Tavus Kuşu Yetiştiriciliği

Tavus kuşu yetiştiriciliği yeni bir iş fikri değil. Bu kuşlar yaygındır ve çok uzun zaman önce insanlar tarafından yetiştirilmektedir. Tavus kuşu yetiştiriciliği

İnsanlar et, yumurta üretmek ve ayrıca güzellikleri için çeşitli kümes kuşları yetiştirirler. Ancak tavus kuşları eti veya yumurtası için yetiştirilmez, daha çok güzellikleri için yetiştirilirler.

Tavus kuşları çiftçiler için çok faydalıdır ve zararlı böcekleri, yılanları vb. yiyerek çiftçilere yardımcı olurlar. Doğa için çok faydalıdırlar.

Çeşitli kümes hayvanı kuşları yetiştirmek, en iyi ve kazançlı iş girişimlerinden biridir. Tavus kuşu üretimi de oldukça karlıdır. Ancak et veya yumurta için kullanılmazlar. Çoğunlukla güzellikleri için ve ayrıca bir mülkün güzelliğini arttırmak için evcil hayvan olarak yetiştirilirler.

Bazı insanlar da tavus kuşlarını hobi olarak ve eğlence amaçlı yetiştirirler. Tavus kuşu yetiştirmek çok zevkli.

Tavus kuşu yetiştiriciliği tıpkı tavuk , ördek , kaz , hindi , bıldırcın , kuğu gibi diğer kümes hayvanlarını yetiştirmek gibidir . Ve onları yetiştirmek çok kolay ve basittir.

Tavus Kuşu Yetiştiriciliği

Tavus Kuşunun Ekonomik Önemi

Hint ve Burmalı tavus kuşları en güzel kuşlar olarak kabul edilir. Tavus kuşları çok güzeldir ve tüyleri hemen hemen her tür insanı kendine çeker.

Tavus kuşu izlemek güzeldir. Çok eğlenceliler ve aktivitelerini izlemek çok zevkli. Yani tavus kuşunu göstermek iyi bir iş olabilir.

Genellikle tavus kuşları eti veya yumurtası için yetiştirilmez. Ancak piyasada oldukça değerlidirler. Fiyatı yüksek olan kuşlar arasındadır.

Bu nedenle tavus kuşu yetiştiriciliği, güvercin, tavuk, ördek ve diğer kümes hayvanları yetiştiriciliği işi gibi kesinlikle çok karlı .

Tavus kuşu özellikleri de ev dekorasyonu için büyük talep ve değere sahiptir. Henüz hiç tavus kuşu görmemiş sıradan bir kişi de tüylerinin hayranıdır.

Tavuskuşu özellikleri uluslararası alanda büyük bir popülariteye sahiptir. Birçok lüks mağaza, yüksek talep ve popülerlik nedeniyle tavus kuşu özelliklerini satar.

Ticari tavus kuşu yetiştiriciliği henüz çok popüler değil. Şu anda tavus kuşlarını birkaç çiftlikte ve hayvanat bahçesinde görebilirsiniz. Hindistan’da tavus kuşları hem vahşi doğada hem de ticari çiftliklerde oldukça bulunur.

Tavus kuşları hem kasaba hem de köy bölgelerinde ticari olarak yetiştirilmeye uygundur. Size en yakın vahşi yaşam hizmet merkezleriyle iletişime geçin ve bölgenizde ticari tavus kuşu yetiştiriciliğine izin verilip verilmediğini öğrenin.

tavus kuşunun özellikleri

Tavus kuşunun yanardöner mavi-yeşil veya yeşil renkli tüyleri vardır. Baş, boyun, van ve boğaz koruyucusu biraz mavi renklidir. Hem tavus kuşunun hem de tavus kuşunun başının üstünde sorguç vardır. Bacakları kırmızımsıdır.

