Taze Tavuk Yumurtası 6 Ay Nasıl Saklanır?

Yaşamınızda bahçenize inip, yuva kutunuza ulaşarak ve taze bir yumurtayı elinize alarak onun zevkine ve tadına varmak çok güzel bir duygudur. 

Keyifli bir şekilde içeri girip kahvaltınızı hazırlamak için yumurtayı mutfağınıza götürün. Ama yumurtayı tutmak ve daha sonra yemek istiyorsan ne yaparsın? Nerede saklamalısınız ve ne kadar süre saklayabilirsiniz?

Yumurtayı Temizleme

Yumurtaları yemeden ya da saklamadan önce, yapmanız gereken ilk şey onları temizlemek.

Eğer biraz kirden endişe etmiyorsanız ve yumurtaları kendiniz kullanıyorsanız onları temizlemek için endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, yumurtaları bir arkadaşınıza veya aile üyesine veriyorsanız onlara kirli yumurtalar vermek istemezsiniz sanırım.

Yumurtalarınızı temiz tutmak için yapabileceğiniz en iyi şey, tavuklarınızın yumurtalarının samanın içinde kalmasını sağlamaktır. Her gün samanı değiştirmeniz gerekmiyor, sadece yumurtaları topladıktan sonra her gün pislikleri aldığınızdan emin olun bazen tavuklarımız folluklarda pisler.

Ne yazık ki ne kadar temiz olursanız olun elbette sizi rahatsız edici yumurtalar alacaksınız. Yumurtalarınızı ıslak mendil yardımı ile temizleyebilirsiniz. Yada ılık su altında temizleyebilirsiniz. Kurumuş parçalar için ise bir diş fırçası yardımcı olacaktır. 

Not: Yumurtaları kuluçkaya hazırlıyor iseniz ıslanan yumurtaları çok hızlı bir şekilde kurulamalısınız. Çünkü yumurtalar üzerinde koruyucu katmanlar vardır bu katman yumurta içindeki civcivi korur…

Tavuk Yumurtası Nasıl Saklanır?

Yumurtalarınız temizlendiğinde saklanabilirler. Burada iki seçeneğiniz var: ya yumurtaları oda sıcaklığında bırakın ya da yumurtaları buzdolabınızda saklayın.

Bu kuralın bir istisnası vardır – eğer yumurtalarınızı su ile temizlemeniz gerekiyorsa, o zaman bunları buzdolabında saklamak daha güvenlidir – bunun sebebi yumurtanın koruyucu katmanını kaldırmanızdır. Kuluçkalık yumurta ise oda sıcaklığı önerilir. 

Oda sıcaklığında taze yumurta saklamak

Taze yumurtalarınızı buz dolabına taşımayı düşünmüyor iseniz. Yapanız gereken oda sıcaklığında yumurtalarınızı bekletmek olacaktır. Bu süre maksimum bir ayı geçmemelidir. Sonrası bozulmuş yumurtalar olabilir. 

Yumurtaları herhangi bir kapta kutuda saklayabilirsin – bizimkileri samanla dolu bir sepette tutarız. Ancak, onları ‘daha taze tutmak’ istiyorsanız, bunları eve aldıktan sonra bir yumurta kartonuna dizdiğiniz den emin olun

Yumurtaları oda sıcaklığında saklamak iyidir; Ancak buz dolabında daha uzun süre dayana bilirler.

Taze Tavuk Yumurtası 6 Ay Nasıl Saklanır?
  • 360 derece rotasyon yumurta taze tutar
  • Tek seferde 36 yumurta tutabilir
  • Döner raf, seçtiğiniz yumurtaya erişmenizi kolaylaştırır.

Taze Yumurtaları Buzdolabında Saklamak

Yumurtalarınıza kolay erişmek ve raf ömrünü uzatmak istiyorsanız, her şekilde yumurtalarınızı buz dolabında  tutmak olacaktır. 

Yumurtalarınızı buzdolabına koyduğunuzda, bunları bir yumurta kartonuna veya mühürlü bir kap içine koyabilirsiniz. Kapalı bir kapta (örneğin bir beslenme çantasında)  saklanan yumurtalar, altı aya kadar kolayca tutabilecek ve hala taze tadacaktır. Fark edebileceğin tek şey, yumurta akı biraz akıcı olabilir.

Yumurtaların tarihinden endişe duyuyorsanız, bir kalem kullanabilir ve yumurtaların kabuk üzerine koyulduğu tarihi yazabilirsiniz. Yumurtalarını daha uzun ömürlü yapmak için dondurmak ister misin? Bunun için aşağıda bulunan yumurta saklama kaplarından temin ede bilirsiniz. 

Lock Lock Eggs Dispenser
  • Bu yeniden kullanılabilir yumurta kartonları, yumurtalarınızı daha uzun süre taze tutan, garantili bir hava sızdırmaz conta ile yapılmıştır.
  • Silikon conta ve dolgu, yumurta kırılmalarını önler
  • Tüm boy yumurtaları küçükten jumboya sığacak şekilde tasarlandı

ÜRÜNÜ SATIN ALA BİLİRSİNİZ. TIKLA

Yumurta Uzun Dönem Nasıl Saklanır

Kızlarınız tam hızda salıyor ve yumurtaları yemeye devam edemiyorsanız (şanslısınız!) Yumurtaları buzdolabına atarak dondurabilirsiniz.

Yumurtalarınızı dondurmak için yumurta sarısını yumurta beyazından ayırmanız gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu plastik bir şişedir.

Yumurtaları bir kaseye kırın, daha sonra sarının üzerinde tuttuğunuz boş plastik şişeyi sıkın. Eğer bunu doğru yaparsanız, yumurta sarısı şişeye doğru içine girmelidir. Deneyimlerimize rağmen, dondurucu yumurtalar tavsiye etmemize bakmayın uzun vadeli dayanan yumurtalar çözüldükten sonra aynı tatmazlar.

Tavuk Yumurtaları Ne Kadar Süre Dayanırlar?

Yumurtalarınızı temizlemediyseniz  koruyucu katmanları bozulmamışsa, en az bir ay boyunca oda sıcaklığında bırakılabilirler ve hala yemek için iyi olurlar. Yumurtalarınızı buzdolabına koymayı seçtiyseniz o zaman buzdolabında altı aya kadar dayanabilirler.

Bir yumurta kötü ise nasıl kontrol edilir

Bazen, yumurtalarınızın kötü olup olmadığını kontrol etmek istersiniz. Örneğin, tavuklarınızın yumurtalarını koymak için ‘alternatif’ yerler bulabilirler.

Eğer ‘gizli’ bir yuvada yumurta yığını bulursanız, kötü olup olmadığını öğrenmek için çok basit bir numara vardır.

Yumurtaları alın ve bir kase suya koyun. Kasenin dibine düşen yumurtalar yemek için iyi ve güvenlidir.

Bir kase suya erişiminiz yoksa veya daha hızlı bir alternatif arıyorsanız, o zaman yumurtayı dinleyebilirsiniz. Yumurtayı kulağınızın yanına koyun, ardından hafifçe sallayın. Kabuğun etrafındaki yumurtayı duyabiliyorsanız, o zaman kötüdür ve onu atmanız gerekir.

Yorum yapın