Vorwerk Tavuğu Özellikleri, Mizaç ve Menşei

Vorwerk tavuğu, Almanya menşeli çift amaçlı ender bir cinstir. Cins, yetiştirici Oskar Vorwerk‘in ismini almıştır. Niyeti, yetiştirilmesi kolay, iyi bir yumurtacı ve iyi büyüklükte bir et üreticisi olan cazibeli bir tavuk ırkı geliştirmekti.

Oskar Vorwerk, 1990’ların başlangıcında Lakenvelder’in kuşaklı kuş tüyü deseniyle orta büyüklükte, faydacı bir kümes hayvanı oluşmaya başladı.

Bu iki cins arasındaki görünüşteki temel fark, Lakenvelder Beyazı yerine Vorwerk tavuğunun koyu altın taban rengi olacaktır. Özellikle Kuzey Amerika’da, ara sıra Vorwerk’ler yanlışlıkla Golden Lakenvelder olarak adlandırılır. Ancak Golden Lakenvelder bir kuş tüyü çeşididir ve Vorwerklerden ayrı bir türdür.

Vorwerk tavuğu kurmak için muhtelif farklı tavuk ırkları kullanıldı. İçerir; Endülüs , Buff Sussex, Buff Orpington ve Lakenvelder tavuğu . Cins şimdi nadirdir ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonrasında hemen hemen kayboldu.

Vorwerk tavuk ırkının küçücük bir versiyonu var. Ancak standart versiyon, Amerikan Tavukçuluk Birliği’nin Mükemmellik Standardı’na hiç bir vakit kabul edilmedi.

Vorwerk Tavuğu Özellikleri, Mizaç ve Menşei

Vorwerk Tavuk Özellikleri

Vorwerk tavuğu, kuvvetli ve kompakt bir kuştur. Geniş sırtlı, derin ve yuvarlak göğüslüdür. Vorwerk tavuklarının başı geniştir ve yüzü iyi tüylüdür. Orta boy, tek taraklı, parlak kırmızı renklidirler.

Küçük beyaz kulak memeleri ve orta boyunda gerdanları vardır. Bacakları kayrak mavisi rengindedir ve dört parmaklıdır. Tüyleri yumuşak ve parlaktır. Başları, boyunları ve kuyrukları düz siyah, geri kalanı devetüyü rengindedir. Turuncu-kırmızı gözleri vardır ve ten rengi arduvaz grisidir.

Standart Vorwerk horozları ortalama 2.5-3.0 kilo ve tavuklar ortalama 2.0-2.5 kilo ağırlığındadır. Bu tavuk ırkının iki küçücük versiyonu vardır. Ve Vorwerk tavuğunun Amerika küçücük standartları Avrupa standartlarından farklıdır.

Özellikle Avrupa’da Vorwerk küçücük horozlar 910 gram, tavuklar ise 680 gramdır. Ancak Amerika’de cins, horozlar için 765 gram ve tavuklar için 650 gramda daha küçüktür. Wikipedia’dan fotoğraf.

Davranış/Mizaç

Vorwerk tavuğu dayanıklı, uyanık ve aktiftir. Hem et bununla beraber yumurta üretimine müsait çift amaçlı bir ırktır. Uçucudurlar ve onları kapalı tutmak için ehil çit gereklidir. Harika yemek arama becerilerine ve özgür dolaşım sistemi için iyi bir seçeneğe sahipler. Ama bununla birlikte hapsetmede de başarılılar.

Civcivler süratli büyür ve acele olgunlaşır. Vorwerk tavukları, kış süresince yumurtlamaya devam edecek soğuğa dayanıklı bir cins olarak kabul edilir. Tavuklar orta boy aleni kahverengi yumurtalar bırakır. Horozlar birbirine toleranslıdır ve sürüde birden fazla horoz besleyebilirsiniz.

Vorwerk tavuğu, dost canlısı ve nispeten sakin bir tavuk ırkıdır. Ve kolayca işlenirler ve tavukları evcilleştirmek fazlaca kolaydır. Aşağıdaki Vorwerk tavuğunun tam cins profilini inceleyin.

Vorwerk Tavuk Cins Özellik Tavlosu

cins adı Vorwerk
Diğer Adı vorwerk tavuğu
cins amacı Çift Amaçlı
Irk Mizaç Dost canlısı, Sakin, Ayılar Hapishanede İyi, Kolayca Kullanılabilir, Uçarı
cins boyutu Büyük
karamsarlık Nadiren
Tarak Bekar
İklim Toleransı tüm iklimler
Yumurta Rengi Açık kahverengi
Yumurta Boyutu Orta
Yumurta Verimliliği Orta
Tüylü Bacaklar Numara
Nadirlik Nadir
Çeşitler Cins, devetüyü renkli bir gövde üzerinde siyah kuşaklı işaretlere sahip olan tek bir renkte bulunur.
Menşei ülke Almanya
Yorum yapın