Tavus kuşlarının çok çekici kuyrukları vardır ve güzel kuyruklarını tavus kuşlarını çekmek için kullanırlar. Kuyruklarını yelpazelediklerinde kuyruklarında ‘gözler’ görebilirsiniz. Tavus kuşları, çok etkileyici ve akıllara durgunluk veren tavus kuşlarını çekmek için kuyruk tüylerini kaldırarak dans ederler.

Tavus kuşları her zaman bir grupta kalmayı sever. Genellikle bir grupta 5 ila 6 tavus kuşu olan 1 tavus kuşu görürsünüz. Yabani tavus kuşlarında kısa bir süre yerde hareket ederler, çoğu zaman büyük ağaçların üzerinde kalırlar.

Tahıllar, böcekler, yılanlar, küçük balıklar, kurbağalar vb. en sevdikleri yiyeceklerdir. Peahens, yerde küçük bir delik açarak yaklaşık 3 ila 5 yumurta bırakır. Yumurtalar kirli beyaz renklidir.

Ve yumurtalarından çıkmaları yaklaşık 27 ila 30 gün sürer. Tavus kuşlarının ortalama yaşam süresi 35 yıl civarındadır. 3-4 yaşlarında cinsel olgunluğa ulaşırlar.

Tavus Kuşu Yetiştiriciliği

Tavus Kuşu Çiftçiliğinin Avantajları

Tavus kuşunun ticari üretiminin birçok faydası veya avantajı vardır. Burada ticari tavus kuşu yetiştiriciliği işine başlamanın en önemli avantajlarını açıklamaya çalışıyoruz.

  • Tavus kuşu yetiştiriciliğinin ana faydası ‘çok zevkli’ olmasıdır. Tavus kuşları çok güzel kuşlardır ve onların aktivitelerini izlemek çok zihin tazeleyicidir.
  • Küçük ölçekli tavus kuşu üretimine çok az bir yatırımla başlayabileceksiniz.
  • Yatırım getiri oranı çok yüksektir. İşinizden iyi karlar elde edebileceksiniz.
  • Arka bahçenizi kullanabilir ve bazı ekstralar yapabilirsiniz.
  • Diğer kümes kuşları gibi , tavus kuşları da fazla bakım ve başka bir yönetim gerektirmez.
  • Tavus kuşları ve ürünleri pazarda büyük talep ve değere sahiptir.
  • Ticari tavus kuşu üretimi, kırsal kesimdeki insanlar için büyük bir istihdam kaynağı olabilir. Özellikle işsiz eğitimli gençler için.

Tavus Kuşu Yetiştiriciliğine Nasıl Başlanır?

Arazinizde tavus kuşu yetiştirmek istiyorsanız, onları besleyici yiyeceklerle beslemeli ve onlar için uygun ortamı sağlamalısınız.

Tavus kuşları omnivordur, normal yiyecekleri buğday, pirinç, sebzeler, tohumlar, böcekler, salyangozlar vb. içerir. Papaya, kavun ve diğer meyveler de en sevdikleri yiyeceklerdir.

Besleyici yiyecekler sağlamanın yanı sıra, günlük olarak yeterli miktarda taze ve temiz su sağlamanız gerekir.

Büyük ölçekli tavus kuşu yetiştiriciliğine başlamak nispeten kolaydır. Burada ticari tavus kuşu yetiştiriciliği işine başlama hakkında daha fazla bilgi vermeye çalışıyoruz.

Bir Eğitimi Tamamlayın

Öncelikle tavus kuşlarının yetiştirilmesi ve bakımı için bir eğitim tamamlamaya çalışın. Mevcut bazı çiftlikleri ziyaret edebilir ve onlardan eğitim isteyebilirsiniz. Pratik bilgiye sahip olmak çok önemlidir.

Bir İş Planı Yapın

Başlamadan önce etkili bir tavus kuşu yetiştiriciliği iş planı yapın ve başlangıçtan pazarlamaya kadar her şeyi iş planına dahil etmeye çalışın. Yeni başlayan biriyseniz iş planı yapmak için bir uzmandan yardım isteyebilirsiniz.

