Tavus Kuşları Her Gün Yumurtlar Mı ?

Tavus kuşları her gün yumurtlar mı? Cevap hayır. Peahens, arka bahçenizdeki yumurtlayan tavuklar kadar üretken değildir. Tavus kuşları her gün yumurtlar mı Ancak yıl boyunca değil, her gün kısa bir süre için yumurta bırakırlar.

Tavus Kuşları Her Gün Yumurtlar mı?

Tavus kuşları civciv üretmek amacıyla her yıl belirli sayıda yumurta bırakırlar. ‘Tavus kuşları her gün yumurtlar mı’ hakkında daha fazla tartışmadan önce, önemli bir şey bilmelisiniz. Burada bununla ilgili daha fazla açıklama yapmaya çalışıyoruz.

tavus kuşu

Tavus kuşları sülünlerle akrabadır ve aslen Hindistan ve diğer bazı Güneydoğu Asya ülkelerindendir. En yaygın renk çeşitleri iki tiptir.

Bunlar yeşil çeşit ve mavidir (Pavo muticus & Pavo cristatus). Tavus kuşları çok dayanıklı ve uzun ömürlü kuşlardır. Doğru koşullar, uygun bakım ve yönetim ile evcil tavus kuşu yaklaşık 40 ila 50 yıl yaşayabilir.

Tavus kuşu çok gürültülüdür ve yüksek sesler çıkarır. Kırsal alanlarda yaşıyorsanız, iyi bekçi kuşları da olabilirler.

üreme

Tavus kuşları genellikle 2 yaşında olgunlaşır. Bazı tavus kuşları birinci doğum günlerinden sonra verimli yumurtalar bırakmaya başlar. Tavus kuşlarının olgunlaşması tavus kuşlarından daha uzun sürer.

Tavus kuşunun olgunluğa ulaşması genellikle yaklaşık 3 yıl sürer. Üç yıl sonra kuyrukları da olgunlaşır. Bir tavus kuşu , tavus kuşlarını potansiyel eşlere etkilemek için gösteriş yapar ve muhteşem kuyruk tüylerini kabartır. Ancak çoğu durumda tavus kuşları onu görmezden gelir.

Tavus kuşu üremeye hazır olduğunda kısa bir süre için bu izlenimi kabul eder. En iyi üreme sonuçları için her dört ila beş tavus kuşu için bir tavus kuşuna izin verin.

Tavus kuşunun kuyruğundaki tüyler yaz sonunda tüy dökme nedeniyle dökülür. Sonuç olarak bu mevsimde üreme olmaz. Erken ilkbahar, tavus kuşunun mükemmel üreme dönemidir.

Yumurtlama

Erken ilkbaharda çiftleştikten sonra tavus kuşları yumurtlamaya başlar. Genellikle tavus kuşları yaklaşık 6 ila 10 gün boyunca her gün yumurtlamaya başlar ve ardından yumurtadan çıkmak için yumurtaların üzerine oturur.

Daha fazla yumurta üretimi istiyorsanız, yumurtaları yuvalarından düzenli olarak çıkarın. Bunu yapmak yaklaşık bir ay boyunca yumurtlamaya devam edebilir. Bazı insanlar yumurtaları yemeyi sever, çünkü bir tavuğun yumurtasının çoğu oldukça besleyici, değerli ve tüketim için nispeten güvenlidir.

Bakmak istediğiniz kuş sayısına göre birkaç yumurta kuluçkaya yatırın. Yapay kuluçka genellikle yaklaşık bir ay sürer.

tavus civcivleri

Bir aylık kuluçka döneminden sonra muhtemelen yeni sevimli civcivler göreceksiniz. Tavus kuşlarınızın onları büyütmesine izin verebilirsiniz. Tavus kuşları ve yavrularını, civcivler yaygın ve zararlı avcılardan uzak duracak kadar büyüyene kadar ayrı bir bölmede tutun.

Tavuğunuzun yumurtadan çıkmasına izin verirseniz, civciv üretmesi yaklaşık 28 gün sürer.

Yorum yapın