Tavuklarınızın Seveceği 5 Bitki Türü

Taze veya kurutulmuş otlar, sürünüzün sağlığını korur o nedenle sizlere aktaracağım bu otlardan sürünüz için temin edebilirsiniz.

Mutfakta kullandığımız bitkilerinin çoğu, tıpkı insanlar için olduğu gibi, tavuklarınız için harika ve çeşitli faydalar sağlar. Böcek ve parazitleri uzaklaştırmak, kümes hayvanlarınız için taze bitki sağlayabilmek gibi bir çok pratik durum için bu otları kullanabilirsiniz. Bu otlardan her tavuk istediği veya ihtiyaç duyduğu kadar çok veya az yiyecektir. Bu otları büyütmek kolaydır. Çoğu iklimde uygun şartları oluşturarak büyütebilirsiniz.

TAVUKLARIN YEMEMESİ GEREKEN BİTKİLER İÇİN İSE İZLE….

YouTube video

1. Lavanta

Tavuklarınızın Seveceği 5 Bitki Türü

Lavanta yaprakları ve çiçekleri, yuvalama yani folluklarda kullanmak için en verimli bitkidir. Aromatik bir stres giderici olan lavanta ayrıca kan dolaşımını arttırır ve böcek ilacı olarak işlev görür, bu nedenle tavukların yumurta salımında faydalıdır. Yapraklar ve çiçekler gerektiği gibi toplanabilir ve kokulu kalmaları için yuva kutularınıza yerleştirilebilir.

Lavanta kuru toprağı ve güneşi sever. Çiçekler, tomurcuklar ve yapraklar, hepsi havada kurutulabilir ve kışın kullanılabilir.

2. Nane

Nane
Nane

Nane deyince nane sınıfına giren çok fazla çeşit vardır. Limon otu, nane ve katip, nane ailesinin bir parçasıdır. Son derece aromatik, ve mükemmel bir kemirgen iticidir ve bu yüzden yuvalama kutularına yani folluklara taze taze koyarsanız işe yarayacaktır. Nane ayrıca insanlarda ve hayvanlarda vücut sıcaklığını doğal olarak düşürmeye yardımcı olur, bu nedenle yaz aylarında buzlu suya ezilmiş taze nane yaprakları eklemek tavukların vucut sıcaklıklarını düşürmesine yardımcı olur.

Nane büyümek çok kolaydır ve hızla yayılırlar, bu nedenle kümesinizin çevresine dikerek doğal bir fare duvarı olarak kullanabilirsiniz fareler bundan hoşlanmazlar. Oldukça iyi bir toprak la birlikte tam güneşte ekilir. Yaprakları kışın kullanmak için kurutulur.

3. Maydanoz

Maydanoz

Maydanoz tavukların favorisidir. Saplarına kadar yerler. Tavuklar için bir beslenme merkezi olan maydanoz, A, B, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir, magnezyum, selenyum ve çinko içerir. Kan damarı gelişimine yardımcı olur ve ayrıca yumurta salımını teşvik eder. Yaprakları kurutun ve tavuk yemlerine ekleyin…

Maydanoz kısmen güneşi ve toprağı sever. Ama bir pencere önünde de büyüyebilirler.

4. Kekik

KEKİK

Kekik endüstrisi tarafından doğal antibiyotik özellikleri nedeniyle araştırılmaktadır. Koksidiyoz, salmonella, bulaşıcı bronşit, kuş gribi ve E. coli ile mücadele ettiği düşünülmektedir. Bu bitki gerçek olamayacak kadar iyi! Ve biliniyor ki tavuklar kekik sever ve onlar için faydalıdır.

Kekik, E ve K gibi vitaminlerin yanı sıra kalsiyum ve antioksidanlarla doludur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini ve solunum sağlığını da destekler. Taze kesilmiş kekik yapraklarını ile sürünüzü beslediğiniz gibi kurutulmuş şekilde yemlere de karıştırılabilir.

Kekik yetiştirirken iyi güneş ve iyi toprak sağlayın.

5. Adaçayı

ADA ÇAYI

Adaçayı tavuklarımızın diyetine eklemek isteyeceğiniz bir bitkidir. Antioksidanlar ve vitaminler bakımından zengindir ve salmonella ve diğer hastalıklarla mücadele ettiği iddia edilmektedir. Hayvanlarınızı taze adaçayı yapraklarıyla beslediğiniz gibi kurutarak yemlere de karıştırabilirsiniz.

Diğer Akdeniz bitkilerinin çoğunda olduğu gibi adaçayı, güneşte ve iyi drene toprakta en iyi şekilde yetişir.

Yorum yapın