İyi Bir Konum Seçin

Bu, büyük ölçekli bir tavus kuşu üretim işine başlamanın çok önemli bir parçasıdır. İyi bir lokasyon seçimi, iyi üretimle doğrudan ilişkilidir.

Bununla birlikte, bu işe başlamak için arka bahçenizi veya mevcut arazinizi kullanabilirsiniz.

Seçtiğiniz yerde elektrik, su ve iyi ulaşım sisteminin mevcut olduğundan emin olun. Çünkü tüm bunlar bu işe başlamak için çok önemli.

İyi Irk Seçin

Dünyada birçok tavus kuşu ırkı mevcuttur. Genellikle tavus kuşlarının üç türü vardır ve geri kalanlar melez veya melezlerdir.

Bazı yaygın tavus ırkları Blue Indian, Black Shoulder, Bufford Bronze, Charcoal, Cameo, Green Peafowl (Java Green), Opal, Oaten, Spalding, Purple, White, Alaca vb.

Bu ırklar arasında Blue Indian çoğunlukla yetiştirilen tavus kuşudur. Çoğu insan bu cinsi sever, esas olarak yumuşak başlı ve ürkek doğaları için.

Tavus Kuşu Yetiştiriciliği

Davranış

Tavus kuşları diğer sülünler gibi suda yıkanmazlar. Tüylerini toz ve kuru toprağa kuvvetlice sürterek kendilerini temizlerler. Toz banyosu yapmayı severler.

Hint mavi tavusları en çok yetiştirilen evcil türlerdir ve yumuşak ve ürkek yapıları nedeniyle çok popülerdir. Yeşil tavus kuşu doğası gereği agresiftir ve evcil kuş olarak daha az yaygındır.

Konut

Büyük ölçekli tavus kuşu yetiştiriciliği durumunda, yeterli konut ve iyi bir ortam sağlamanız gerekir. Genellikle her kuş için 100 fit kare alan gerekir. Muhafaza alanını tavus kuşunun trenlerinin uzunluğuna göre ayarlayın.

Genellikle tavus kuşu trenleri 5 fitten uzun olabilir. Kulübeleri en az 8 fit yüksekliğinde olmalıdır. Duvarlar ve çatı için kümes teli kullanabilirsiniz. Küçük bir baraka veya ahıra benzer bir ahşap barınak sağlayın.

Bu alanı samanla kaplayabilir ve içeride ısıtıcı bir ışık tutabilirsiniz. Yuva yapan tavus kuşlarınız varsa, büyük bir baraka veya ahır sağlayın. Yiyecek sağlamak için kulübenin içinde asılı tabaklar kullanın ve içine pislik bulaşmaması için suyu yüksek tutun.

Tavus kuşları harika uçan kuşlar olduğu için kalemlerini örtmeniz gerekecek. Genellikle tavus geceleri tünemeyi sever. Evin içinde onlar için uygun tünek yeri yapmalısınız. İyi havalandırma sistemi sağlayın.

Evi, rakun vahşi köpekleri veya tilkiler gibi her tür yırtıcı hayvanı önlemek için yeterince uygun hale getirin.

besleme

Tavus kuşları omnivordur. Herhangi bir bitki veya hayvan maddesi olsun, hemen hemen her şeyi yerler. Yabani incir, yemişler ve sert kabuklu yemişler mevsiminde en sevilen yiyeceklerdir, ancak tohumlar, tahıllar ve yapraklar tüm yıl boyunca temel öğelerdir.

Ayrıca fareleri, kurbağaları, küçük yılanları, çeşitli küçük memelileri, karıncalar, çekirgeler, termitler gibi çeşitli böcekleri yakalayıp yemeyi severler.

