Tüy Döken Tavuklara Verebileceğiniz 5 Protein Kaynağı

Yılın bu zamanında, eski tüyleri yenilerini üretmek için dökerken yumurta üretimi düşer.

Yine yılın o zamanı, kümeslerimizin yumurta yerine tüyle dolu olduğu zamanlar. Tüy dökümünde hiç şüphesiz, zavallı tavuklarımıza yılın diğer kısımlarına göre daha çok ilgi duyuyor ve üzülüyoruz. Tavuklar eski, kirli tüylerini atar ve sağlıklı yeni tüylerle büyürler, ancak tüy dökme, çekici olmayan görünümlerden çok daha fazlasını içerir.

Tüy dökmedeki tavuklar, vücutlarının enerjisinin çoğunu yedek tüy üretmeye harcarlar. Sonuç olarak, tavuklar bu dönemde yumurtlamazlar.

Tüy Değiştirmenin Etkileri

Tüy dökümü genellikle sonbaharın sonlarında tamamlandığından, gün ışığı, yumurta üretimi için gerekenin ötesinde en aza inmiş olacaktır. Yani yumurta üretimi yıl için bitmiştir. Tüy döken bir tavuk hem fiziksel hem de havayla ilgili hastalık riski altındadır, çünkü tüyler hem cildini korumaya hem de vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur.

İkincisi, özellikle bir kuş, sıcaklıkların önemli ölçüde düştüğü sonbaharın sonlarında tüy dökmeye başlar.

Tüy dökümü, tavuklarınızın fizyolojisini de derinden etkileyebilir. Tüyler çoğunlukla saç, toynak ve tırnaklarda bulunan bir protein türü olan keratinden oluşur. Bir tavuğun tüyleri, vücudunun toplam proteininin yaklaşık yüzde 25’ini oluşturur. Tüy dökme mevsimi boyunca protein açısından zengin bir diyetle beslenmezse , bir kuşun vücudu, tüylerini yenilemek için ihtiyaç duyduğu proteini elde etmek için doğal olarak diğer kaynaklardan, özellikle de kendi vücudundan yararlanacaktır.

Protein vücut dokusunun oluşturulması ve canlandırılması için hayati önem taşıdığından , protein desteği verilmediğinde hayvanların hasta olmasına sebep olacaktır.

Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Neyse ki, biz sürü bakıcıları, yıllık zorlu zamanda minimal düzeyde tüylü dostlarımıza kolayca yardımcı olabiliriz. 

Bizim tarafımızdan gerekli olan tek şey, sürülerimize uygun yemi sunmak ve bunu sağlıklı, protein açısından zengin gıdalarla desteklemek. İşte tavukları rahatlatmak için yaygın olarak bulunan beş protein seçeneği. 

Proteinle Güçlendirilmiş Yem 

Katman rasyonları tipik olarak yaklaşık yüzde 16 protein içerir . Bu protein seviyesi yılın diğer zamanlarında yeterli iken, tüy dökümü döneminde yetersizdir.

Tüy döken kuşlar, tüylerin yeniden büyümesi için gerekli besinleri sağlamak için en az yüzde 20 protein içeren yemlere ihtiyaç duyarlar. Av kuşu yemi ve piliç rasyonları (bu kuşların hızlı büyümesini sağlamak için) daha yüksek protein seviyeleri içerir ve bir sürünün protein alımını artırmak için tüy dökme sırasında ikame edilebilir. 

Tüy Döken Tavuklara Verebileceğiniz 5 Protein Kaynağı
Tüy Döken Tavuklara Verebileceğiniz 5 Protein Kaynağı

Yumurtalar 

Tüy döken tavuklarımızın yumurtlamaması nedeniyle yumurta stoğumuzun hızla azalacağı doğru olsa da, yumurtalar sürümüz için mükemmel bir protein kaynağı olmaya devam ediyor. Çırpılmış yumurtalar ve haşlanmış yumurtalar kabaca doğranabilir ve tüy dökümü mevsiminde haftada birkaç kez sunulabilir.

