tavukların Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tavuklar, yaşadıkları ortamlara ve yedikleri yiyeceklere göre bağışıklık kazanırlar. Bunun yanında gerekli aşıları yapıldığında gayet sağlık olan tavuklar eksik aşılar sonucu hastalanabilirler. Bu yüzden onlara bakım yapılırken ilk olarak çevreleri ve yaşadıkları ortam temiz tutulmalıdır.

Ardından yedikleri yemeklere dikkat edilmelidir ve bakterili besinler tüketmeleri önlemelidir. Ayrıca gerekli aşıların tümünü yaptırmış olmak da çok önemlidir çünkü aşılar bağışıklık kazanmalarını sağlar. Tüm bu bakımlar gerçekleştirildiğinde hayvanların hastalanması önlenmiş olur.tavuklarina iyi bakim yapmazsaniz ne olur

Tavuklar Hastalandığında Ne Yapılmalı?

Tavuklarınız herhangi durumlar nedeniyle hastalanırsa ilk olarak tükettiklerine ve yaşadıkları ortamlara bakılmalıdır. Bu iki unsurun sağlıklı olması tavuklar için çok önemlidir. Hastalanan tavuklar için veterinere gitmek verilecek en doğru kararlar arasındadır.

Bu yüzden tavuklarınız hastalandıysa onları veterinere götürmek en doğru karar olacaktır. Hastalık kapan tavukların diğer tavuklar da zarar vermemesi için bulundukları ortam değiştirilmelidir. Aksi takdirde diğer tavuklarda hastalıklara yakalanabilir ve zarar görebilir.

Tavuklar için Tedavi Yöntemleri

Bakımı yanlış veya eksik yapılan tavuklarda hastalıların görülmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Bu durum meydana geldiğinde ise bazı tedavi yöntemleri uygulanır. Bu yöntemler;

1) Solunum problemi yaşayan tavuklar için enfeksiyon ilaçları kullanılır

2) Yara veya hasar alan tavuklara geçici ağrı kesiciler kullanılır

3) Hastalığı ilerleyen ve öksürük gibi tepkimeler gösteren tavuklar için antibiyotik hapları kullanılır

Bu yöntemlerle tavuklar tedavi edilebilir. Bu yöntemlerin sıralamaları ve aşamaları veterinerler tarafından belirlenir. Herhangi bir işlem uygulanmadan önce veterinere danışmak ve ondan bilgi alarak hareket etmek gerekir.

Bakım Yapılmayan Tavukların Yumurtaları

Yeterli bakımı göremeyen ve bu yüzden hastalanan tavukların yumurtalarının tüketilmemesi gerekir çünkü bu yumurtalarda problem çıkması yüksek bir ihtimaldir. Kişiler hastalıklı tavuklarını tedavi ettirmeden veya bir veterinere göstermeden yumurtalarını kullanmamalıdır. Bu yumurtalar kullanan kişilerin midelerine zarar verebilir ve zehirlenmelerine yol açabilir.

Yorum yapın