Tavus kuşları, diğer evcil kümes kuşları gibi sık sık su içmezler. Genellikle öğle dinlenmeleri sırasında ve öğleden sonra yemek yerken su içerler. Tünemeye gitmeden hemen önce tekrar içerler.

Ayrıca tavus kuşunuzu muz, soğuk, yer fıstığı, çeltik, domates vb. gibi çok çeşitli mahsul ve meyvelerle besleyebilirsiniz. Şeftalileriniz varsa onları hindi başlangıç ​​yemi, haşlanmış tavuk yumurtası vb. ile besleyebilirsiniz.

üreme

Genellikle tavus kuşunun üreme mevsimi musonla başlar. Bu mevsimde çiftleşmenin bazı avantajları vardır. Şeftali, yağmurlardan kaynaklanan yiyecek bolluğundan yararlanır.

Tavus kuşları tavus kuşlarını çekmek için trenlerini gösterip dans ederler. Her tavus kuşu bu mevsimde kendi grubunda 5 ila 6 tavus kuşu ile çiftleşir.

Başarılı çiftleşmeden sonra tavus kuşları yumurtlar. Genellikle yumurtalarının yumurtadan çıkması yaklaşık 27 ila 30 gün sürer.

İlgili

Tavus kuşlarınıza iyi bakmanız, kuşların iyi büyümesi ve aynı zamanda sağlığı için çok önemlidir. Bu nedenle, kuşlarınıza her zaman iyi bakmaya çalışın. Her zaman bölgenizdeki bir veterinerle iyi iletişim kurmaya çalışın.

Tavus Kuşu Yetiştiriciliği

Pazarlama

Tavus kuşu yetiştiriciliği tüm dünyada oldukça yaygındır ve çok kazançlı bir iş olarak kabul edilir. Tavus kuşu yetiştiricilerinin çoğu, renkli tüylerini üretmek ve ayrıca meraklılara canlı kuş satmak amacıyla onları yetiştirir.

Tavus kuşu tüyü, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünya çapında büyük bir talep görmektedir. Öğrendiğimize göre bazı yerlerde tek tüy fiyatı 1 ile 5 euro arasında değişiyor.

Fiyat boyutuna bağlı olmasına rağmen. Tavus kuşları yılda bir kez tüy değiştirir ve her yıl yetişkin bir kuştan yaklaşık 150 ila 200 tüy alabilirsiniz.

Bu nedenle, ticari tavus kuşu yetiştiriciliği işine başlamak istiyorsanız, önce ürünlerinizi pazarlamayı düşünün. Çünkü ürünlerinizi iyi pazarlayamazsanız girişiminiz karlı olmayacaktır.

Bunlar, başarılı bir tavus kuşu yetiştirme işini başlatmanın ve yürütmenin ortak adımları ve yollarıdır. Umarım bu rehber size yardımcı olmuştur! İyi şanslar & Tanrı sizi korusun!

Tavus Kuşu Yetiştiriciliği

Sıkça Sorulan Sorular

İnsanlar tavus kuşu yetiştiriciliği hakkında birçok soru soruyor. Burada tavus kuşu yetiştirme ile ilgili en sık sorulan soruları listelemeye ve cevaplamaya çalışıyoruz. Umarım cevabınızı bulursunuz. Daha fazla sorunuz varsa bize sormaktan çekinmeyin.

Tavus kuşu yetiştiriciliği karlı mı?

Evet, tavus kuşu yetiştiriciliği çok karlı bir iştir. Çünkü bu işe başlamadan önce iyi bir pazarlama imkanı sağlamanız gerekiyor. Ürünlerinizi iyi pazarlayamazsanız, üretim işiniz karlı olmayacaktır. Bu nedenle, önce pazarlama stratejilerinizi belirleyin.

Tavus kuşları bir çiftlikte ne işe yarar?

Tavus kuşları, çiftliğinizdeki haşere ve böcekleri kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Tavus kuşu yetiştirmek ne kadar sürer?

Tavus kuşu genellikle 3 yaşında olgunluğa erişir.