Sunduğunuz yumurtaların tamamen sert pişmiş ve yumuşak pişmiş ve akıcı olduğundan kesinlikle emin olun. Sürünüze, kümes ve folluklardan yeterince uzakta, koşarken ek yumurtalar ile beslemenizi öneririm. 

Kurutulmuş Yemek Kurtları 

Bu tavuk favorileri, sürü sahipleri arasında giderek daha popüler hale geldi ve bu nedenle on yıl öncesine göre bulmak çok daha kolay. Birçok yem dükkanı ve çiftlik tedarik mağazası, yem koridorunda diğer paketlenmiş kümes hayvanı atıştırmalıklarının yanı sıra kurutulmuş kurt satar. Ayrıca oradaki yabani kuş tohumları bölümünde ve ev geliştirme mağazalarında (genellikle daha ucuz bir fiyata) bulunabilirler.

“Daha ucuz” görecelidir, ancak küçük bir kutu kurt oldukça pahalıya mal olabilir. Mümkünse, toplu olarak kurutulmuş un kurdu satın alın. Kurtları tavuk yemine serpin…


Devamını oku: Tavuklar ne yerse yumurtlar 


Ayçiçeği 

Proteinle dolu ve aynı zamanda lezzetli ayçiçeği  – kabuğu ayıklanmış ayçiçeği tohumları – kuşlarınıza sunabileceğiniz basit bir ektir. Bulması kolaydır (yem dükkanları, çiftlik malzemeleri mağazaları, yabani kuş mağazaları, hatta süpermarketler) ve beslemesi kolaydır. Onları dışarı atın ve izleyin!

Kabuklu ayçiçeği tohumları da işe yarar. Bunları bir süpermarketten satın alıyorsanız, insan tüketimi için terbiyeli veya aromalı olmadıklarından emin olun. 

Tüy Döken Tavuklara Verebileceğiniz 5 Protein Kaynağı
Tüy Döken Tavuklara Verebileceğiniz 5 Protein Kaynağı

Tıknaz Fıstık Ezmesi 

Hem insanlar hem de tüy döken tavuklar için mükemmel bir protein kaynağı olan tıknaz fıstık ezmesi (tereyağının içine iri kıyılmış yerfıstığı eklenmiş bir ürün) kuşlara lezzet, doku ve ihtiyaç duydukları besin desteğini sunar. Ortalarına yerleştirilmiş bir kağıt tabak veya kare kalın karton üzerine oldukça büyük bir kepçe verin.

İlk başta onlara garip ve yabancı görünebilir. Ama sonunda meraklı bir tavuk, çekingen kahverengi davetsiz misafiri geçici olarak gagalamaya cesaret edecek.

Fıstık ezmesinin yüzeyine kuşları teşvik etmek için kurutulmuş kurtları veya ayçiçeği çekirdeklerini (tanınabilir ikramlar) hafifçe serpmek yardımcı olabilir. Fıstık ezmesini ara sıra -belki de haftada bir- verin çünkü macunsu yapısı fıstık ezmesine bağlı gagalarda problem oluşturabilir.

Fasulye Kaçının! 

Kuru fasulye, kuşlarınızın protein alımını artırmak için mükemmel bir çözüm gibi görünebilir. Ucuzdurlar, bulunmaları ve saklamaları kolaydır.

Ne yazık ki, sürünüzü kuru veya çiğ fasulye beslemek onlar için bir ölüm cezası olabilir. Kuru ve çiğ fasulye, tavuklar için çok küçük miktarlarda toksik olan fitohemagglutinin (PHA) adlı bir kimyasal içerir .

PHA, bir kuşun bağışıklık sistemini etkiler ve karaciğere, böbreklere, pankreasa ve üreme organlarına zarar verebilir. Hatta ölüme bile yol açabilir.

Doğru hazırlanırsa – 6 saat pişirilir ve iyice durulanırsa – fasulye tavukların tüketmesi için tamamen güvenlidir. Ancak ben tavuklarıma önerdiğim diğer protein takviyelerini vermeyi ve fasulyeleri ailemin sofrasına koymayı tercih ediyorum. 

Yorum yapın