Tavus kuşlarının maliyeti nedir?

Çeşitliliğe, yaşa ve ayrıca bulunduğunuz yere bağlıdır. Bir tavus kuşunun ortalama fiyatı 35$ ile 275$ arasında değişebilir. Bununla birlikte, kesin fiyat bir yerden bir yere değişebilir.

Yavru tavus kuşunun fiyatı ne kadar?

Yavru bir tavus kuşunun ortalama fiyatı 10 ila 30 dolar arasındadır.

Tavus kuşu yılda kaç kez yumurtlar?

Çok sayıda faktöre bağlıdır. Ancak tavus kuşlarının çoğu yumurtlayabilir ve yılda 2 yumurtadan çıkabilirler.

Tavus kuşunun ömrü ne kadardır?

Bir Hint tavus kuşunun ortalama ömrü yaklaşık 15 yıl kadardır.

Tavus kuşlarının bakımı zor mu?

Evet, tavus kuşlarının bakımı oldukça zordur. Ancak, büyük muhafazalarınız varsa, bakımı çok daha kolay olacaktır.

Tavus kuşları yılanları uzak tutar mı?

Evet, tavus kuşları yılanları uzak tutacaktır. Tavus kuşları, kendi bölgelerinde yılanların yaşamasına izin vermez.

Tavus kuşları için en iyi yem nedir?

Tahıllar ve sebzeler tavus kuşlarınızı beslemek için iyidir.

Hangi tavus kuşu yiyecek?

Tavus kuşları omnivordur ve tohumlar, tahıllar, meyveler, sebzeler ve meyvelerin yanı sıra böcekler, eklembacaklılar, küçük kertenkeleler, yılanlar, kurbağalar ve kemirgenler yerler.

Tavus kuşları hangi ayda yumurtlar?

Çoğu durumda, tavus kuşları Nisan ortasında yumurtlamaya başlar.

tavus kuşu yumurtası yenir mi

Evet, tavus kuşu yumurtaları yenilebilir. Ancak yumurtaları yemek için kullanmamalısınız. Bunun yerine kuluçka için yumurtaları kullanın. Çünkü tavus kuşu yılda sadece birkaç yumurta bırakır.

Tavus kuşları fare yer mi?

Evet, tavus kuşları omnivordur ve yenilebilir buldukları hemen hemen her şeyi yerler. Hem bitki özlerini hem de kırkayaklar, çıyanlar, termitler, fareler, fareler ve kurbağalar gibi küçük hayvanları yerler.

Tavus Kuşu Yetiştiriciliği

tavus kuşu yılan yiyebilir mi

Evet, tavus kuşları yılanları yiyebilir.

Tavus kuşu doğal olarak ne yer?

Tavus kuşları omnivordur, yani hem bitkileri hem de hayvanları yerler. Vahşi doğada tavus kuşu, yerde bulabilecekleri bitkiler, böcekler ve küçük canlılar için yem arar.

Tavus kuşları agresif midir?

Evet, tavus kuşlarının bazen agresif oldukları biliniyor.

tavus kuşu yumurtaları kaç günde açılır

Tavus kuşu yumurtalarının yumurtadan çıkması 28 ila 30 gün sürer.

Erkek tavus kuşuna ne denir?

Erkek tavus kuşuna ‘ tavus kuşu ‘ denir .

Dişi tavus kuşunun adı nedir?

Dişi bir tavus kuşuna ‘ peahen ‘ denir .

Tavus kuşu yavrularına ne denir?

Tavus kuşu yavrularına ‘ şeftali ‘ denir .

Erkek tavus kuşları yumurtalarının üzerine mi oturur?

Hayır, erkek tavus kuşları şeftalilerin kuluçkaya yatmasına veya beslenmesine katılmazlar . Tavus kuşları 28-30 gün yumurtaların üzerinde oturur ve şeftali yetiştirme işini üstlenirler.

Yorum yapın